Sponzorováno

Anabolické steroidy 4.8/5 (5)

Anabolické steroidy jsou syntetické látky, které napodobují účinky testosteronu v těle. Testosteron je přirozený hormon produkovaný mužskými varlaty a v menší míře i vaječníky u žen. Steroidy se používají k zvýšení svalové hmoty a síly, zlepšení výkonu a urychlení hojení svalových tkání. Mohou také zvýšit energii, vytrvalost a výdrž během cvičení.

Steroidy se často používají v kulturistice, ale také v jiných sportech, jako je například atletika. Nicméně, užívání steroidů je velmi kontroverzní téma a může mít vážné negativní dopady na zdraví. Mezi vedlejší účinky užívání steroidů patří například zvýšené riziko srdečních chorob, poškození jater a ledvin, akné, snížená plodnost u mužů a u žen nepravidelné menstruace a růst ochlupení.

Steroidy jsou také zakázané v mnoha sportech a jejich užívání může vést k diskvalifikaci a jiným sankcím.

Sponzorováno

Tyto steroidy jsou tedy většinou užívány sportovci a kulturisty ke zlepšení výkonu a k rychlejšímu budování svalové hmoty. Pozor na to, že užívání anabolických steroidů může mít řadu vedlejších účinků, včetně poškození jater a ledvin, zvýšeného rizika srdečních chorob, krvácení do mozku, neplodnosti a duševních problémů, jako jsou deprese a agresivita.

Anabolické steroidy jsou v mnoha zemích klasifikovány jako kontrolované látky, jejichž užívání bez lékařského předpisu je ilegální.

Jak se používají?

Někteří uživatelé steroidů je užívají jako prášky. Jiní používají injekční jehly k injekci steroidů přímo do svalů.

Mnoho uživatelů steroidů užívá dva nebo více druhů steroidů najednou. Tento způsob užívání steroidů se nazývá stacking a má uživatele rychleji zvětšit.

Jaké jsou časté účinky anabolických steroidů?

Sponzorováno

Steroidy mohou způsobit tvorbu akné a vypadávání vlasů. Chlapcům mohou více narůst prsa a dívkám vousy (chlupy). Steroidy mohou způsobit růst nádorů v játrech a problémy se srdcem. Mohou dokonce dělat uživatele agresivní a násilné. Jinými slovy, steroidy zničí tělo. Steroidy dělají uživatele silnější a větší, ale zdravotní rizika jsou vysoká.

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




Přečtěte si také naše další články