Obsah článku
- Chronická zácpa je střevní porucha, která se vyskytuje, když je frekvence stolice nízká (méně než třikrát týdně) po dobu několika měsíců nebo déle.
- Chronická zácpa může být způsobena mnoha faktory, včetně nízkého příjmu vlákniny a tekutin, nedostatečné fyzické aktivity, stresu, vedlejších účinků léků a také některými zdravotními stavy / nemocemi.
- Chronická zácpa může být velmi nepříjemná a způsobovat bolest břicha, nadýmání, pocit plnosti a nevolnost. Pokud chronická zácpa není řádně ošetřena / léčena, může vést k vážným zdravotním problémům, jako jsou hemoroidy, anální trhliny, střevní obstrukce a dokonce i rakovina tlustého střeva.
- Pokud máte chronickou zácpu, měli byste se poradit s lékařem, aby se zjistila příčina a zvolila vhodná léčba.
Chronická zácpa je stav, při kterém trvá zácpa po delší dobu, obvykle více než tři měsíce. Zácpa je definována jako obtížné provádění stolice, pocit neúplného vyprázdnění, pocit plnosti nebo nadýmání, bolest břicha nebo obecně potíže s defekací.
Chronická zácpa může mít různé příčiny, včetně nedostatečného příjmu vlákniny a tekutin, nedostatku tělesné aktivity, užívání určitých léků, narušení trávicího traktu nebo endokrinního systému, zneužívání projímadel nebo nervových poruch.
Chronická zácpa může být velmi nepříjemná a způsobovat řadu problémů, jako jsou hemoroidy, anální trhliny, bolest břicha, nadýmání, stres a úzkost. Proto je důležité diagnostikovat a léčit zácpu co nejdříve.
Léčba chronické zácpy zahrnuje obvykle změny stravovacích návyků a životního stylu, jako jsou zvýšení příjmu vlákniny a tekutin, zlepšení tělesné aktivity, pravidelné defekace a snížení stresu. Pokud tyto opatření nepomohou, může být zapotřebí použít léky, jako jsou projímadla, osmotická činidla nebo laktulóza, nebo případně provést některý z lékařských zákroků, jako je endoskopie, biofeedback nebo chirurgický zákrok.
Chronická vs. akutní zácpa
Hlavní rozdíl mezi chronickou a akutní zácpou je v tom, jak dlouho zácpa trvá.
Obecně platí, že akutní neboli krátkodobá zácpa je:
- málo častá, trvající jen několik dní
- způsobená změnou stravy nebo rutiny, cestováním, nedostatkem pohybu, nemocí nebo léky
- zmírňuje volně prodejnými (OTC) laxativy,
- pomáhá cvičení nebo dieta s vysokým obsahem vlákniny
Na druhé straně chronická zácpa je:
- dlouhodobá, trvající déle než 3 měsíce – někdy to trvá i roky
- narušuje osobní nebo pracovní život člověka
- nezlepší se změnou stravy nebo cvičením, takže vyžaduje lékařskou péči nebo léky na předpis
Kdo je často ohrožen chronickou zácpou?
Zácpa je obecně jednou z nejčastějších chronických gastrointestinálních poruch u dospělých. V Evropě ročně navštíví svého lékaře kvůli zácpě několik milionů lidí. Evropané utratí mnoho peněz za laxativa k léčbě zácpy.
Následující lidé jsou vystaveni vyššímu riziku vzniku chronické zácpy:
- lidé starší 65 let
- lidé, kteří se nevěnují fyzické aktivitě nebo
- jsou upoutáni na lůžko kvůli fyzickému postižení, jako je poranění míchy
- ženy, které jsou těhotné
- lidé, kteří málo pijí tekutiny přes den
Příčiny chronické zácpy
I když špatná strava a nedostatek pohybu mohou vést ke krátkodobým potížím s břichem, chronická zácpa může být způsobena jinými zdravotními stavy a léky, včetně těchto:
- dysfunkce pánevního dna, která ji může způsobit
- je pro vás obtížné koordinovat svalové kontrakce v konečníku
- endokrinní nebo metabolické problémy, jako je cukrovka
- hypotyreóza
- neurologické problémy – roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba, poranění míchy a mrtvice
- hemoroidy
- zúžení tlustého střeva
- problémy s duševním zdravím, jako je deprese,
- poruchy příjmu potravy a úzkost
- onemocnění střev, jako je Crohnova choroba
- rakovina, divertikulóza a syndrom dráždivého tračníku
- tělesná postižení, která vedou k imobilitě
Chronická zácpa může být způsobena i užíváním léků na předpis nebo volně prodejných léků na jiný zdravotní stav. Některé léky, které mohou způsobit chronickou zácpu, jsou:
Sponzorováno
- opiáty
- blokátory kalciového kanálu
- anticholinergní látky
- tricyklická antidepresiva
- léky na Parkinsonovu chorobu
- sympatomimetika
- antipsychotika
- diuretika
- antacida, zejména antacida s vysokým obsahem vápníku
- doplňky stravy s vápníkem
- doplňky železa
- prostředky proti průjmu – užívání projímadel častěji, než je doporučeno, může způsobit závislost na těchto léčivech a snížit přirozenou schopnost těla vyprazdňovat.
- antihistaminika
Není vždy přesně známo, co způsobuje chronickou zácpu. Chronická zácpa, ke které dochází z neznámých důvodů, se nazývá chronická idiopatická zácpa (CIC).
Příznaky chronické zácpy
Ty jsou asi jasné.
Příznaky chronické zácpy se však mohou lišit v závislosti na závažnosti a trvání stavu. Následují některé z nejčastějších příznaků chronické zácpy:
Obtížné a bolestivé vyprazdňování – vyprazdňování může trvat déle než obvykle a může být doprovázeno bolestí a nepohodlím.
Nepříjemné pocity v břiše – může se jednat o pocit plnosti, nafouknutí, těžkosti v břiše nebo dokonce bolest.
Tvrdá a suchá stolice – stolice může být suchá, tvrdá a obtížně průchodná.
Neúplné vyprázdnění střeva – pocit, že nebyla vyloučena všechna stolice.
Nepříjemný zápach stolice – způsobený dlouhodobým zadržováním stolice v trávicím traktu.
Pocit malátnosti a únavy – může být způsoben nedostatkem spánku, ale i nepohodlím v břiše.
Příležitostně může dojít ke stolici, která obsahuje krev nebo hlen.
Pokud trpíte některým z těchto příznaků, které trvají déle než týden, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Lékař vám může pomoci určit příčinu vaší zácpy a navrhnout vhodnou léčbu.
Léčba chronické zácpy
Když máte chronickou zácpu, jídlo je důležitou součástí vaší léčby.
Vaše léčba chronické zácpy může zahrnovat:
Biofeedback: Měření svalového napětí v konečníku a použití těchto informací k tomu, abyste se naučili techniky pro uvolnění a napnutí svalů v celé pánvi, abyste mohli snadněji vyprazdňovat stolici.
Léčba bolesti: Chcete-li zmírnit bolest spojenou s chronickou zácpou, možná budete muset navštívit specialistu na léčbu bolesti
Vláknina a doplňky vlákniny: Pokud nepřijímáte dostatek vlákniny z potravin, které jíte, možná budete potřebovat vlákninový doplněk, který zvýší objem vaší stolice. To může pomoci stolici rychleji procházet vašimi střevy.
Laxativa: Laxativa působí různými způsoby. Některé spouštějí svalové kontrakce v tenkém střevě, aby pomohly posouvat stolici směrem k konečníku, zatímco jiné dodávají stolici vlhkost a umožňují snadnější pohyby střev. Váš lékař vám poradí, které laxativum je pro vás to pravé.
Změny životního stylu: Jednoduché změny, jako je snížení stresu, eliminace užívání tabáku a poskytnutí dostatečného času na vyprazdňování, vám mohou pomoci snadněji vylučovat stolici.
Lékařská nutriční terapie: Ve spolupráci s odborníky, kteří se specializují na gastrointestinální poruchy, vám lékař pomůže začlenit více vlákniny do vaší stravy a naučit se, jak se vyhnout potravinám, které mohou zhoršit vaše příznaky. Vaše léčba může znamenat konzumaci malých jídel a více zeleniny.
Změkčovadla stolice: Užívání léků, které dodávají vaší stolici vlhkost, jí umožní snadno procházet tlustým střevem. Jiné léky, jako jsou změkčovadla stolice, vám pomohou mít stolici bez tak velkého namáhání.
Chirurgie: Možná budete potřebovat operaci, pokud jiné formy léčby nejsou úspěšné. To platí zejména pro lidi, jejichž zácpa je způsobena strukturálními problémy v tenkém střevě, jako je vznik výchlipky konečníku (rektokéla).
Sponzorováno
Pokud trpíte chronickou zácpou, měli byste se poradit s lékařem, aby vám pomohl najít vhodnou léčbu. Lékař bude schopen určit příčinu vaší zácpy a navrhnout nejlepší způsob léčby.
O zácpě si dále přečtěte
- Zácpa – jak ji řešit přírodní cestou?
- Zácpa u dětí – proč vzniká a jak ji řešit?
- Zácpa a vše o ní – příznaky, příčiny a léčba
- Bylinky a čaje na zácpu – 10 nejlepších
Studie a zdroje článku
- Complementary and Alternative Therapies for Chronic Constipation Autoř: Xinjun Wang a Jieyun Yin
- Zdroj fotografie: rob3000 / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zažívací potíže
Přečtěte si také naše další články