Sponzorováno

Hadí uštknutí (kousnutí) – příznaky, první pomoc a léčba 4.8/5 (20)

Kousnutí hadem je třeba odborně ošetřit

Kousnutí hadem je třeba odborně ošetřit

Hadi kousnou buď za účelem zachycení kořisti, nebo kvůli sebeobraně. Ale protože existuje tolik různých druhů hadů – jedovatých i nejedovatých – ne každé hadí kousnutí je bráno stejně. Některé hadí uštknutí jsou nebezpečnější, než jiná.

Různé druhy hadů mají různé druhy jedu. Mezi hlavní kategorie patří:

  • Cytotoxiny: Způsobují otoky a poškození tkáně všude, kde jste byli kousnuti.
  • Hemorraginy: Narušují krevní cévy.
  • Látky proti srážení krve: Zabraňují srážení krve.
  • Neurotoxiny: Způsobují paralýzu nebo jiné poškození nervového systému.
  • Myotoxiny: Rozkládají svaly.

Je hadí uštknutí nebezpečné?

Odpověď se může zdát zřejmá, ale není to tak snadné – existují dva různé typy hadího uštknutí. A jeden je vážnější než druhý:

Suchá kousnutí (suchý skus): K nim dochází, když had svým kousnutím neuvolní žádný jed. Jak byste očekávali, jsou většinou vidět u nejedovatých hadů.

Jedovatá kousnutí: Jsou mnohem nebezpečnější. Vyskytují se, když had přenese jed během kousnutí.

Jedovatí hadi při kousnutí dobrovolně vypouští jed. Mohou kontrolovat množství jedu, který vypouštějí, a 50 až 70 % uštknutí jedovatým hadem vede k otravě. I v případě méně závažného typu uštknutí by se s každým hadím kousnutím mělo zacházet jako s velkým zdravotním problémem – tedy pokud si nejste absolutně jisti, že kousnutí pochází od nejedovatého hada. Jakékoli zpoždění v léčbě po uštknutí jedovatým hadem může mít za následek vážné zranění nebo v nejhorším případě smrt. Tak na to pozor a nic nepodcenit.

Jak časté je uštknutí hadem?

Uštknutí hadem v Evropě je relativně vzácné. Většina hadů v Evropě není pro lidi extra nebezpečná a jejich uštknutí zpravidla nevede k vážným zdravotním komplikacím. V Evropě se vyskytují hadi, jako jsou zmije (např. zmije obecná), užovky a další druhy, ale jejich útoky na lidi jsou spíše raritní.

Zmije je asi nejnebezpečnějším hadem v Evropě a uštknutí tímto hadem může způsobit lokální otok, bolest a nepohodlí, ale u většiny lidí nezpůsobuje vážné komplikace. Existuje však riziko alergické reakce nebo silnější reakce u lidí, kteří jsou citliví na hadí jed.

Celkově lze říci, že i když jsou hadi v Evropě přítomní, uštknutí hadem je vzácné a většina lidí se s nimi nesetkává. Je však vždy dobré být obezřetný v přírodě, kde se hadi vyskytují, a dodržovat základní opatření, jako je nošení vhodné obuvi a obezřetnost při manipulaci s kameny a dřevem, za kterými se hadi mohou skrývat. Odhaduje se, že každý rok zemře na hadí uštknutí nejméně 81 000 až 138 000 lidí.

Takže i tak je nejlepší zacházet se všemi hadími uštknutími jako s lékařskou pohotovostí, pokud si člověk není jistý, že kousnutí pochází od nejedovatého hada.

Kdo je nejvíce ohrožen uštknutím hadem?

Až 95 % hadích uštknutí se vyskytuje buď v tropických nebo rozvojových zemích. Jedovatým hadím kousnutím jsou zvláště postiženi ti, kteří žijí v jižní Asii, jihovýchodní Asii a subsaharské Africe, protože často nemají přístup k adekvátním zdravotnickým službám nebo antijedům. Hadí kousnutí jsou také zvláště běžná v chudých komunitách, často ve venkovských oblastech. Lidé s konkrétními zaměstnáními jsou také více ohroženi, třeba:

  • Zemědělští pracovníci
  • Pastevci
  • Rybáři
  • Lovci
  • Myslivci

Jaké jsou příznaky uštknutí hadem?

Pokud vás uštkne had, vaše příznaky se budou lišit v závislosti na typu kousnutí. Pokud trpíte suchým hadím kousnutím, pravděpodobně budete mít jen otok a zarudnutí kolem oblasti kousnutí. Ale pokud vás uštkne jedovatý had, budete mít rozšířenější příznaky, které běžně zahrnují tyto problémy:

  • 🐍 Stopy po kousnutí na kůži. Mohou to být bodné rány nebo menší, hůře rozpoznatelné tečky.
  • 🐍 Ostrá, pulzující, palčivá bolest v okolí kousnutí, kterou možná chvíli po kousnutí nebudete cítit. Můžete také pociťovat bolest celou cestu nahoru, ať byla postižená končetina, například v tříslech při kousnutí do nohy nebo v podpaží při kousnutí do paže. Ale ne každý cítí bolest. Například uštknutí korálovcem může být zpočátku téměř bezbolestné, ale přesto smrtelné.
  • 🐍 Zarudnutí, otok a poškození tkáně nebo úplné zničení v oblasti kousnutí.
  • 🐍 Abnormální srážení krve a krvácení. Silné krvácení může vést ke krvácení nebo selhání ledvin.
  • 🐍 Nízký krevní tlak, rychlejší tep a slabší puls.
  • 🐍 Nevolnost a zvracení, průjem, úzkost, bolesti hlavy, závratě a rozmazané vidění.
  • 🐍 Obtížné dýchání nebo ve vážných případech úplná ztráta dechu.
  • 🐍 Zvýšená produkce slin a potu.
  • 🐍 Slabost ve svalech a necitlivost v obličeji nebo končetinách.
Zarudnutí, otok a poškození tkáně nebo úplné zničení v oblasti kousnutí. je celkem časté

Zarudnutí, otok a poškození tkáně nebo úplné zničení v oblasti kousnutí. je celkem časté

 

Pokud máte alergickou reakci na hadí uštknutí, můžete trpět anafylaktickým šokem. Mnohé z příznaků jsou stejné nebo velmi podobné těm, které jsou uvedeny výše, ale jsou závažnější. Existuje však několik dalších příznaků, obecně jsou to tyto:

  • Potíže s mluvením kvůli extrémnímu sevření hrdla a oteklému jazyku.
  • Malé děti mohou být velmi bledé.
  • Neustálý kašel a/nebo sípání.

Kteří hadi jsou jedovatí?

Existují dvě hlavní skupiny jedovatých hadů:

Korálovcovití (Elapidae)

Existuje asi 300 jedovatých druhů Elapidae, včetně krajt, mamb, kober, korálovců a mořských hadů. Mají krátké tesáky v přední části horní čelisti. Jejich jed je hlavně neurotoxický, ale může také poškodit tělesnou tkáň nebo krevní buňky. Pokud vás kousne kobra, můžete po kousnutí velmi rychle zemřít na ochrnutí srdce a plic.

Zmijovití (Viperidae)

Existuje více než 200 druhů zmijí, mezi něž patří chřestýši, Ploskolebec americký, Zmije pouštní, Křovináři. Mají dlouhé, duté, jedovaté tesáky připojené k pohyblivým kostem v horní čelisti. Když je nepoužívají, skládají tesáky zpět do úst.

Jak se léčí hadí uštknutí?

V první řadě okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. To znamená, že co nejdříve zavolejte 112 nebo záchrannou službu, protože i když kousnutí není zpočátku tak bolestivé, stále s ním musíte zacházet, jako by bylo potenciálně život ohrožující.

Správná identifikace hada může pomoci s léčbou, i když je to velmi obtížné. Nezapomeňte také okamžitě provést následující kroky:

Sponzorováno

  1. Sundejte všechny šperky nebo hodinky, protože by se mohly zaříznout do kůže, pokud dojde k otoku.
  2. Udržujte oblast kousnutí pod srdcem, abyste zpomalili šíření jedu krevním řečištěm.
  3. Zůstaňte v klidu. Pokud můžete, přetočte se na bok a odpočívejte v relaxační poloze. Když se budete hodně pohybovat, jed se bude rychleji šířit tělem.
  4. Zakryjte hadí kousnutí čistým suchým obvazem. Zkuste použít tlakový imobilizační obvaz, pokud můžete. Tento typ obvazu by měl být těsně ovinut kolem kousnutí. Poté omotejte další obvaz kolem celé končetiny, aby byla imobilizována.

I když jsou to všechna užitečná preventivní opatření, konečnou léčbou hadího uštknutí je protijed. Pokuste se co nejrychleji dodat oběti protijed. Znalost velikosti, barvy a tvaru hada může pomoci lékaři určit, který protijed je pro danou situaci nejlepší.

🐍 Zajímavost: Protijedy vznikají imunizací koní nebo ovcí jedem konkrétního hada. Jejich krevní sérum (vodnatá část krve) je následně zpracováno, protože bude obsahovat protilátky schopné neutralizovat účinky jedu. Existují protijedy, které léčí uštknutí určitým typem hada (monospecifické protijedy) a také ty, které léčí uštknutí řadou hadů nalezených v určité geografické oblasti (polyspecifické protijedy).

Protijed bude podán buď injekcí, nebo IV (jehlou v paži), aby mohl co nejrychleji fungovat. I když každá z těchto metod může mít vedlejší účinky, ukázalo se, že jsou nejúčinnější. Jedním z těchto vedlejších účinků je sérová nemoc, která se může objevit 4 až 10 dní po obdržení protijedu. Pokud zaznamenáte některý z následujících příznaků, měli byste kontaktovat svého lékaře a zeptat se na sérovou nemoc:

  • Vyrážky
  • Svědění
  • Bolest kloubů
  • Horečka
  • Selhání ledvin
  • Zduřené lymfatické uzliny

Co byste neměli dělat při léčbě hadího uštknutí?

Hadí kousnutí může u lidí vyvolat paniku a mohou jednat iracionálně. Přesto existují určité věci, kterým byste se měli vyhnout bezprostředně po uštknutí hadem, jsou to:

  • Neberte hada, nepokoušejte se ho zabalit nebo zabít, protože to zvýší vaši šanci, že vás znovu uštkne. Dokonce i mrtví hadi mohou kousnout.
  • Do rány vůbec neřežte
  • Nesnažte se vysát jed ústy
  • Neaplikujte led ani nepoužívejte vodu k ponoření rány
  • Nepijte alkohol
  • Nepijte nápoje s kofeinem
  • Neužívejte žádné léky proti bolesti, jako je ibuprofen a podobně

Co se stane poté, co se léčíte proti hadímu uštknutí?

Ve většině případů budete muset zůstat v nemocnici alespoň 24 hodin, aby lékaři mohli sledovat váš krevní tlak a celkové zdraví. Pokud váš krevní tlak klesne pod určitou úroveň, možná budete potřebovat IV tekutiny (prostřednictvím jehly v paži). Pokud kousnutí způsobilo větší ztrátu krve, než je obvyklé, může být nutná krevní transfuze.

Protože protijed má potenciální vedlejší účinky, budete také muset být sledováni. Z tohoto důvodu by měli pacientům podávat protijed pouze vyškolení zdravotníci. Doba potřebná k úplnému zotavení závisí na druhu hadího uštknutí. Ve většině případů se děti mohou zotavit z kousnutí od zmije během jednoho až dvou týdnů. Většině dospělých to trvá déle než tři týdny, ale 25 % pacientů potřebuje od jednoho do devíti měsíců. Bolest a otok jsou běžné dlouhodobé účinky v oblasti těla, kde došlo k kousnutí.

Jaké protijedy se používají po hadím uštknutí?

Protijedy jsou léky, které se používají k neutralizaci účinků hadího jedu po uštknutí. Použití protijedu závisí na druhu hada a typu jedu, který produkuje. Každý druh hada může mít specifický protijed vyvinutý pro neutralizaci jeho jedu. Většinou se protijed vyrábí z protilátek získaných od zvířat, která byla očkována hadím jedem, aby vyprodukovala protilátky.

Zde jsou některé příklady protijedů a použití:

Antivenin (protijed) pro kobry: Antivenin se používá k léčbě uštknutí kobrou, jako jsou indické kobry nebo africké kobry. Antivenin obsahuje protilátky, které neutralizují účinky jedu těchto hadů.

Antivenin pro mamby: Antivenin je také dostupný pro léčbu uštknutí mamb. Mambí jed obsahuje neurotoxiny, a proto antivenin cílí na neutralizaci těchto neurotoxinů.

Antivenin pro taipany: Taipani jsou hadi žijící v Austrálii a Nové Guineji. Protijed pro taipany se používá ke snížení účinků jedu, který může vést k prudkému selhání orgánů.

Je důležité si uvědomit, že protijed by měl být podán pod dohledem lékaře, který má zkušenosti s hadími uštknutími. Protijed je součástí komplexní léčby, která může zahrnovat i další postupy, jako je podpora vitálních funkcí a léky k tlumení bolesti a zánětu. Rychlá lékařská pomoc je klíčová pro minimalizaci rizika vážných komplikací po hadím uštknutí.

Prevence – Jak můžete zabránit uštknutí hadem?

V závislosti na tom, kde žijete (nebo kam se rozhodnete jet na dovolenou), můžete nebo nemusíte mít problém vyhnout se hadům. Ale pokud se chystáte být v místě, kde hadi mohou být, existuje několik užitečných tipů, jak se vyhnout kousnutí:

  • Vždy dávejte maximální pozor, kam dáváte své ruce a nohy. Nesahejte do neznámých prostor a děr nebo pod předměty, aniž byste se nejprve ujistili, že se pod nimi neskrývá had.
  • Nelehejte si ani nesedejte v oblastech, kde by se mohli vyskytovat hadi.
  • Při procházení nebo práci v oblastech s hustou vegetací noste vysoké kožené boty.
  • Nepokoušejte se chytit jedovaté hady, manipulovat s nimi nebo je chovat.
  • Pokud se chystáte kempovat, věnujte zvýšenou pozornost bažinám a dalším místům, kde obvykle žijí hadi.
  • Pokud narazíte na hada, pomalu od něj couvejte a nedotýkejte se ho.

Pokud nebudete jednat rychle, hadí kousnutí může být hodně nebezpečné a někdy může vést ke smrti. Ačkoli nejsou v Evropě příliš běžné, stále existují určitá preventivní opatření, která byste měli přijmout, abyste se vyhnuli komplikacím způsobeným jedovatým hadím kousnutím.

Sponzorováno

Byli jste (nedejbože) uštknuti hadem? Napište nám vaše cenné zkušenosti do komentářů.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva