Obsah článku
- Nikotin je jedovatá látka, a ano, může být smrtelný v určité dávce.
- Přesná smrtelná dávka nikotinu závisí na mnoha faktorech, jako jsou věk, váha, zdravotní stav a tolerance jedince k nikotinu.
- Většina zdrojů uvádí, že smrtelná dávka nikotinu pro dospělého člověka je kolem 30 až 70 mg, což odpovídá přibližně 0,5 až 1,0 mg nikotinu na kilogram tělesné hmotnosti.
- Tato dávka se může lišit u jedinců s vysokou citlivostí na nikotin nebo u těch, kteří jsou vystaveni vyšším dávkám nikotinu v průběhu delší doby.
- Nicméně je třeba říct, že pro většinu lidí by bylo velmi obtížné nebo dokonce nemožné dosáhnout smrtelné dávky nikotinu pouze konzumací tabákových výrobků.
- Je však důležité si uvědomit, že nikotin může být škodlivý pro zdraví i v menších dávkách a může způsobovat řadu zdravotních problémů, včetně zvýšeného rizika srdečních chorob, respiračních onemocnění, a rakoviny.
Nadměrné vystavování se nikotinu může způsobit vážná zdravotní rizika. Vdechování, požití nebo absorpce nikotinu kůží nebo očima může způsobit nadměrnou expozici. Požití tekutého nikotinu je však nejčastější příčinou otravy nikotinem.
I když otrava nikotinem je poměrně vzácným jevem, popularita elektronických cigaret a jejich tekutin zaznamenala nárůst hlášených případů.
Tento článek pojednává o příčinách, příznacích a léčbě otravy nikotinem.
Kolik nikotinu může způsobit otravu?
Jakékoli množství požití nikotinu může potenciálně vést k toxicitě a způsobit nežádoucí účinky. Množství nikotinu potřebné k otravě se však bude lišit v závislosti na požití a fyzickém stavu člověka.
Studie z roku 2019 zjistila, že byly hlášeny případy otravy nikotinem z dávek pouhých 1,8 miligramů (mg) a až 100 mg.
Smrtelná dávka nikotinu
Množství nikotinu potřebné pro smrtelnou dávku závisí na hmotnosti a celkovém zdraví člověka. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v USA (CDC) uvádí, že smrtelná dávka nikotinu pro typického dospělého vážícího 70 kg je 50 až 60 mg. Smrtelná dávka pro děti se pohybuje kolem 6 mg.
Někteří výzkumníci však tvrdí, že práh pro smrtelné dávky je mnohem vyšší.
Kde se nikotin nachází?
Nikotin je přítomen v těchto produktech:
- cigarety
- doutníky
- e-cigarety (vaping)
- tekutý nikotin
- nikotinová žvýkačka
- nikotinové náplasti
- nikotinové pastilky
- žvýkací tabák
- dýmkový tabák
- šňupací tabák
- některé insekticidy
- tabákové rostliny
Obsah nikotinu ve všech výše uvedených produktech se samozřejmě může značně lišit. Například některé e-cigarety mohou obsahovat málo nebo žádný nikotin, zatímco jiné mohou obsahovat více nikotinu než standardní cigarety a doutníky. Před použitím je nezbytné v jednotlivých produktech zkontrolovat obsah nikotinu.
Příznaky otravy nikotinem
Otrava nikotinem má tendenci probíhat ve dvou fázích.
Během prvních 15 až 60 minut po expozici symptomy souvisí se stimulačními účinky nikotinu a obecně jsou příznaky tyto:
Sponzorováno
- přebytečné sliny v ústech
- nevolnost
- bolení břicha
- zvracení
- ztráta chuti k jídlu
- dehydratace
- podráždění očí
- bolest hlavy
- závrať
- otřesy
- úzkost
- zmatek
- pocení
- kašel
- zrychlené dýchání
- zvýšená srdeční frekvence
- zvýšený krevní tlak
Po této fázi se tělo začne uvolňovat. Depresivní účinky nikotinu se projeví během několika hodin. Tyto příznaky pak jsou tyto:
- nízký krevní tlak
- pomalý srdeční tep
- mělké dýchání
- průjem
- únava
- slabost
- bledá kůže
V extrémních případech příznaky otavy nikotinem jsou tyto:
- záchvaty
- kóma
- dýchací potíže
- respirační selhání
Může dojít k vážnému nebo smrtelnému předávkování nikotinem. U dospělých jsou však vzácné.
Další účinky nikotinu
Nikotin působí na tělo různými způsoby. Je to sedativum a stimulant, který ovlivňuje srdce, hormony a trávicí systém.
Kromě otravy nikotinem je primárním rizikem užívání nikotinu jeho návykové vlastnosti.
Mnoho lidí, kteří přestanou užívat nikotin, zažije abstinenční příznaky, jako jsou:
- úzkost
- chutě
- Deprese
- potíže se soustředěním
- podrážděnost
Léčba otravy nikotinem
Otrava nikotinem a předávkování nikotinem jsou velkým zdravotním problémem. Léčba otravy nikotinem bude záviset na množství požitého nikotinu a pociťovaných příznacích.
Pokud má osoba potíže s dýcháním, lékaři použijí k dodání kyslíku ventilátor.
V případě potřeby mohou lékaři použít další podpůrnou léčbu, včetně léků, ke zvládnutí záchvatů, nízkého krevního tlaku a abnormální srdeční frekvence.
Kdy už vyhledat pomoc
Pokud někdo pociťuje příznaky otravy nikotinem, je důležité vyhledat pohotovostní lékařskou pomoc. Dodržujte pokyny lékaře a nenuťte osobu zvracet ani jí nepodávejte žádné jídlo nebo tekutiny.
Prevence otravy nikotinem
Nejúčinnějším způsobem prevence otravy nikotinem je samozřejmě přestat používat cigarety a další produkty obsahující nikotin.
Mezi další preventivní opatření patří:
- chránit pokožku, zejména při používání tekutin obsahujících nikotin
- bezpečné skladování nikotinových výrobků mimo dosah dětí a domácích zvířat
- správná likvidace nikotinových výrobků – včetně nedopalků cigaret a prázdných nikotinových náplní
Lidé, kteří chtějí přestat kouřit nebo užívat jiné nikotinové produkty, by se měli o dalších informacích poradit se svým lékařem.
Kolik cigaret vás může teoreticky zabít?
Je těžké odpovědět na tuto otázku přesně, protože úmrtnost způsobená kouřením cigaret se obvykle vztahuje ke kombinaci různých faktorů, včetně množství a délky kouření, genetických faktorů, životního stylu a věku.
Existuje však několik studií, které se pokoušejí určit přibližné množství cigaret, které by mohly způsobit smrt v důsledku nikotinu. Jedna studie z roku 2018 publikovaná v časopise Nicotine and Tobacco Research uvádí, že smrtelná dávka nikotinu pro člověka by mohla být přibližně 0,5 mg až 1 mg nikotinu na 1 kg člověka, což by odpovídalo konzumaci asi 40 až 60 cigaret na jednou (teoreticky).
Průměrně obsahuje jedna cigareta kolem 10 mg nikotinu, avšak množství se může pohybovat od 8 mg až po více než 20 mg v některých druzích cigaret. Samozřejmě, jedna cigareta neznamená, že všechny nikotinové miligramy jsou absorbovány do těla, protože část nikotinu se spálí nebo zůstane v popelu.
Je však důležité si uvědomit, že kouření cigaret není pouze o nikotinu, ale obsahuje také mnoho dalších chemických látek, které mohou způsobovat vážné zdravotní problémy a nemoci, jako jsou rakovina, srdeční onemocnění a další.
Výhled
Výhled pro osoby s otravou nikotinem závisí na tom, kolik nikotinu požili a jak rychle vyhledali léčbu. Díky rychlému lékařskému ošetření se většina lidí zcela uzdraví bez jakýchkoli dlouhodobých účinků.
Sponzorováno
Ve vzácných případech může ale být těžká otrava nikotinem smrtelná.
Studie a zdroje článku
- How much nicotine kills a human? Tracing back the generally accepted lethal dose to dubious self-experiments in the nineteenth century Autoři: Bernd Mayer
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Drogy, Kouření a (ne)zdraví
Přečtěte si také naše další články