Sponzorováno

Jak léčit angínu (i bez antibiotik) – nejlepší metody léčby 4.85/5 (13)

  • Angina, také nazývaná jako tonzilitida, je zánět hltanu, hrtanu a mandlí způsobený bakteriemi nebo viry.
  • Mezi hlavní příznaky anginy patří bolest v krku, horečka, potíže s polykáním, zduřelé mízní uzliny a únava. V tomto článku najdete několik způsobů, jak se angina dá léčit.
  • Antibiotika: Pokud je angina způsobena bakteriemi, lékař může předepsat antibiotika. Je důležité brát antibiotika přesně podle pokynů lékaře a až do konce předepsaného léčebného režimu, aby se zabránilo opakování infekce.
  • Analgetika: Analgetika, jako jsou paracetamol nebo ibuprofen, mohou pomoci zmírnit bolest v krku a snížit horečku.
  • Lokální léky: Lokální spreje a pastilky mohou být účinné při zmírnění bolesti v krku.
  • Odpočinek a hydratace: Odpočinek a dostatečné množství tekutin jsou důležité pro zotavení z anginy. Nápoje, zvláště teplé tekutiny jako čaj s medem a citronem, mohou pomoci zmírnit bolest a snížit zánět.
  • Steroidy: Pokud jsou příznaky závažné, lékař může předepsat steroidy, aby snížil zánět.
  • Je důležité vyhledat lékařskou pomoc, pokud máte příznaky anginy. Lékař může předepsat léčbu, která bude nejúčinnější pro váš konkrétní případ a pomůže vám se zotavit z infekce.

Angína, také známá jako tonzilitida, je zánět mandlí, který může být způsoben buď bakteriální infekcí (zejména streptokokem) nebo virovou infekcí.

Angína, také známá jako tonzilitida, je zánět mandlí, který může být způsoben buď bakteriální infekcí (zejména streptokokem) nebo virovou infekcí.

Známe ji všichni – angína (tonzilitida) je akutní zánět krčních mandlí, který nás potrápí bolestí v krku, malátností, horečkou i zimnicí. Ve většině případů je původ angíny bakteriální, proto se léčí antibiotiky.

Můžete být také schopni zmírnit příznaky tonzilitidy pomocí postupů péče o sebe sama, bez léků, třeba pomocí použití zvlhčovače a kloktání krku slanou vodou.

Angína (Tonsilitida) je stav, ke kterému dochází, když se vaše mandle nakazí. To může být způsobeno jak bakteriálními, tak virovými infekcemi. Tonsilitida může vést k příznakům, jako jsou:

  • oteklé nebo zanícené mandle
  • velká bolest krku
  • bolest při polykání
  • horečka
  • chrapot
  • zápach z úst
  • bolest uší

Virové infekce, které způsobují tonzilitidu, přecházejí často samy od sebe. Bakteriální infekce mohou vyžadovat antibiotika. Léčba se může také zaměřit na zmírnění příznaků tonzilitidy, jako je použití nesteroidních léků, jako je ibuprofen, ke zmírnění zánětu a bolesti.

Existuje i řada domácích prostředků, které mohou účinně léčit nebo zmírňovat příznaky angíny.

1. Kloktání slané vody

Kloktání a proplachování krku teplou slanou vodou může pomoci zmírnit bolest v krku a bolest způsobenou tonzilitidou. Může to také snížit zánět a může dokonce pomoci při léčbě infekcí.

Smíchejte asi 1/2 lžičky soli v asi 120 ml teplé vody. Míchejte, dokud se sůl nerozpustí. Kloktejte a proplachujte ústy několik sekund a poté vyplivněte. Můžete pak propláchnout krk běžnou vlažnou vodou.

2. Lékořicové pastilky

Pastilky mohou pomoci uklidnit hrdlo, ale ne všechny jsou si rovny. Některé pastilky budou obsahovat složky s přirozenými protizánětlivými vlastnostmi nebo složky, které mohou samy o sobě tišit bolest. Pastilky obsahující lékořici jako složku mohou mít silné protizánětlivé účinky, zklidňují nepohodlí a otoky mandlí a krku.

Pastilky by se neměly podávat malým dětem kvůli riziku udušení. Místo toho jsou pro děti tohoto věku často mnohem lepší volbou spreje do krku. Pokud si nejste jisti, zavolejte jejich pediatrovi.

3. Teplý čaj se syrovým medem

Teplé nápoje, jako je čaj, mohou pomoci snížit nepohodlí, které může nastat v důsledku angíny (tonzilitidy). Surový med, který se často přidává do čaje, má silné antibakteriální vlastnosti a může pomoci při léčbě infekcí způsobujících tonzilitidu.

Čaj pijte teplý místo úplně horkého a vmíchejte do něj med, dokud se nerozpustí. Některé čaje mohou posílit výhody tohoto domácího léku. Zázvorový čaj je například silný protizánětlivý, stejně jako fenyklový čaj, který může pomoci snížit zánět a nepohodlí. Vsaďte na ně!

Sponzorováno

4. Nanuky a ledová tříšť – prostě studené

Chlad může být vysoce účinný při léčbě bolesti, zánětu a otoku, které často přicházejí s tonzilitidou. Nanuky, mražené nápoje a mražené potraviny, jako je zmrzlina, mohou být zvláště užitečné pro malé děti, které nemohou bezpečně používat jiné domácí prostředky. Větší děti a dospělí mohou cucat ledovou tříšť.

5. Zvlhčovače

Zvlhčovače mohou pomoci zmírnit bolest v krku, pokud je vzduch suchý nebo máte sucho v ústech v důsledku tonzilitidy. Suchý vzduch může dráždit hrdlo a zvlhčovače vzduchu mohou pomoci zmírnit nepohodlí v krku a mandlích tím, že dodají vlhkost zpět do vzduchu. Nejvýhodnější jsou zvlhčovače se studenou mlhou, zvláště když jsou příčinou angíny viry.

Udržujte zvlhčovač zapnutý podle potřeby, zvláště když v noci spíte, dokud zánět mandlí neustoupí. Pokud nemáte zvlhčovač a chcete rychlou úlevu, sezení v místnosti plné páry ze sprchy může také poskytnout vlhkost, která může zlepšit příznaky angíny.

6. Spreje do krku a kloktadla

Spreje do krku a kloktadla jsou dalším způsobem, jak dodat anestetické, protizánětlivé a antiseptické léky přímo do krku.

Zkuste hledat spreje do krku s jednou z následujících účinných látek:

  • benzydamin
  • fenol
  • dibukain
  • benzokain (pouze pro starší děti a dospělé)
  • benzylalkohol
  • cetylpyridiniumchlorid
  • chlorhexidin glukonát

Kdy navštívit svého lékaře

Některé příznaky naznačují, že možná budete muset navštívit svého lékaře za účelem léčby. Některé typy bakteriálních infekcí, které mohou ovlivnit mandle, jako je streptokok v krku, vyžadují k léčbě antibiotika na předpis.

Měli byste se objednat ke svému lékaři, pokud zaznamenáte kombinaci následujících příznaků:

  • horečka
  • přetrvávající silná bolest nebo škrábání v krku, které nezmizí do 24 až 48 hodin
  • bolestivé polykání nebo potíže s polykáním
  • únava
  • neklid u kojenců a malých dětí
  • oteklé lymfatické uzliny

Tyto příznaky mohou naznačovat bakteriální infekci, která vyžaduje antibiotika.

Jak se léčí bakteriální tonzilitida?

Lékaři léčí bakteriální tonzilitidu antibiotiky. Antibiotika vyžadují lékařský předpis. Obvykle užíváte antibiotika perorálně (ústy) po dobu asi 10 dnů. Nejběžnější antibiotika na angínu jsou:

  • Penicilin: Je to nejčastější lék na léčbu angíny. Existuje několik typů penicilinů, ale nejčastěji se používají amoxicilin a penicilin V.
  • Makrolidy: Makrolidová antibiotika, jako je azithromycin, clarithromycin a erythromycin, jsou další často používané léky na léčbu angíny.
  • Cefalosporiny: Pokud pacient trpí alergií na penicilin, lékař může předepsat cefalosporiny, jako je cefalexin nebo cefuroxim.

Je velmi důležité dodržovat pokyny svého lékaře a užívat antibiotika v plném rozsahu, i když se po několika dnech budete cítit lépe. Musíte dokončit antibiotika, aby se infekce nevrátila, nezhoršila nebo se nerozšířila do jiné části vašeho těla.

Máte angínu? Vyvarujte se namáhání hlasu

Otoky v krku mohou způsobit tlumení hlasu. Může být lákavé tomu čelit zvýšením hlasu, ale riskujete tím další podráždění hrdla.

Pokud je mluvení bolestivé, měl by se člověk snažit hlas co nejvíce uklidnit. Prostě přijměte svoji nemoc jako příležitost k odpočinku hlasu.

Co si odnést

Mnoho případů tonzilitidy rychle odezní. Angína (Tonsilitida) způsobená viry obvykle odezní během 7 až 10 dnů po odpočinku a dostatku tekutin. Bakteriální tonzilitida může trvat asi týden, než odezní, ačkoli mnoho lidí se po užívání antibiotik začne cítit lépe asi za jeden až dva dny.

Ať už podstupujte léčbu na předpis nebo se držíte domácích léků, pijte hodně tekutin a hodně odpočívejte, aby se vaše tělo zotavilo. To je pří léčbě angíny prostě nutnost.

Ve vzácných, závažných případech může být k léčbě opakujících se a přetrvávajících případů tonzilitidy použita tonzilektomie (neboli chirurgické odstranění mandlí). To je ale spíše výjimečné. Obvykle se jedná o ambulantní zákrok. Mnoho lidí, dětí i dospělých, se plně uzdraví z angíny během čtrnácti dnů.

Sponzorováno

A jak jste angínu léčili vy? Napište nám vaše metody léčby angíny do komentářů.

A dále si u nás o angíně přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva