Sponzorováno

Babské rady na angínu – kloktání i bylinky 4.82/5 (11)

  • Angína, známá také jako tonzilitida, je zánět mandlí, který je obvykle způsoben infekcí bakteriemi nebo viry. Je to běžné onemocnění, které postihuje hrdlo a může způsobovat bolest a nepohodlí.
  • V tomto článku se podíváme na babské rady na angínu.

Na angínu mohou pomoci i babské rady

Na angínu mohou pomoci i babské rady

Trpíte bolestí v krku kvůli angíně? Čtěte dále a zjistěte některé přirozené způsoby, jak se zbavit bolesti na mandlích bez použití antibiotik.

Oteklé mandle mohou být velmi nepříjemné a bolestivé. To asi sami víte. Mandle jsou malé žlázky v krku, jedna na každé straně a jejich funkcí je chránit nás před infekcí horních cest dýchacích. Pokud začnou bolet, může to být fakt bolestivé. Obvykle je bolest v krku důsledkem zanícených nebo podrážděných mandlí. Pokud není stav správně léčen, může vést k horečce nebo i chrapotu. Ve skutečnosti, otok způsobuje nejen bolest, ale také způsobuje problémy s jídlem a jeho polykáním.

Někdy dochází k infekci mandlí v důsledku bakterií, což může vést k bolesti v krku, bolestivému polykání, horečce. K léčbě infekcí mandlí a krku mnoho lidí používá přírodní prostředky. A i naše babičky používaly právě přírodní prostředky.

Zde jsou některé jednoduché přírodní prostředky k léčbě angíny

Jen velmi zřídka infekce pokročí k tvorbě hnisu. K léčbě ranných případů infekcí mandlí (tedy k léčbě angíny v počáteční fázi) můžete použít domácí prostředky. Jsou to vlastně takové babské rady na angínu.

1. Kloktejte slanou vodou nebo z jodovaného povidonu

Kloktání slané vody je jedním z nejvíce doporučovaných a účinných způsobů, jak se zbavit angíny v ranné fázi. I naše babičky hodně kloktaly slanou vodu v případě bolesti v krku. Kloktadla mohou být antiseptická (na bázi Jodovaného povidonu) nebo jednoduchá domácí kloktadla se solí mohou také pomoci „vyplavit“ ranou infekci. Taková kloktadla mohou zklidnit bolest v krku a bolest a snížit zánět a také léčit problém s tonzilitidou.

Kloktadlo z jodovaného povidonu, také známé jako jodový roztok nebo jodové kloktadlo, je často používáno k léčbě bolesti v krku a ústních infekcí. Jodovaný povidon je chemická sloučenina obsahující jód, který má antimikrobiální vlastnosti a může pomoci snižovat zánět a bakterie v ústech a krku.

Kloktadlo z jodovaného povidonu se obvykle používá takto:

Připravte roztok: Smíchejte doporučené množství jodovaného povidonu s teplou vodou. Dodržujte pokyny na obalu kloktadla, protože konkrétní poměry mohou být různé v závislosti na výrobci.

Kloktejte: Dejte si roztok do úst a zakloňte hlavu dozadu. Zvedněte zadní část jazyka, abyste odkryli hrdelní oblast, a postupně vyplachujte ústa a hrdlo roztokem. Snažte se, aby roztok dostal do všech částí úst až na hrdlo.

Kloktejte a vyplivněte: Kloktejte s roztokem po dobu 30 sekund a pak vyplivněte roztok. Roztok nepolykejte.

Je důležité dodržovat pokyny na obalu kloktadla a nepřekračovat doporučenou dávku. Příliš časté nebo dlouhodobé používání kloktadel z jodovaného povidonu by se mohlo projevit negativně na zdraví, protože nadměrný příjem jodu není žádoucí.

Přestože kloktadla z jodovaného povidonu mohou pomoci zmírnit příznaky bolesti v krku, je důležité si uvědomit, že pokud bolest trvá déle než několik dní, je intenzivní nebo je doprovázena dalšími příznaky, jako je horečka nebo potíže s polykáním, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Lékař může provést vyšetření a případně předepsat další léčbu, pokud je to potřeba.

Možná vám takové kloktadlo (buď se solí nebo z jodovaného povidonu) neposkytne okamžitou úlevu, ale stále je to účinný prostředek na zabíjení bakterií a zároveň uvolnění hlenu a zmírnění bolesti. Kloktejte 1-3 minuty a opakujte dvakrát denně po několik dní.

2. Důležitá je dostatečná hydratace

Pijte teplé tekutiny, to vám dost pomůže při bolestech v krku. Časté popíjení tekutin a vody může zajistit, že se infekce dříve zmírní a lze předejít riziku dehydratace v důsledku nedostatečného příjmu. Můžete zkusit polévku, vývar, med s čajem a citronovou vodu a čaj – to vše může pomoci utišit a uklidnit bolest v krku. Nepijte alkohol, kávu a sodu s kofeinem, to vše může dehydrataci zhoršit.

A jak asi správně tušíte, naše babičky při angíně rády používaly bylinky. Při angíně je dobré vybírat čaje z bylinek, které mají protizánětlivé, dezinfekční a uklidňující účinky na hrdlo. Některé z bylinek, které se i dnes často používají v čajích pro podporu úlevy při angíně, jsou:

  • Měsíček lékařský: Má protizánětlivé a hojivé vlastnosti. Čaj z měsíčku lékařského může pomoci snížit zánět a bolest v krku.
  • Heřmánek: Má protizánětlivé a uklidňující účinky. Čaj z heřmánku může moc pěkně pomoci zmírnit podráždění a bolest v krku.
  • Šalvěj: Má antiseptické a protizánětlivé vlastnosti. Čaj ze šalvěje pomůže bojovat proti infekcím a zmírnit zánět v krku.
  • Meduňka: Má antiseptické a uklidňující účinky. Čaj z meduňky může pomoci snížit bolest a podráždění v krku.
  • Tymián: Má dezinfekční a protizánětlivé účinky. Čaj z tymiánu je super v boji proti bakteriím a může také zmírnit zánět v krku.

Ale opět, jako u předchozího bodu, je důležité si uvědomit, že čaje z bylinek mohou pomoci při mírných příznacích angíny, ale v případě silné bolesti v krku nebo vysoké horečky je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Lékař může poskytnout přesnou diagnózu a případně předepsat léčbu, která je pro danou situaci nejvhodnější.

Sponzorováno

3. Použijte zvlhčovač

Zvlhčovač vzduchu je zařízení, o kterém většina lidí neví, že je důležité. Jedním z hlavních důvodů, proč se vaše mandle zhoršují, je suchý vzduch. Může to být také kvůli suchu v ústech. Hodně pomáhá zvlhčovat vzduch ve vaší místnosti, kde celý den jste. A zvlhčovač zapněte zvláště když v noci spíte v ložnici.

Zvlhčovač vzduchu může pomoci při prevenci angíny, zejména pokud je způsobena suchým vzduchem nebo podrážděnou sliznicí nosohltanu. Toto jsou způsoby, jak pomocí zvlhčovače vzduchu předcházet angíně:

Udržujte optimální vlhkost: Angína může být zhoršena suchým vzduchem. Použití zvlhčovače vzduchu pomáhá udržovat optimální vlhkost v místnosti, což může snížit podráždění sliznice a udržet ji vlhkou. Doporučená úroveň vlhkosti vzduchu v domě je obvykle mezi 40-60 %.

Snížení podráždění: Suchý vzduch může vysoušet sliznici nosohltanu a způsobovat podráždění. Zvlhčovač vzduchu pomáhá snižovat toto podráždění tím, že zvyšuje vlhkost vzduchu. Tím se snižuje šance na podráždění sliznice a možnost infekce.

Podpora zdravého dýchání: Zvlhčený vzduch může přispět k udržení nosních cest vlhkých a uvolněných. To pomáhá správnému dýchání a snižuje šance na vyschnutí a podráždění sliznice nosohltanu.

4. Med a kurkumové mléko

Než večer ulehnete do postele, vypijte sklenici teplého mléka smíchaného s trochou medu a kurkumy – někdy se tomuto nápoji říká zlaté mléko. Med i kurkuma mají antibakteriální a zklidňující vlastnosti, které mohou poskytnout úlevu od angíny a zmírnit bolest v krku.

5. Žvýkejte hřebíček

Hřebíček obsahuje eugenol, přírodní lék proti bolesti a antibakteriální látku. Vložte jeden nebo více hřebíčků do úst, cucejte je, dokud nezměknou, a pak žvýkejte jako žvýkačku. Hřebíček můžete klidně i polknout.

6. Nenamáhejte svůj hlas

Mandle způsobují otoky a bolest v krku, což může vést k utlumení hlasu. Proto byste měli svému hlasu dopřát náležitý odpočinek, protože zvýšení hlasu může vést k dalším rizikům pro hrdlo. Také si pořádně odpočiňte. Odpočinek umožňuje tělu vybudovat sílu k boji s infekcí. To je důležité. Odpočinek je při angíně hodně potřeba. A tělo vám to dává vědět.

7. Tulsi

Uklidněte bolest v krku pomocí tulsi. Tulsi se používá k léčbě bolesti v krku, kašle a nachlazení. Vařená voda s listy tulsi má uklidňující účinek na pacienty s bolestmi v krku. Také tulsi působí jako adaptogen, látka, která pomáhá čelit účinku stresu v těle.

Tulsi je obecně bylina s mnoha léčebnými vlastnostmi, které mohou pomoci při léčbě angíny. Zde je několik způsobů, jak tulsi může přinést úlevu při angíně:

Protizánětlivé vlastnosti: Tulsi obsahuje látky s protizánětlivými účinky, které mohou pomoci zmírnit zánět a otoky v krku spojené s angínou.

Antimikrobiální účinky: Tulsi má také antimikrobiální vlastnosti, které mohou pomoci bojovat proti bakteriím, virům nebo plísním, které způsobují infekci v krku.

Uvolnění bolesti v krku: Tulsi může mít analgetické účinky a pomoci zmírnit bolest v krku spojenou s angínou.

Existuje hned několik způsobů, jak využít tulsi při léčbě angíny:

Tulsi čaj: Připravte si čaj z čerstvého nebo sušeného tulsi listu. Stačí zalít vroucí vodou a nechat louhovat několik minut. Přidejte med a citronovou šťávu pro další úlevu.

Kloktání tulsi vodou: Přidejte několik listů tulsi do vroucí vody a nechte vařit 5-10 minut. Poté nechte vodu vychladnout na příjemnou teplotu a použijte ji ke kloktání úst a krku. Opakujte několikrát denně.

Tulsi olej: Můžete také použít tulsi olej k masáži krku. Smíchejte několik kapek tulsi oleje s nosným olejem, například olivovým olejem, a jemně masírujte krk.

8. Vlhké obklady

Na krk byly babičkami aplikovány vlhké obklady, které pomáhaly zmírnit otok a bolest v krku. Mohly se používat teplé obklady nebo obklady s bylinnými odvary, například s heřmánkem.

A pár slov na závěr

V případě horečky lze dle potřeby použít antipyretika (léky na horečku) a po poradě s lékařem také paracetamol nebo ibuprofen.

Je důležité vyhnout se užívání volně prodejných antibiotik bez rady lékaře, protože to může vést k nedostatečné léčbě a hrozbě antibiotické rezistence.

V případě silné bolesti nebo horečky nebo sníženého perorálního příjmu by měla být předepsána potřebná a odborná léčba od specialisty na ORL (ušní, nosní a krční).

No a pokud je vaše angína už opravdu závažná, tak jděte k lékaři. Babské rady dokáží mnoho, ale často nenahradí lékařskou péči. Pokud máte závažné příznaky angíny, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc a dodržovat doporučení lékaře.

Sponzorováno

A jak jste angínu řešili vy? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva