Sponzorováno

Sérová nemoc – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.78/5 (9)

  • Sérová nemoc, známá také jako sérová choroba, je imunologická reakce těla na podání cizorodých sérových bílkovin. Jedná se o nepříznivou reakci na sérum získané z krve jiného živočišného druhu, které může obsahovat protilátky nebo jiné imunoglobuliny. Tato reakce může nastat, když cizí sérum obsahuje bílkoviny, na které imunitní systém pacienta reaguje jako na cizorodé částice.
  • Sérová nemoc může mít různé projevy a závažnost. Typické příznaky mohou zahrnovat horečku, vyrážky, otoky, bolesti kloubů a svalů, zánět ledvin, trávicí potíže a další. V nejzávažnějších případech může dojít k anafylaktické reakci, což je život ohrožující alergická reakce.
  • Je důležité si uvědomit, že sérová nemoc je vzácným a potenciálně vážným zdravotním problémem. Pokud máte podezření, že jste vystaveni riziku této nemoci, nebo pokud si všimnete příznaků po podání séra, měli byste vše ihned konzultovat s lékařem.

Sérová nemoc je imunitní reakce na proteiny (bílkoviny) v určitých lécích. Příznaky jsou horečka, vyrážky, svědění a bolest kloubů Příznaky sérové nemoci obvykle samy vymizí několik týdnů poté, co osoba přestane být vystavena příčině reakce. Nelidské proteiny jsou v mnoha způsobech léčby, jako jsou injekce proti jedu, vakcinace a další léčby autoimunitních stavů.

Tento článek se zabývá příčinami, příznaky, diagnózou a léčbou sérové nemoci.

Co je to sérová nemoc?

Sérová nemoc je termín používaný k popisu vzácné reakce na určité léky obsahující bílkoviny z jiných zvířat (zvířecí bílkoviny, nikoliv od lidí).

Obvykle se vyskytuje v reakci na antigeny vyrobené z nelidských proteinů, které zdravotníci používají k léčbě imunitních stavů a ochraně lidí proti choroboplodným zárodkům a toxinům.

Když se někteří lidé dostanou do kontaktu s těmito léky, jejich imunitní systém reaguje stejným způsobem jako alergická reakce. To se děje proto, že jejich tělo rozpozná nelidské proteiny jako škodlivé.

Sérová nemoc je považována za reakci přecitlivělosti typu III. Jedná se o nepřiměřenou imunitní odpověď na antigen, která má za následek nežádoucí účinky.

Příznaky sérové nemoci

Osoba se sérovou nemocí může pociťovat příznaky 1 až 2 týdny po první expozici léku.

Příznaky sérové nemoci mohou být obecně tyto:

  • kopřivka
  • svědění
  • vyrážka
  • horečka
  • artritida
  • oteklé lymfatické uzliny

Příčiny sérové nemoci

Léky, které obsahují jiné než lidské antigeny, jsou nejčastější příčinou sérové nemoci.

Příčiny reakce sérové nemoci mohou být i tyto:

  • Injekce proti jedu: Jedna z nejčastějších příčin reakcí sérové nemoci. Jedna studie uvedla, že asi 5–23 % lidí, kteří dostávají injekci proti jedu kvůli jedovatému hadímu kousnutí, trpí sérovou nemocí.
  • Léčba monoklonálními protilátkami: Obvykle obsahuje protilátky proti hlodavcům, zejména ty z myší. Lékaři jej používají k léčbě revmatoidní artritidy, psoriázy a dalších autoimunitních stavů. Některé metody léčby rakoviny jej mohou také obsahovat.
  • Injekce včelího jedu: Jedná se o alternativní léčbu chronické bolesti a zánětlivých stavů.
  • Anti-thymocytární globulin: Obvykle obsahuje koňské nebo králičí protilátky. Lékaři používají tuto léčbu k prevenci odmítnutí orgánu po transplantaci ledviny.
  • Očkování: Některé vakcíny, jako je vakcína proti vzteklině, mohou obsahovat nelidské proteiny, které mohou vést k reakci.
  • Imunomodulační látky: Používají se k léčbě autoimunitních stavů a rakoviny a některé typy obsahují živočišné proteiny, jako je Rituxan (rituximab) a Remicade (infliximab).

Diagnostika sérové nemoci

Pro zahájení diagnózy se lékař zeptá na lékařskou anamnézu osoby, prožívané příznaky, kdy začal a zda v poslední době začal užívat nové léky.

Pokud má člověk vyrážku, může lékař odebrat vzorek kůže (biopsii), aby se na ni podíval pod mikroskopem. Tento postup může pomoci vyloučit další potenciální příčiny vyrážky. Poté zkontrolují, zda jsou lymfatické uzliny citlivé na dotek nebo zda jsou zvětšené.

Lékař může také odebrat vzorek moči a krve, který bude testovat na jakékoli známky jiných základních stavů, které mohou způsobit podobné příznaky. Analýza moči může také pomoci určit zdraví ledvin.

Léčba sérové nemoci

Lékař může navrhnout přerušení léčby, která způsobila reakci sérové nemoci. To pravděpodobně zabrání případným dalším reakcím v budoucnu.

Sponzorováno

Obvykle stačí vysazení medikace, která vedla k reakci; po několika týdnech by příznaky měly samy odeznít.

Jiné léčby mají za cíl snížit příznaky u lidí se sérovou nemocí.

Lékaři mohou předepsat léčbu kortikosteroidy, aby zmírnili jakékoli nepohodlí, které může vyrážka a svědění způsobit. Antihistaminika mohou také pomoci zlepšit vyrážku a zkrátit dobu trvání onemocnění.

Nesteroidní protizánětlivé léky mohou zmírnit bolesti kloubů. Patří mezi ně léky jako ibuprofen.

Lékař může předepsat 7-10denní kúru glukokortikoidů pro závažné reakce, aby pomohl zmírnit příznaky.

Léčba sérové nemoci tedy zahrnuje několik možností a opatření:

Prevence: Nejlepším způsobem prevence sérové nemoci je vyhnout se podání cizího séra, pokud to není zdravotně nezbytné.

Symptomatická léčba: Pokud se objeví příznaky sérové nemoci, lékaři se mohou zaměřit na léčbu konkrétních symptomů, jako jsou antihistaminika na alergické reakce, léky proti bolesti a zánětu na kloubní a svalové potíže, nebo léčbu ledvinových komplikací, pokud jsou přítomny.

Imunosupresivní léčba: V závažnějších případech, kdy imunitní systém těla reaguje silně na cizí sérum, může být zvažována léčba imunosupresivy, které potlačují aktivitu imunitního systému. To může pomoci snížit nepříznivou reakci.

Plazmaferéza: V některých případech může být provedena plazmaferéza, což je postup, při kterém se odstraní část pacientovy krve, oddělí se plazma obsahující protilátky a poté se zbytek krve vrátí zpět do těla.

Sérová nemoc vs. Arthusova reakce

Lékaři klasifikují jak sérovou nemoc, tak Arthusovu reakci jako hypersenzitivní reakce typu III. Mezi těmito dvěma typy imunitních reakcí však existují určité výrazné rozdíly.

Zde je srovnání mezi sérovou nemocí a Arthusovou reakcí:

Sérová nemoc Arthusova reakce
Reakce je systémová Reakce je lokalizovaná
Příznaky se objevují 7-15 dní po expozici antigenu Příznaky se objevují do 24 hodin expozice antigenu
Protilátky vyvolávající reakci tvoří po expozici antigenu Protilátky způsobující reakci již existují

 

Výhled pacientů

Výhled pacientů na reakce na sérovou nemoc je obvykle pozitivní. Příznaky obvykle odezní během dnů až týdnů poté, co člověk přestane užívat léky způsobující sérovou nemoc.

Avšak lidem, kteří pociťují závažné příznaky nebo neustálou expozici původci, může trvat déle, než se zotaví. Typicky sérová nemoc nemá dlouhodobé komplikace a odeznívá.

Pokud je však osoba opakovaně vystavena původcům sérové nemoci, mohou se u ní rozvinout závažné komplikace, jako je selhání ledvin. To může také způsobit smrt.

Často kladené otázky

Zde je několik odpovědí na často kladené otázky týkající se sérové nemoci.

Je sérová nemoc život ohrožující?

Sérová nemoc obecně neohrožuje život a její příznaky obvykle vymizí nezávisle.

Opakovaná expozice látce, která způsobuje imunitní reakci nebo vícenásobné epizody sérové nemoci, však může vést k selhání ledvin a smrti.

Jaký je příklad sérové nemoci?

Imunitní reakce se u člověka může objevit v důsledku injekce protijedu po uštknutí jedovatým hadem. Jedná se vlastně o jeden z nejčastějších případů sérové nemoci.

Osoba může také zaznamenat reakci sérové nemoci po očkování nebo užívání nového léku na autoimunitní problém, jako je artritida.

Souhrn informací ze článku

Sérová nemoc je imunitní reakce, kdy imunitní systém identifikuje živočišné proteiny jako škodlivé pro tělo. To může způsobit vyrážku, svědění kůže, zduření lymfatických uzlin, horečku a závažnější příznaky, jako je selhání ledvin.

Když se objeví reakce sérové nemoci, je důležité identifikovat lék způsobující imunitní reakci, aby ho člověk mohl přestat užívat.

Lékaři mohou pomoci zjistit více o příčinách imunitní reakce a mohou předepsat léky ke kontrole a zmírnění příznaků.

Příznaky by měly obvykle odeznít několik týdnů poté, co osoba přestane užívat léky.

Sponzorováno

Máte se sérovou nemocí nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva