Obsah článku
Barva tejpu totiž ovlivňuje zatejpovanou část těla, může posílit hojení, lymfatický a krevní oběh, rekonvalescenci… Je evidentní, že mnoho jedinců toto neakceptuje, což je samozřejmě v pořádku, tito jedinci si vystačí s klasickými účinky pásky a nebude to pro ně fungovat o nic méně než pro ty, kteří vědí, že barvy skutečně mohou být hnací silou. Pro ty, kteří touží vědět víc nebo jsou jen zvědaví – čili nejsou uzavřeni před novými informacemi a rozšiřují si obzory, pokusíme se objasnit standardy barevné terapie.
Jak vám mohou barvy pomoci?
O vlivech barev se ví už strašně dlouho a jejich využití bylo od začátku naprosto instinktivní, uživatelé dříve nechápali, jak je něco takového myslitelné. Lidé žijící v dnešní uspěchané době jsou nepřirozeně odříznutí od přírody a starých umění, vyžadují ujasnění všeho a ideálně deduktivně podložené informace a dalšími důkazy.
Předpokladem pochopení vlivu barev (stejně jako zvuků a tónů) je všímavost, že vše na tomto světě je v pohybu. Všechno a všichni jsme tvoření z atomů (dnešní věda už zná menší stavební jednotky). Tyto částice se neustále pohybují, nikdy se nezastaví. Každá věc na světě, každé zvíře má svůj nárok na určitou vibraci způsobenou rychlostí pohybu těchto nepostřehnutelných částic. Vibrace se stále mohou měnit v souladu se stavem, temperamentem a zdravím osoby. Je vědecky dokázáno, že rozzuřený jedinec vyzařuje zcela různorodou recidivu, než když je veselý. I barvy mají své stálé frekvence nebo vlnovou délku a my jsme schopni využít jejich působení pro zdraví našich vibrujících a kolísajících těl, kostí, svalů a mysli.
Barvy jsou využívané po tisíc let
Opět může existovat mnoho názorů na využití barev v závislosti na části světa, kde začaly. Indové po staletí využívají barvy k aktivaci či posílení čaker – základních center energie. Číňané svým dokonale vytvořeným systémem fungování světa (těla) a jejich známou růžicí pěti elementů, které samozřejmě do svého systému začleňuje i barvy, korejský barevný systém Su-Jok využívaný speciálně pro ošetření a harmonizaci celého systému.
Vnímejme barvu jako druh léku
Jak jsme si řekli výše, léčivé účinky barev jsou založeny na jejich vibrační aktivitě. Každá barva zahrnuje různé vibrace, kolísá při různé frekvenci, a proto ovlivňuje své prostředí. Jistě všichni znáte situace, kdy si pečlivě vybíráte barvu, kterou si vymalujete byt, zvláště věnujete pozornost ložnici, pracovně a obývacímu pokoji. Tak či onak víte, že vymalovat si pokoj na růžovo či na černo vám radost nepřinese.
Ale znalosti o vlivu barev na prostor určitým způsobem zůstaly zakotveny v našem podvědomí, i když nejsme v tomto oboru úplně všeznalí. Colorterapie se používá k ovlivnění prostoru, čaker a jejich funkcí, a stejným způsobem se používají barvy při tapingu. Během colorterapie se setkáváme s poněkud odlišnými výklady barev v závislosti na tom, z jakého léčebného systému vycházíme. Stačí se učit z čínského pentagramu a barev v něm, jak jsou rozděleny do orgánů nebo meridiánů. Ale je životně důležité, mít alespoň částečné povědomí o vzájemném vlivu: element-orgán-meridián.
Nicméně mnohem lehčí systém je Su-Jok, ze kterého dokáže vycházet každý. Nyní se vrhneme na základní informace.
Co se týče barvy, je to druh energie, kterou potřebujeme buď podpořit barvou, nebo naopak potlačit. Ve většině případů může být nadbytečná energie (musí být potlačena) rozpoznána intenzivními vedlejšími účinky a problémy. Naopak nedostatek energie (vracíme se) je nedostatečné fungování systémů, zpravidla bez akutních problémů a bez nápadných indikací.
Sponzorováno
Jak dělíme barvy a vlastnosti podle Su-Jok?
- modrá / studená energie – močový měchýř, ledviny (zadržovací orgány), stahuje se, houstne, zpomaluje, zastavuje, chladí
- hnědá / suchá energie – plíce, tlusté střevo (kůže), zmenšuje, vysychá
- žlutá / vlhká energie – žaludek, slinivka (lymfa), natažení, ucpání, napnutí, pocit plnosti
- zelená / větrná energie – žlučník, jater (svalů), pohyb, obnova, harmonizace
- červená / hřejivá energie – srdce, tenké střevo, zahřívání, aktivace, zánět
- oranžová / energie horka – mozek, nervy, aktivace
Jak vidíte, každá z těchto barev má místo pro určitý druh energie. Žlutá barva například ovlivňuje energii vlhka, jejíž hojnost je v těle vnímána jako pocit plnosti, rozpínavosti – dokonalým případem je otok končetiny. Problematika je lymfatického charakteru – nadbytek energie vlhka. Zde jsme si uvědomili, že žlutá barva nám pomůže vrátit energii vlhka, kterou nepotřebujeme, protože jí je v končetině přebytek. Potřebujeme tedy využít barvu, která naopak tlumí vlhko a rozpohybuje lymfu. Tuto vlastnost skvěle ovládá barva zelená. Tyto barvy mají společný vztah:
- Zelená a Žlutá
- Červená a hnědá
- Oranžová a modrá
Takže při lymfatickém tejpování, a při otoku, bychom neměli používat žlutou pásku, ale pásku zelenou, která je vhodnější pro svou vlastnost tlumit vlhkost a podpoří vás v dalším pohybu.
Jak bychom měli správně tejpovat Hallux valgus?
Měli bychom zvýšit všestrannost palce, zejména odtahovače a přitahovače. Na začátku léčby bychom použili zelenou pásku – pro podporu pohybu (návrat do fyziologické polohy) a poté, kdyby byl palec lépe postaven a byl by silnější, musíme jej zpevnit a stabilizovat pozici. Proto použijeme modrou nebo černou pásku, která má naopak tu vlastnost udržet a zamezit pohyb.
Jak postupovat po zlomenině?
Použijeme modrou nebo ještě lépe černou pásku, protože má chladnou energii – shlukování, omezení pohybu, komprese. A o to se při ošetřování zlomeniny snažíme – podpořit srůst, ztluštění kostní tkáně.
Jak si poradíme po operaci či úrazu kotníku (kdy mohlo dojít i k přerušení nervů)?
Použijeme zelenou a oranžovou pásku. Zelená pro aktivaci a podporu rozvoje nervů a oranžová pro posílení hřejivé energie, která dohlíží na nervy. S hlubšími informacemi o problematice barev, energií a východního rekondičního systému si lze skutečně pomoci. V případě, že známe průběh meridiánů v těle, dokážeme pro ilustraci vybrat barvu pásky odpovídající konkrétní potřebě v kterém meridiánu. Dokonalým případem by zde mohla být ukázka tejpování svalů podél páteře, kde probíhá meridián močového měchýře, mající místo pro chladnou energii – modrá barva.
U pacienta tak podpoříme energii chladu v části meridiánu močového měchýře. V případě, že nevíte, jakou barvu lepit, nestresujte se. V případě, že si vyberete barvu, která není pro daný problém úplně nejvhodnější, určitě tím nikomu neublížíte. Při práci s barvami jde o to, abyste mohli daný problém zlepšit a barvou podpořit. Ale je to jen doplňková léčba, takže se nemusíte stresovat tím, že se stav pacienta zhorší. A v případě, že opravdu nevíte, kterou barvu použít – použijte zelenou. Zelená je barva, která harmonizuje a vrací funkce k dokonalosti. Se zelenou nikdy nevykročíte špatně!
Sponzorováno
Tak nyní už víte, že barvy tejpovacích pásek mají svůj účel.
A dále si o tejpování přečtěte
- Základní pravidla tejpování – jak co nejlépe přichytit tejpy na těle?
- Jak tejpovat kotník?
- Jak tejpovat achilovku?
- Jaké jsou nejčastější chyby při tejpování
Studie a zdroje článku
- The influence of kinesiology tape colour on performance and corticomotor activity in healthy adults: a randomised crossover controlled trial Autoři: Rocco Cavaleri, Tribikram Thapa
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Tejpování
Přečtěte si také naše další články