Sponzorováno

Nefroskleróza ledvin – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.9/5 (10)

  • Nefroskleróza je stav, při kterém dochází k postupnému ztuhnutí a ztrátě pružnosti ledvinové tkáně v důsledku nahromadění pojivové tkáně.
  • Tento proces může být způsoben různými faktory, včetně dlouhodobého vysokého krevního tlaku, diabetu, autoimunitních onemocnění, infekcí nebo jiných stavů, které způsobují poškození ledvinové tkáně.
  • Nefroskleróza může postihovat jak jednu ledvinu (tzv. jednostranná nefroskleróza), tak obě ledviny (tzv. oboustranná nefroskleróza).
  • Pokud se proces ztuhnutí tkáně postupuje dál, může dojít k postupnému selhávání ledvin a v konečném důsledku k chronickému selhání ledvin. Proto je důležité včas rozpoznat a léčit příčiny, které mohou vést k nefroskleróze, aby bylo možné zabránit zhoršování stavu ledvin a předejít vzniku chronického selhání ledvin.

Nefroskleróza je progresivní stav, při kterém dochází ke kornatění ledvin a poškození ledvinových tepen, žil, arteriol, glomerulů, renálních tubulů a intersticiálních tkání v důsledku vazivové pojivové tkáně (fibróza) způsobené onemocněním ledvin a cév nebo chronickým vysokým krevním tlak (hypertenze).

Nefroskleróza vede k rozvoji chronického onemocnění ledvin, které nakonec u některých pacientů progreduje do konečného stádia onemocnění ledvin.

Obrázek: zdravá ledvina a ledvina s nefrosklerózou

Obrázek: zdravá ledvina a ledvina s nefrosklerózou

 

Jaké jsou příznaky nefrosklerózy ledvin?

Příznaky nefrosklerózy mohou zahrnovat ztrátu chuti k jídlu; nevolnost; zvracení; svědění; zmatek; nadměrná ospalost; nevysvětlitelná ztráta hmotnosti; a poškození krevních cév očí, kůže, centrálního nervového systému (CNS) a periferních nervů.

V raných stadiích nemusí mít nefroskleróza žádné příznaky, protože zdravá ledvina může plnit svou funkci i při ztrátě některých částí tkáně. Nicméně, jak se proces ztuhnutí tkáně postupuje dál, mohou se objevit následující příznaky:

  • Zvýšený krevní tlak
  • Změna barvy a množství moči
  • Otoky v nohách a kotnících
  • Únava, slabost, nevolnost
  • Ztráta chuti k jídlu nebo nechutenství
  • Pocit neustálého žízně a suchosti v ústech
  • Vysoká hladina kreatininu a močoviny v krvi
  • Zhoršení funkce ledvin

Je důležité si uvědomit, že tyto příznaky mohou být způsobeny i jinými faktory a nemusí nutně znamenat, že trpíte nefrosklerózou. Pokud se však některý z těchto příznaků vyskytuje pravidelně a dlouhodobě, měli byste se poradit s lékařem, aby byl proveden vyšetření a případně zahájena léčba.

Diagnostika nefrosklrózy

Diagnóza může být podezřelá, když rutinní krevní testy ukazují zhoršující se funkci ledvin u osoby s vysokým krevním tlakem.

Lékaři stanoví diagnózu na základě anamnézy vysokého krevního tlaku, ultrasonografie a výsledků krevních testů.

Léčba – jaké jsou současné způsoby léčby nefrosklerózy?

Léčba nefrosklerózy je zaměřena na přísnou kontrolu krevního tlaku a podporu funkce ledvin a může zahrnovat léky, jako jsou diuretika, inhibitory angiotenzin-konvertujícího enzymu, antagonisté receptoru angiotenzinu II, inhibitory reninu, blokátory kalciových kanálů, beta-adrenergní blokátory, přímo působící vazodilatátory a alfa 2-adrenergní agonisté, mimo jiné.

Sponzorováno

Léčba nefrosklerózy závisí zejména na příčinách a rozsahu poškození ledvin. Pokud jsou příčinou vysoký krevní tlak nebo diabetes, bude léčba zaměřena zejména na kontrolu těchto onemocnění a snižování rizika dalšího poškození ledvin. Pokud je příčinou autoimunitní onemocnění, může být nutná léčba kortikosteroidy nebo jinými léky, které potlačují imunitní systém.

Léčba nefrosklerózy se zaměřuje na zpomalení postupu onemocnění a snížení symptomů.

Kromě toho mohou být při léčbě nefrosklerózy použity následující metody léčby:

  • Změna stravovacích návyků a omezení příjmu soli, bílkovin a fosforu.
  • Užívání léků, které snižují krevní tlak a pomáhají chránit ledviny.
  • Hemodialýza nebo peritoneální dialýza – umělé čištění krve, které nahrazuje funkci selhávajících ledvin.
  • Transplantace ledviny – operace, při které je nahrazena selhávající ledvina zdravou ledvinou dárce.

V některých případech může být nutná kombinace těchto metod, aby se minimalizovalo poškození ledvin a zlepšila se funkce ledvin.

Zde jsou dále některé z možností léčby nefrosklerózy:

Bedlivá a přísná kontrola krevního tlaku: Vysoký krevní tlak může zhoršit nefrosklerózu, takže je důležité udržovat ho pod kontrolou. To se obvykle provádí pomocí léků na snížení krevního tlaku, ale může být také nezbytné změnit stravu nebo přidat do životního stylu cvičení.

Kontrola hladiny cukru v krvi: Pokud trpíte cukrovkou, je důležité udržovat hladinu cukru v krvi pod kontrolou. To zahrnuje dodržování stravy s nízkým obsahem cukru, cvičení a pravidelnou kontrolu hladiny cukru v krvi.

Léčba zánětu: Pokud zánět způsobuje nebo zhoršuje nefrosklerózu, může být předepsána léčba zánětu. To může zahrnovat léky proti zánětu nebo imunosupresiva.

Dialýza: Pokud nefroskleróza způsobuje selhání ledvin a snížení funkce ledvin na kritickou úroveň, může být nutné podstoupit dialýzu. To je proces, při kterém se krev přefiltruje z těla a nahradí se roztokem s minerály a živinami.

Transplantace ledvin: Pokud nefroskleróza způsobuje selhání ledvin a dialýza není efektivní, může být poslední možností transplantace ledvin.

Důležité je také dodržovat zdravý životní styl, který zahrnuje stravu s nízkým obsahem soli a tuku, dostatek pohybu, nekouřit a omezit konzumaci alkoholu. Je také důležité pravidelně navštěvovat lékaře a pravidelně podstupovat kontrolu ledvin.

Sponzorováno

Máte zkušenost s nefrosklerózou ledvin? Napište nám o tom do komentářů.

A dále si u nás o ledvinách přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva