Obsah článku
Problémy se správným držením těla jsou nejčastěji spojovány s dětstvím nebo dospíváním. Následné chyby pak mohou ovlivnit efektivitu a fungování v dospělosti. Co poškozuje páteř, jaké jsou dopady nesprávného držení těla a zakřivení se páteře? Jak jim předcházet a jak se s nimi vypořádat si můžete přečíst v našem novém článku.
Jak má vypadat správné držení těla?
Držení těla je individuální vlastností každého člověka. Obecně máme na mysli držení těla jako individuální tvar těla a postavení jednotlivých úseků trupu a nohou ve stoji. Za správný se považuje postoj, která je v dané populaci dostatečně obvyklý a ve kterém jsou jednotlivé části těla uspořádány harmonicky. Držení těla je správné, pokud je hlava rovná, všechna fyziologická zakřivení páteře jsou zachována, pánev je podepřena hlavami stehenních kostí, nohy jsou rovné, chodidla mají správné prohlubně a vyboulení. Pokud je v některé z těchto oblastí deformita, pak se mluví o vadě držení těla.
Držení těla se formuje mnoho let a pod vlivem mnoha faktorů, jako je prostředí, ve kterém žijeme, stav svalů, kostí, kloubů a vazů, fungování nervové soustavy, ale i vůle s emocí.
Vady držení těla postihují především děti
Období, kdy je člověk nejvíce vystaven vadám těla, se nazývají kritická období. První takové období obvykle nastává při nástupu dítěte do školy (věk 6 – 7 let), další během puberty. Proč? Protože je to doba největšího růstu dítěte – intenzivně se mu prodlužuje trup, ruce, nohy i chodidla. V důsledku toho se dočasně sníží napětí ve svalech a vazech a mění se těžiště směrem nahoru. Je důležité si uvědomit, že život dítěte se radikálně mění, když jde do školy. Místo pobíhání a skákání na dvorečku bude nosit těžký batoh, sedět pár hodin ve škole a poté dělat doma úkoly.
Mezi nejčastější vady držení těla u dětí patří:
- plochý a propadlý hrudník
- skolióza
- kulatá záda
- vystouplé břicho nebo ploché nohy
Obrovskou roli hraje nevhodné sezení, nízká fyzická aktivita a špatné nošení batohu.
Jaká je prevence správného držení těla?
Špatné držení těla může být odstraněno. Prevenci je nejlepší zavádět ve školním věku. Základem je například správné nošení školního batohu. Jeho hmotnost by neměla přesáhnout 10 – 15% tělesné hmotnosti dítěte. Batoh by měl mít vyztuženou stěnu, která přiléhá k zádům a široká ramena. Dítě by ho také mělo nosit na obou ramenech.
Další důležitá věc je fyzická aktivita, která bude přizpůsobena individuálním schopnostem, zájmům dítěte a existujícím vadám držení těla. Pro formování správného držení těla u dítěte je i klíčový výběr obuvi.
Jak již bylo zmíněno v úvodu článku, pokud se špatné držení těla nepodchytí zavčasu v dětství, v dospělosti se poté můžete potýkat s různými zdravotními problémy.
Špatné držení těla a zdravotní problémy u dospělých
Shrbené držení těla vede vedle bolestivých syndromů páteře a periferních kloubů k mnoha poruchám, které na první pohled jen zřídka souvisejí s nedostatkem péče o zdravou páteř.
Mezi zdravotní problémy, které mohou souviset se špatným držením těla patří:
- migrény
- poruchy trávení
- apatie, nedostatek sebevědomí
- zažívací potíže, problémy s vyprazdňováním
- zhoršení zraku
- neuralgie
- sluchové postižení
Terapeutické techniky
Užitečné budou základní techniky myofasciálního uvolnění a také:
- manipulace a mobilizace meziobratlových kloubů,
- suché vpichování spoušťových bodů a vazů,
- viscerální terapie,
- měkké a mobilizační techniky,
- techniky svalové relaxace.
Je třeba brát na paměti, že v ordinaci fyzioterapeuta je dlouhodobě nemožné řešit tento typ problému. Manuální metody je nutné doplnit individuální prací klienta doma. Velmi nápomocným prostředkem k budování svalové hmoty mohou být hluboká stabilizační cvičení. Rekreační vytrvalostní trénink, jako například nordic walking nebo běh je dobrý způsob, jak zlepšit krevní oběh a účinnost dýchání.
K dosažení výsledků vám může pomoci i vytvoření návyku cvičit při práci za stolem. Používání senzomotorických podložek a rehabilitačních míčů na sezení pomáhá posilovat svaly páteře a břicha, které jsou nezbytné k ochraně páteře před úrazy.
Sponzorováno
Defekty páteře u dospělých – jak minimalizovat negativní dopady sedavého zaměstnání?
Kancelářské práce má velmi negativní dopad na lidský kostní a kloubní systém. Nesprávná poloha sedu, která začíná již v dětství (shrbená záda a nedostatečná podpora bederní páteře) přispívá ke zvýšení zátěže zádových, šíjových a ramenních svalů.
Mohlo by vám pomoci krátké cvičení, které má příznivý vliv na vaši páteř:
- Protahujte si kosti každou hodinu, abyste uvolnili napjaté svaly.
- Každých 30 min zkuste zahýbat krkem, otočit jej doprava a doleva.
- Jednou denně položte postupně ruku na čelo, poté na zadní část hlavy a spánku a pokaždé na ni 5 sekund přitiskněte hlavu. Opakujte cca 5x.
- Čas od času zkuste stát na jedné noze a zároveň protahovat druhou. To pomůže obnovit správnou cirkulaci v dolních končetinách.
Ke zhoršení onemocnění páteře u dospělých přispívá i návyk sedět doma u televize, počítače a snížená či žádná fyzická aktivita. Pokud jim chcete předejít, měli byste začít s individuálně sestavenými cviky, které postaví vaši páteř tzv. na nohy.
Vady zakřivení těla lze korigovat v každém věku. V případě většiny onemocnění páteře je pohyb velmi doporučován, ale cvičení by mělo být vhodně přizpůsobeno.
Tipy na cvičení a vhodné sporty:
- kulatá záda – kliky na kolenou, plavání znak, pilates
- plochá záda – jóga, předklony v sedu obkročmo, plavání prsa
- kyfóza – plavání, lyžování a cyklistika
- skolióza – plavání prsa, chůze po 4 napodobující medvěda, Vojtova metoda, cvičení na velkém míči
Příklad cvičení na balanční velkým míčem
Sedněte si na míč a opřete se dlaněmi, narovnejte páteř, aktivujte střed těla a mírně se zakloňte. Stále si držte narovnanou páteř a střídavě zvedejte jednu nohu a následně druhou.
Na závěr je třeba zmínit, že nejen držení těla ovlivňuje to, jak vypadáte, jak funguje vaše tělo, ale také to, jak vás a sami sebe vnímá vaše okolí. Lidé, kteří mají shrbenou páteř a špatné držení těla mohou mít deprese a snížené sebevědomí. Dbejte o správné držení těla a budete mít i zdravé sebevědomí.
Sponzorováno
A jaké držení těla máte vy? Dbáte na to, aby bylo držení vašeho těla zdravé? Napište mi do komentářů.
A dál si o držení těla u nás přečtěte
- Jak zlepšit držení těla? Rady + cviky
- Rolfing (strukturální integrace) – na bolesti i pro lepší držení těla
- Bránice a brániční dýchání – vliv bránice na dýchání i na držení těla
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázků: pixabay.com
- Postural awareness and its relation to pain: validation of an innovative instrument measuring awareness of body posture in patients with chronic pain Autoři: Holger Cramer, Wolf E. Mehling,
- Posture and posturology, anatomical and physiological profiles: overview and current state of art Autoři: Francesco Carini, Margherita Mazzola
- Zdroj obrázku ve článku: VectorMine / depositphotos.com
- 264 cvičení na velkém míči - Helena Jarkovská
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Problémy a zdraví zad
Přečtěte si také naše další články