Obsah článku
Nejde o žádnou novinku, etiopská obilovina je roky známá všem, kteří se chtějí stravovat zdravě. Teff dokonce odborníci označili za zázračnou potravinu 21. století. V Etiopii tento zázrak znají a pěstují ho už od třetího tisíciletí před Kristem. Teff zde tvoří základ jídelníčku, vyrábí se z něj například chléb, který pohledově připomíná spíše palačinku jako bochník, na jaký jsme zvyklí my.
Odkud teff pochází
Pravlastí teffu je Etiopie, kde se pěstuje již od 3. tisíciletí před naším letopočtem, a právě „chléb“ z kvašeného těsta z teffu, který vizuálně připomíná palačinku, tzv. „injera“ je dodnes nejen etiopským národní pokrmem, jenž představuje základ jídelníčku většiny obyvatelstva, ale je považována přímo za místní kulturní bohatství. Injera je bez nadsázky denním chlebem Etiopanů, neobejde se bez ní žádné stolování a její příprava trvá i několik dní.
Co teff obsahuje?
Výhodou obiloviny teff je, že vás zasytí, ale nepřiberete. Takže žádná hladovka se nekoná. Navíc má vysoký obsah minerálních látek a vitamínů. Obsahuje vápník, dokonce je ho v Tefft 15x více než v rýži, 5x více než v pšenici a 3x více než v ovsu.
Tato zázračná rostlinka je bohatá i na železo, konkrétně ho má o 40 % více než pšenice ao 30 % více než ječmen.
Sponzorováno
Takto vy jsme mohli jmenovat i dál, ale asi stačí říct, že podle odborníků na výživu jde spolu s quinoou o nejvýživnější rostlinu na světě.
Teff – bezlepková potravina
Všechny hodnoty minerálů a vitamínů jsou sice zajímavé, ale pokud se rozhodnete teff přidat do svého jídelníčku, spíše vás bude zajímat, že je to rostlinka, která neuškodí ani těm, kteří jsou na bezlepkové dietě. Potravinové alergie a intolerance tedy nemají šanci. Je to ideální potravina nejen pro celiaky, ale i pro vegetariány a vegany. A i pro věčně dietující ženy.
Jelikož se jedná skutečně o potravinový zázrak, už z Tefft najdete i různé výrobky jako například ovesné vločky, mouka či bezlepkové pečivo. Pokud byste se rozhodli vařit z originálních zrníček, tak nezapomínejte na dostatečné množství vody. Ideální je poměr 3 šálky vody na 1 šálek Tefft.
Teff v různých variacích
Teff se dnes vyskytuje v téměř třech stech různých variantách. Barva lepkavých zrnek se podle odrůdy pohybuje od červenohnědé až po slonově bílou. Bílá zrna chutnají po vlašském ořechu, tmavší variety se chuťově blíží lískovým oříškům. Ze zachovaných dokumentů z devatenáctého století se dozvídáme, že bohatší vyšší třída obyvatel konzumovala bílý teff, zatímco na vojáky a služebné obyvatelstvo zbývaly tmavší odrůdy.
Domácí využití
Sponzorováno
Teff používejte stejně jako ostatní obilniny (kuskus, rýži, pohanka, …), hodí se na:
- přípravu sladkých kaší či nákypů
- základ sytých salátů
- přílohu k masu
- zavářku do polévek
- pečení pečiva všeho druhu
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé obiloviny a cereálie
Přečtěte si také naše další články
[…] Rychlý tip: Jako náhrada těstovin je výborný kuskus. Zalijte ho horkou vodou v poměru 1:2, přikryjte a za tři minuty můžete jíst. Zkusit můžete i obilninu teff. […]