Smogové situace jsou způsobeny zhoršením rozptylových podmínek v ovzduší v důsledku nepříznivého počasí. Nejčastěji jde o inverzní situace, kdy vrstva ovzduší nad terénem, nejčastěji v dolinách, se prakticky nepohybuje a všechny znečišťující látky vznikající v dané lokalitě z výrobní činnosti, vytápění a výfukových plynů aut zůstávají v dýchací zóně člověka. Dochází tak často k překračování maximálních přípustných hodnot znečišťujících látek.
Proč j zimní smog zdraví nebezpečný?
Zimní smog obsahuje kromě oxidů dusíku a oxidů síry zejména prachové částice. Ze zdravotního hlediska jsou nejvýznamnější jemné částice pod 10 µg (PM10), které při vdechování pronikají do dolních cest dýchacích. K nejcitlivějším skupinám patří alergici – astmatici, osoby s chronickým onemocněním dýchací nebo srdečně-cévní soustavy, velmi malé děti a těhotné ženy.
U lidí může zimní smog dále způsobit akutní účinky ve formě dráždění očí, sliznic nosu a krku, vyvolat kašel a pocit tlaku na hrudi. U alergiků to může vést i k vyvolání astmatického záchvatu, u osob s chronickým onemocněním dýchací nebo srdečně-cévní soustavy ke zhoršení aktuálního zdravotního stavu.
Dráždění dýchacích cest způsobuje silnější prokrvení sliznic horních cest dýchacích, a tím vytváření prostoru pro jejich kolonizaci bakteriemi a viry, jejich následné pomnožování a vznik infekčních onemocnění dýchacích cest, například chřipky.
O vzniklé smogové situaci musí ČHMÚ neprodleně své obyvatele informovat i obec přes dostupné komunikační prostředky (např. místní rozhlas, veřejná oznamovací tabule, internetová stránka obce).
Sponzorováno
Přes smogový varovný systém jsou informovány i příslušné regionální úřady veřejného zdravotnictví v České republice, které spolupracují s dotčenými obcemi a mohou poskytnout podrobnější informace o dopadech znečištění ovzduší na zdraví a možnostech ochrany.
Jak byste se měli chránit před zbytečným/nadměrným vdechováním takto znečištěného ovzduší
- dočasně omezit sportování a nadměrné aktivity venku,
- dočasně omezit větrání v interiérech,
- zkrátit celkovou dobu pobytu venku,
- vyvarovat se jiných aktivit znečišťujících ovzduší v dýchací zóně (kouření, volné spalování, lepení, prášení apod.).
Omezení je třeba dodržovat a aktivity časově omezit tím více, čím vyšší jsou koncentrace prachových částic a čím rizikovější z hlediska zdraví jsou jednotlivci. Projeví-li se zdravotní problémy, je třeba vyhledat lékaře a postupovat podle jeho pokynů.
Co způsobují nevhodná paliva při vytápění?
Během topné sezóny při snaze ušetřit finanční prostředky vynaložené na vytápění se stává i to, že ke znečišťování ovzduší přispívají i domácnosti s vlastním vytápěním. Mnoho lidí totiž využívá naprosto nevhodná paliva k vytápění.
Při topení je třeba používat pouze palivo k tomu určené, čili nespalovat žádné odpady jako plasty, gumy, lakovaný nábytek, dřevotřísky a podobně, protože se při tom uvolňují nebezpečné chemické látky jako dioxiny, formaldehydy, fenoly, kyanidy a jiné nebezpečné škodliviny, které jsou rizikem pro zdraví a životní prostředí.
Znečištění ovzduší zvyšují i nepříznivé rozptylové podmínky během teplotních inverzí v zimním období, hlavně v obcích umístěných v údolích, s omezeným rozptylem emisí z nízkých komínů rodinných domů. Spalování nevhodného tuhého paliva tak velmi významně přispívá ke znečištění ovzduší v dýchací zóně lidí znečišťujícími látkami, které nepříznivě působí na zdraví.
Znečišťující látky, které vznikají při takovém vytápění, mohou způsobit zdravotní problémy všem obyvatelům.
Sponzorováno
Takže na to pozor.
- Zdroj obrázku ve článku: Ukrinform / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Počasí a zdraví, Zdravé dýchání
Přečtěte si také naše další články