Sponzorováno

Šachy dávají dětem super znalosti do života 4.8/5 (5)

Šachy dávají dětem super znalosti do životaZ dětí nemusí vyrůst pouze hokejisté, baletky nebo hudební virtuosové. Seznamte je se šachy – dá jim neocenitelné základy pro školu i do života.

Někde mezi sportem, uměním a vědou – tam má své místo královská hra. Oprávněně. Ze šachu sice nerostou svaly, ale při dobře rozehrané partii spotřebujete stejné množství energie jako boxeři v ringu. Jeho velmistři se odjakživa považují za génie, respektované osobnosti s brilantním, nejen matematickým myšlením. Šachy totiž vyžadují více a věk přitom nehraje roli. Vždyť nejmladší účastnicí na šachových mistrovství světa žen se v roce 2006 stala jen dvanáctiletá Číňanka Chou Jifanová a v roce 2010 mistrovství světa jako šestnáctiletá vyhrála. Legendární velmistr Garri Kasparov vyhrál své první celostátní mistrovství jako třináctiletý.

Hřiště pro mozek

Jsou pryč časy, kdy se šachy považovaly za hru vyvolených. Ve světě se ho učí už předškoláci. I u nás se úspěšně zabydluje na základních školách. „Naše školství je často kritizováno, že děti učí, biflovat se a málo samostatně přemýšlet. Právě šachy je vynikajícím prostředkem, aby se dítě již ve velmi časném věku naučilo jednat ve své mysli, aniž si to vůbec uvědomovalo. Neexistuje lepší způsob, jak pracovat na tom už odmalička“ míní Ing. Jozef Hlaváček, předseda šachového centra.

Malý šachista musí soustředit, myslet abstraktně, dopředu a zároveň předvídat tahy soupeře. „Děti se v šachu naučí pozorovat a pracovat s detaily a zda chtějí, nebo nechtějí, v určitém stádiu hry si musí tyto detaily dávat do větších souvislostí. Naučí se pracovat logicky, ne intuitivně.“ Zvažují současně několik možností a to je učí tvořivosti. Svou hru plánují, ale na základě tahů soupeře musí plány operativně měnit. Naučí se analyzovat, rozhodovat se a nést pak i odpovědnost.

„Neuvážené řízení se jim okamžitě vymstí a jsou nuceni přehodnocovat své strategie tak, aby se podobný neúspěch v budoucnu neopakoval. Rovněž si osvojují návyk, že za své prohry si mohou samy a ne někdo jiný,“ vyjmenovává další pozitiva šachista.

Šachy online jsou lepší jak Facebook!

V neposlední řadě může dát šachy nový rozměr i práci s počítačem. Je mnoho programů, při kterých se děti mohou šachy nejen hrát, ale i se ho učit. Pokud jejich osloví, možná nahradí bezcílně potulování po sociálních sítích a diskusních fórech.

Máme talenty

Cesty k šachovnici mohou být různé. Většinou se děti s hrou seznámí díky svým rodičům nebo sourozencům. Tak to bylo i v případě Maja a Lukáše, kteří se koncem minulého roku zúčastnili šachových mistrovství světa mládeže v Al Ain ve Spojených arabských emirátech. „Majo získal mnoho informací i ze svých šachových knih, které často studuje. Na tréninky chodí dvakrát do týdne a občas si zahraje partii se svými sourozenci nebo turnaj přes internet. Myslím si, že díky šachu je vytrvalý a nemusí věnovat spoustu času učení,“ potvrzuje otec Ľubomír Šimo.

Sponzorováno

Na mistrovství světa odcházeli oba chlapci s cílem nasbírat zkušenosti. V silné konkurenci nebylo jednoduché prosadit se. Jejich největším úspěchem bylo zakončení výhrou poslední partie. Uznání si zaslouží i způsob, jakým Lukáš Volna v devatenáctém tahu vyhrál nad zkušenějším Američanem Li Andrewem. „Chtěl bych se dostat na šachové mistrovství mládeže ještě alespoň jednou,“ doufá šestnáctiletý Lukáš. Podobný sen má i Marián, mladší o dva roky. Ačkoli počáteční náklady nejsou vysoké, na takové úrovni se již šachy mění na finančně nákladný sport. Handicapovaní nejsou středem pozornosti veřejnosti, zajímají se o ně i sponzoři. Většinu nákladů nesou rodiče, přispějí i šachové kluby a také dobrodinci, pokud se přece jen najdou. Třeba zaplatit trenéra, startovné, náklady na cestu, stravu a ubytování. Tisíce eur ročně.

Jste na tahu

Ať jde o jakoukoli zálibu, vždy záleží na tom, v jakém prostředí dítě vyrůstá. Pokud jsou rodiče handicapovaní, je předpoklad, že dítě začne přemisťovat figurky po šachovnici spíše než jiné děti. „Znám jednu rodinu, kde nejmladší ze tří sourozenců hrál svůj první náborový turnaj, když měl tři roky a pár měsíců. Hned získal čtyři body ze sedmi možných. Dva starší sourozenci jsou výborní, i když jsou handicapovaní, i otec hraje závodní a mamina to všechno organizuje,“ popisuje podstatný vliv rodiny Ing. Hlaváček.

Vynikající hráči vyrůstají i v nešachových rodinách. Kdysi děti se šachy začínaly ve věku deset až dvanáct let. Dnes chodí na náborové turnaje mnoho menších dětí a dosahují výsledků. Šachové kroužky se otevírají už i pro děti od čtyř let. Není to až příliš brzy? „Nikdy není příliš brzy ani příliš pozdě. Dejte dítěti možnost seznámit se s figurkami a se šachovnicí jako s hračkami a uvidíte, zda o ně projeví zájem. Pokud ano, neváhejte a podporujte ho v jeho zájmu. Uděláte pro jeho vývoj a život neocenitelnou službu.“

Šachový Mozart

V listopadu loňského roku se stal novým mistrem světa v šachu Nor Magnus Carlsen. Na přímý přenos finálových partií se prostřednictvím internetu dívalo zhruba sto milionů lidí. Legendárního šachistu Višvanathana Ananda, který byl mistrem světa od roku 2007, porazil pár dní před svými dvaceti třetími narozeninami. Stal se tak po Garry Kasparovi druhým nejmladším šachovým mistrem světa v historii. Magnus začínal se šachy v pěti letech, šachovým velmistrem se stal jako třináctiletý. Již v roce 2005 o něm v rodném Norsku natočili film. V loňském roce ho zařadili mezi sto nejvlivnějších lidí světa a všichni odborníci mu předpovídají ještě velkou budoucnost.

A co vaše děti? Hrají šachy? Nebo třeba dámu? :)

VIDEO: Rychnovští předškoláci se učí hrát šachy

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Šachy dávají dětem super znalosti do života”

    1. SKA napsal:

      Mládež hraje různě holanďany/bughouse a letos jsou dvě důležité změny:

      1. Otevřené mistrovství ČR v bughouse šachu alias holanďanech je 12.7 v SOBOTU (aby si nemusel brát nikdo dovolenou a zároveň mládež si může zahrát pokud chce přijet s rodiči)
      http://bughousechess.wz.cz

      2. Dále je nyní v provozu nový šachový server,kde si může každý zatrénovat,
      http://bughousechess.wz.cz/BICS/CzechOpen

      Všichni zájemci o tuto variantu šachu plnou kouzel se šachovými figurkami vítáni !

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva