Sponzorováno

Co jsou spoušťové body? 4.76/5 (17)

  • Spoušťové body jsou malé, citlivé oblasti v svalové tkáni, které mohou být bolestivé při palpaci a způsobovat svalové nepohodlí nebo bolest.
  • Jsou to uzavřené svalové uzly, které vznikají, když se sval stáhne a neuvolní se správně. Tyto uzly mohou vzniknout v důsledku opakovaných pohybů, svalového přetížení, špatného držení těla, zranění nebo nadměrného stresu.
  • Léčba spoušťových bodů je zaměřena na uvolnění svalového napětí a zmírnění bolesti.

Bolest je nepříjemným projevem těla. Upozorňuje nás, že něco není v pořádku. Na mnohé neduhy nejen svalového či kloubního původu naše tělo reaguje zvýšeným napětím. Je to přirozená reakce na stresovou situaci. Chronické zvýšené napětí tkání může vést k tvorbě myofasciálních spoušťových bodů. Jaké to jsou a jaké neduhy mohou způsobit?

Co to je spoušťový bod a jak ho poznám?

Spoušťový bod, anglicky trigger point je přecitlivělé místo ve svalu, šlaše nebo vazu. To může být pociťováno jako místo citlivé, zatuhlé nebo bolestivé. V takto napjatém pásmu je cítit spoušťový bod. Je to malá hrudka, kulička nebo se mu často říká „uzlík“ o velikosti 2 – 10 mm. Tyto body mohou být vytvořeny v důsledku různých, jako je fyzické napětí, zranění, opakované stejné pohyby nebo dlouhodobé špatné držení těla. Spoušťové body často vyvolávají bolest, která se šíří i do jiných oblastí než v samotném bodě.

Spoušťové body můžeme rozdělit na:

  1. aktivní spoušťové body – způsobující bolest v samotném bodě nebo promítání i do jiných struktur,
  2. latentní spoušťové body – nevyvolávají příznaky bolesti.

V latentních bodech nevzniká bolest spontánně, ale je aktivována lehkým tlakem. Aktivní body se naopak projevují bolestí, která vzniká spontánně a zhoršuje se v důsledku dotyku nebo lehkého tlaku. Pokrývá střed spoušťového bodu a oblast kolem něj. Může vyzařovat do určitého místa podél svalových vláken. Někteří pacienti si mohou stěžovat na doprovodnou bolest hlavy nebo tinnitus (pískání v uších), který se tlakem na horké místo zhoršuje. Bolest nejčastěji tlačí, pálí a způsobuje teplo nebo brnění.

Jak se dají spoušťové body léčit?

Léčba aktivních spoušťových bodů je založena na diagnostice dané oblasti, nalezení napjatých pruhů a jejich ošetření. Uvolnění spouštěcího bodu zahrnuje použití tlaku prstem nebo jiným nástrojem na spouštěcí bod a zvýšení tlaku. Díky tomu se spouštěcí bod uvolní a tzv. „změkne“. Již během prvního ošetření by pacient měl cítit uvolnění od bolesti. Někomu pomůže jedno sezení a někdy je potřeba více ošetření, než se začne bolest snižovat. Když jsou spoušťové body uvolněny, je třeba se svalem pohybovat v daném rozsahu. Jednoduché cviky, které je třeba doma provádět, vám poradí váš fyzioterapeut.

Další možné metody, které může fyzioterapeut zvolit na uvolnění spoušťových bodů:

  • suché vpichování – velmi účinná metoda terapie trigger pointů spočívající v jejich deaktivaci akupunkturní jehlou
  • manuální techniky s využitím ischemického tlaku – spočívají v dočasném zablokování přívodu krve do daného místa a vypnutí její činnosti silným tlakem ruky nebo terapeutickéo nástroje
  • rolování svalů – pomocí válečku nebo masážního míčku

TIP: Pokud chcete doma rozmasírovat a „rozbít“ spoušťové body, použijte váleček nebo masážní míček, který vám pomůže lokalizovat nejbolestivější místa. Pod danou svalovou partii dejte míček a přitlačte ho k míčku pomocí váhy vlastního těla. Takový tlak je třeba držet, dokud bolest neustoupí. Napjaté body lze ošetřovat i několikrát denně.

Jak uvolnit napětí pomocí pěnového válce vám napoví toto video:

Je důležité si uvědomit, že spoušťové body jsou symptomem poruchy, nikoli její hlavní příčinou. Proto, abyste dosáhli trvalého účinku a trvale se zbavili bolesti, je vhodné se poradit s odborníkem (fyzioterapeutem nebo lékařem), který vám pomůže najít příčinu bolesti a pomůže vám zvolit správné cvičení nebo léčebný program zaměřený na zbavení se kořene příčinou dysfunkce.

Mapa spoušťových bodů

Díky opakování hlavních spoušťových bodů v jednotlivých svalech a rozsahu jejich vyzařování byly vytvořeny mapy spoušťových bodů, které jsou velmi nápomocné zejména při práci začínajících terapeutů. Spoušťové body se často vyskytují ve shlucích (hlavní spouštěcí bod + satelitní body), jejich správná diagnostika je velmi důležitá.

Je třeba pamatovat na to, že každý pacient je jiný a jeho spouštěcí body se mohou nacházet na jiných místech, než naznačuje mapa.

Nejběžnější spoušťové body jsou:

Sponzorováno

  • zadní plocha hlavy spolu se zátylkem
  • krk – oblast čelisti
  • oblast mezi lopatkami nebo pod levou lopatkou
  • ramenní pletenec (bolest se objevuje v trapézových a deltových svalech)
  • rameno (nejčastější bolest je v tricepsu a kolem lokte, ale v této oblasti může být také projevem tenisového lokte)
  • hrudník (bolest spoušťového bodu pod levou lopatkou může často vyzařovat do hrudního svalu)
  • bederní oblast (bolest při předklánění nebo v pohybech, které zahrnují bederní páteř)
  • hýždě (nejčastěji se bolesti objevují v jeho laterální části)
  • třísla (bolest je důsledkem degenerace kyčelního kloubu a vyzařuje do třísla)
  • iliotibiální oblast (bolest může postihnout dolní část páteře, pas a kyčle pacienta a vystřelovat do dolní končetiny)
  • lýtka (spoušťový bod se nejčastěji aktivuje v horní části lýtka nebo jeho spodních partiích, v blízkosti hlezenního kloubu)
Mapa spoušťových bodů

Mapa spoušťových bodů

 

Jak předejít spoušťovým bodům?

Bohužel spoušťové mají tendenci se opakovat. Pokud se vyskytnou, stojí za to přijmout vhodná opatření a postarat se o prevenci. Měla by zahrnovat vhodně zvolenou pohybovou aktivitu, která kombinuje napínání a protahování svalů, masáže, používání válečků a rehabilitačních míčků. Dobré je také využít saunu a najít správný způsob relaxace, například jógu.

Pokud chcete dosáhli trvalé úlevy od bolesti, je nezbytné hledat příčinu a pracovat na jejím odstranění. Spoušťové body mohou být léčeny různými metodami, včetně tlakové terapie, suchého vpichování, manuálních technik a rolování svalů. Doporučuje se vyhledat odbornou pomoc fyzioterapeuta nebo maséra, který absolvoval kurz na spoušťové body a navrhne vhodné ošetření pro vás a poradí i s prevencí, včetně správné pohybové aktivity, protažení svalů a masáže. Spolupráce s odborníkem a pečlivou péčí o vaše tělo můžete dosáhnout úlevy od bolesti a zlepšení kvality života.

Existuje tedy několik přístupů k léčbě spoušťových bodů:

Masáž: Masážní terapie se často používá k uvolnění svalového napětí a rozvolnění spoušťových bodů. Masér nebo fyzioterapeut používá různé techniky, jako je hluboké tlakování, protahování a jemné otírání, aby uvolnil napětí ve svalech.

Suché vpichování: Suché vpichování nebo bodová akupunktura, může být použita k přímému působení na spoušťové body. Tenké jehly jsou vloženy do spoušťových bodů s cílem uvolnit svalové napětí a zlepšit průtok krve.

Stahování svalů: Cvičení zaměřené na protažení svalů může pomoci uvolnit svalové napětí a snížit přítomnost spoušťových bodů. Fyzioterapeut může předepsat specifické cvičení nebo protahování s ohledem na postižené svaly.

Teploléčba nebo kryoterapie: Použití tepla (například teplé obklady) nebo chladu (například ledové obklady) může také přinést úlevu od bolesti a snížit zánět v oblasti spoušťových bodů.

Farmakoterapie: V některých případech mohou být předepsány léky proti bolesti nebo protizánětlivé léky k úlevě od bolesti spojené se spoušťovými body. Je však důležité, aby byly tyto léky užívány pod dohledem lékaře.

Je vhodné konzultovat s lékařem, fyzioterapeutem nebo masérem, kteří mají zkušenosti s léčbou spoušťových bodů, aby byla navržena vhodná léčba v závislosti na konkrétním případu.

Sponzorováno

Máte také problémy se spoušťovými body? Budu moc ráda za komentáře pod článkem.

A dále si u nás na webu přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Renáta Šestáková (více o nás)

 

Renáta je naše specialistka na svět wellness. Má zkušenosti v oblasti wellnessu a balneoterapie (masérka, spa manager), zajímá se o zdravý životní styl. Má ráda cestování, přírodu a les. Renáta je instruktor Lesní mysli - finského konceptu seberozvoje a sebepéče. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva