Sponzorováno

Antiemetika 4.75/5 (8)

Antiemetika jsou léky používané k léčbě nevolnosti a zvracení, které mohou být způsobeny různými faktory, jako jsou cestovní nemoci, chemoterapie, otravy, migrény, virové infekce nebo jiné zdravotní problémy. Účinnost antiemetik spočívá v jejich schopnosti tlumit emetické (zvracecí) reflexy a snižovat nevolnost.

Jak antiemetika účinkují v těle:

Blokování receptorů: Některá antiemetika blokují specifické receptory v mozku a gastrointestinálním traktu, které jsou zapojeny do přenosu signálů emetických reflexů. Tyto léky tak snižují stimulaci centra zvracení v mozku a brání nevolnosti a zvracení.

Ovlivňování neurotransmiterů: Některá antiemetika ovlivňují chemické látky, nazývané neurotransmitery, které jsou zapojeny do regulace zvracení. Tyto léky mohou zvýšit hladinu některých neurotransmiterů, což snižuje podrážděnost emetického centra v mozku.

Působení na centrální nervový systém: Některá antiemetika ovlivňují centrální nervový systém, což může snížit nevolnost a zvracení.

Snížení podráždění žaludeční sliznice: Některá antiemetika mohou snížit podráždění žaludeční sliznice, což může pomoci snížit nevolnost a snižovat potřebu zvracet.

Antiemetika jsou k dispozici v různých formách, včetně tablet, kapslí, sirupů, náplastí, injekcí nebo přípravků pro podání pod jazyk. Výběr konkrétního antiemetika závisí na příčině nevolnosti a zvracení, zdravotním stavu pacienta a individuální reakci na léčbu. Je důležité užívat antiemetika podle pokynů lékaře nebo dle doporučení zdravotnických autorit, aby byla dosažena co největší účinnost a minimalizovaly se možné vedlejší účinky.

Která antiemetika jsou nejznámější?

Existuje několik antiemetik, která jsou široce známá a často používaná k léčbě nevolnosti a zvracení. Mezi nejznámější antiemetika patří:

Sponzorováno

Ondansetron: Ondansetron je často používané antiemetikum, které blokuje receptory 5-HT3 (serotoninové receptory) v mozku a gastrointestinálním traktu. Je často používáno při léčbě nevolnosti a zvracení způsobené chemoterapií nebo operacemi.

Metoklopramid: Metoklopramid je antiemetikum, které ovlivňuje dopaminové receptory a také 5-HT3 receptory. Je často používáno k léčbě nevolnosti a zvracení způsobené cestováním, migrénami nebo jinými faktory.

Dimenhydrinát: Dimenhydrinát je antihistaminikum, které má také antiemetické účinky. Je používáno k léčbě nevolnosti a zvracení způsobené cestováním nebo mořskou nemocí.

Promethazin: Promethazin je další antihistaminikum s antiemetickými vlastnostmi. Je používáno k léčbě nevolnosti a zvracení spojených s různými příčinami.

Granisetron: Granisetron je další antiemetikum, které blokuje receptory 5-HT3. Je často používáno při léčbě nevolnosti a zvracení spojených s chemoterapií.

Dexamethason: Dexamethason je kortikosteroid, který má také antiemetické účinky. Je často používán jako součást protizánětlivé léčby a může být použit k léčbě nevolnosti a zvracení způsobené chemoterapií.

Scopolamin: Scopolamin je anticholinergní lék, který se používá k léčbě cestovní nemoci a mořské nemoci. Je často dostupný ve formě náplastí pro aplikaci na kůži.

Sponzorováno

Výběr konkrétního antiemetika závisí na příčině nevolnosti a zvracení, individuální reakci pacienta a lékařském posouzení. Je důležité používat antiemetika pouze podle pokynů lékaře nebo podle doporučení zdravotnických autorit, aby byla dosažena maximální účinnost a minimalizovaly se možné vedlejší účinky.

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




Přečtěte si také naše další články