Sponzorováno

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) – nemáte na ni náhodou náběh? 4.88/5 (25)

  • Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je progresivní onemocnění plic, které postihuje dýchací cesty a způsobuje omezení průtoku vzduchu do plic.
  • Nejčastější příčkou CHOPN je kouření cigaret, ale může být také způsobeno dlouhodobým vystavením škodlivým látkám nebo genetickými faktory.
  • Příznaky CHOPN zahrnují chronický kašel, nadměrnou tvorbu hlenu, dušnost při fyzické námaze a zvýšenou náchylnost k respiračním infekcím. V průběhu času může CHOPN způsobit vážné komplikace, jako je srdeční selhání, respirační selhání a sníženou kvalitu života.
  • Léčba CHOPN se zaměřuje zejména na zmírnění příznaků, zlepšení funkce plic a zpomalení progrese onemocnění.

Obstrukční plicní choroba (CHOPN)Kouříte, topíte v krbu nebo žijete ve městě se znečištěným ovzduším? Pokud svým vrstevníkům nestačíte s dechem, zpozorněte. Chronická obstrukční plicní nemoc je rozšířená, ale podceňována hrozba, která zabíjí více než rakovina. Zadýchal vás běh na autobus, chůze po schodech nebo dokonce rozhovor? Dělá vám problém obyčejné sprchování či oblékání? Trápí vás kašel, hleny, tíha a pískot v hrudníku? Chronická obstrukční plicní nemoc – CHOPN – je druhé nejčastější neinfekční zánětlivé onemocnění. Vyvolá zánět a postupnou destrukci plicní tkáně.

Z letadla na pneumologii

Dušan si vybral velmi lukrativní místo na první rande s nemocí – rovnou nad Atlantikem. „První příznaky jsem ignoroval. Předpokládal jsem, že jde o běžné nachlazení. Dokonce jsem se těšil z toho, že jsem zhubl, protože jsem měl nadváhu. Během jednoho návratu z pracovní cesty jsem v letadle začal mít zvláštní pocity – neuměl jsem se nadechnout, neměl jsem dostatek kyslíku. Během mezipřistání na Islandu to přestalo, ale při opětovném vzlétnutí do jisté výšky jsem měl stejné problémy,“ vzpomíná. Trvalo to až do Prahy, kde hned zašel k lékaři.

Skončil na pneumologii s diagnózou – chronická obstrukční plicní nemoc. „Do té doby jsem o té nemoci vůbec neslyšel. Veškeré podrobnosti jsem se dozvěděl z internetu, a ačkoli to nebyly veselé zprávy, musel jsem je prostě přijmout. A přestat pracovat, protože jsem nemohl,“ konstatuje bývalý tlumočník. Upravil si stravu, více se hýbe, zejména na čerstvém vzduchu. „Maratónským běžcem nebudu, ani potápěčům, ale existovat mohu dál.“

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN)  - ilustrace

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) – ilustrace

 

Vyvíjí se pomalu

Až v 80 % případů může za onemocnění kouření. Bohužel i pasivní. Z kuřáků, kteří denně zdolají dvě krabičky cigaret, onemocní CHOPN každý čtvrtý. „Uškodit vám může i prach a jiné nečistoty, vdechované z ovzduší nebo prostředí. Nyní nám umírají pacienti, kteří kdysi topili dřevem nebo uhlím. Vnuci se často vracejí do domů svých prarodičů, dělají si nástavby a z finančních důvodů opět začínají topit dřevem a pevným palivem,“ varuje pneumologického MUDr. Helena Leščišinová. Roli hraje i genetika. Onemocnění mnohem častěji propukne u lidí, kteří ho měli v rodině.

Chronická obstrukční plicní nemoc se vyvíjí pomalu. „Pokud na plíce a průdušky dlouhodobě působí škodlivé částice a plyny v ovzduší, u vnímavého jedince v nich vzniká zánět. Dojde k otoku a poškození sliznice průdušek, která zhrubne a hromadí se v ní hustý, lepkavý hlen. Tehdy mluvíme o chronické bronchitidě,“ říká pneumolog MUDr. Štefan Lassana, PhD. Plicní sklípky – alveoly, kde dochází k výměně oxidu uhličitého za kyslík, se rozpadají a zanikají. Na jejich místě vznikají dutinky vyplněné vzduchem, které tlačí na ostatní, zdravé části plicního parenchymu.

Kašel proto nepodceňujte

Bohužel mnoho pacientů vyhledá lékaře pozdě, ve třetím až ve čtvrtém stadiu onemocnění. Projevy onemocnění začínají nenápadně. V počátečních stadiích se podobná na obyčejné nachlazení a zánět průdušek. Rozbor krve ani rentgen hrudníku nic neodhalí. Zákeřné onemocnění se projeví až později, ve stadiu závažných změn na plicích. Nepodceňujte proto kašel, nemusí jít o „nevinný“ kuřácký kašel. Poškozené plíce také produkují více hlenu. Spozorněte, pokud vás trápí dušnost, zejména pocit, že nemůžete úplně vydechnout. Právě dušnost v pozdějších stádiích pacientům zhoršuje kvalitu života, je příčinou hubnutí a celkové slabosti a ztráty svalstva.

Sponzorováno

Varovným znakem je cyanóza, modrofialové zabarvení kůže a sliznic – jazyka, rtů, či spojivek. Může vás také potrápit únava, otoky kotníků, v pokročilejších stádiích vede CHOPN k úmrtí. „Mnoho našich pacientů umírá na kardiovaskulární onemocnění a na rakovinu. Zánět, který je v plicích, se přenese na celý organismus. Pacienti trpí ischemickou chorobou srdeční, osteoporózou, cukrovkou, anémií, slabostí kosterního svalstva. S tím vším jim musíme pomoci,“ zdůrazňuje MUDr. Lassana.

Kolotoč vyšetření

Při anamnéze vás čeká funkční vyšetření plic, spirometrie. Ukáže míru zpomalení vydechovaného vzduchu a kapacit plic. Absolvujete také rentgen a CT plic, krevní testy včetně CRP vyšetření na zjištění anémie a zánětu v organismu. K vyšetření v laboratoři vám odeberou i vykašlané hleny. Onemocnění se nedá vyléčit, jen zpomalit a zmírnit příznaky, snížit četnost a závažnost opětovných vzplanutí nemoci.
Škody, které v dýchacích cestách již vznikly, nelze napravit.

Budete užívat bronchodilatancia, která uvolňují svalstvo dýchacích cest a rozšiřují ho, nejčastěji ve formě inhalátorů a tabletek. Doplňuje je protizánětlivá léčba, mukolytika na uvolnění hlínu a antibiotika. Pomáhá i terapie kyslíkem, zejména během zvýšené fyzické zátěže. U pacientů ve vysokém stadiu onemocnění, kteří nemohou podstoupit transplantaci plic, se odstraní pouze ta část, která neplní svou funkci. „Nikdy není pozdě přestat kouřit. To prodlouží život v jakémkoliv stadiu onemocnění,“ přizvukuje doktor Lassana.

Negativní vlivy kouření

Všichni asi velice dobře známe negativní účinky kouření, ale nikdy není na škodu to zopakovat:

  • Dostává do vašeho organismu více než 4000 škodlivých látek.
  • Omezuje přirozené čištění dýchacích cest.
  • Zvyšuje riziko infekcí dýchacích cest.
  • Zvyšuje riziko rakoviny plic a dalších onemocnění.
  • Urychluje pokles plicních funkcí.

Hrozí vám CHOPN? Otestujte se!

  • Kouříte nebo jste v minulosti kouřili?
  • Zadýcháte se rychleji než vaši vrstevníci?
  • Zadýcháte se při běžných činnostech?
  • Nezvládnete mluvit či vyprávět během rychlé chůze?
  • Kašlete několikrát denně?
  • Vykašláváte hleny, i když nejste nemocní ?
  • Máte více než 40 let?

Čím více kladných odpovědí máte, tím je u vás vyšší riziko chronické obstrukční plicní nemoci. Pro jistotu byste měli zajít k lékaři.

Léčba CHOPN

Léčba je možná třeba změnou životního stylu: nejdůležitějším krokem je přestat kouřit a vyhnout se dalším škodlivým látkám, které mohou plicím škodit. Doporučuje se také zdravá strava, pravidelná fyzická aktivita a vyhýbání se vystavení znečištěnému ovzduší.

Léky: Existuje několik typů léků používaných k léčbě CHOPN, včetně inhalátorů. Bronchodilatátory se používají k rozšíření dýchacích cest a uvolnění průtoku vzduchu. Steroidy mohou být předepsány ke snížení zánětu v plicích. A i další léky mohou být použity k léčbě specifických příznaků.

Kyslíková terapie: Pokud je pacient v pokročilém stádiu CHOPN a má nízkou hladinu kyslíku v krvi, může být předepsána kyslíková terapie. Pacient nosí kyslíkovou masku nebo používá jiná zařízení pro dodávání kyslíku.

Rehabilitace plic: Program rehabilitace plic zahrnuje kombinaci fyzického cvičení, vzdělávání o správném dýchání a podporu pro zlepšení životního stylu a zvládání CHOPN.

Chirurgické zákroky: V hodně pokročilých případech CHOPN může být zvážena chirurgická léčba, jako je chirurgické odstranění poškozených částí plic nebo dokonce transplantace plic. To se ale bavíme o hodně pokročilých stádiích.

Je důležité konzultovat s lékařem o nejvhodnějším přístupu k léčbě CHOPN, protože každý případ může vyžadovat individuální přístup a plán léčby. Pravidelné kontroly u odborníka jsou rovněž důležité pro monitorování stavu a případné úpravy léčby.

Sponzorováno

A co vy? Máte s chronickou obstrukční plicní nemocí nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte o této nemoci

Zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články