Obsah článku
Diagnóza rakoviny může být šokující a znepokojující nejen pro osobu, která obdrží diagnózu, ale také pro její blízké. Zpočátku může být obtížné zpracovat zprávy a obtížné sladit poskytované informace. Nemluvě o tom, že můžete mít spoustu otázek ohledně diagnózy lymfomu a možností léčby.
Bez ohledu na to, jak pacienti reagují na svou diagnózu, mohou být jejich blízcí základním zdrojem podpory tím, že převezmou roli podporovatele a pečovatele.
V tomto článku nabízíme způsoby, jak můžete podpořit svého blízkého poté, co uslyší diagnózu lymfomu.
Pochopení diagnózy lymfomu u někoho blízkého
Lymfom je typ rakoviny krve, který se vyvíjí, když bílé krvinky (nazývané lymfocyty) ztratí kontrolu nad procesem dělení buněk a změní se na rychle rostoucí rakovinné buňky, které neumírají. Lymfocyty obvykle pracují na monitorování a ničení cizích útočníků, jako jsou bakterie, viry, paraziti a houby, když cestují po vašem těle ve vašem lymfatickém systému.
Ale když se stanou rakovinnými, znamená to, že by se mohla vyvinout rakovina kdekoli ve vašem lymfatickém systému, včetně kostní dřeně, sleziny, lymfatických uzlin a dalších orgánů. Ve skutečnosti existuje více než 70 různých druhů lymfomů a každý z nich reaguje na léčbu jinak.
Je toho hodně na to, aby to někdo ihned pobral, ale to neznamená, že váš blízký musí sám projít zpracováním své diagnózy nebo léčebného plánu. Zde je několik věcí, které vám mohou pomoci:
Otázky, které byste měli položit svému lékaři
Když pacient obdrží diagnózu, je důležité požádat o informace o tom, co přijde, zejména jde o jakékoliv otázky, které by váš blízký mohl mít ohledně diagnózy nebo léčby lymfomu. To může zahrnovat:
- Typ rakoviny
- Možnosti léčby
- Rizika a přínosy každé možnosti léčby
- Časová osa léčby
- Nežádoucí účinky léčby
- Jak si můžete pomoci s vedlejšími účinky léčby doma
- Specifické povinnosti pečovatele, jako jsou injekce nebo výměna obvazů
Vždy je dobré si zaznamenat otázky, když na ně myslíte, a vzít si je s sebou na schůzky s lékařem. Během prvních dnů diagnózy se pacient i jeho rodinní příslušníci mohou cítit zahlceni informacemi a emocemi. Může být těžké zapamatovat si všechny vaše otázky a někdy je těžké si dobře odpočinout.
Může být užitečné mít u postele poznámkový blok, do kterého si budete zapisovat všechny otázky, které máte, když nemůžete spát, abyste své mysli poskytli dostatek prostoru k relaxaci.
Ujistit se, že jste na stejné vlně jako vaši blízcí s otázkami a obavami, je dalším důležitým aspektem léčby.
Způsoby, jak pacienta podpořit během léčby
Jakmile začne proces léčby lymfomu, existují způsoby, jak můžete vy vašeho blízkého nadále podpořit. Ať už to znamená být jeho zastáncem, nebo si na cestě v léčbě udělat chvilku pro sebe, zde je několik návrhů, jak někomu během procesu léčby pomoci.
Emocionální podpora
Jednou z největších věcí, které je třeba udělat, je naslouchat a být přítomen. Naslouchejte pocitům pacienta a spolupracujte s nimi na tom, jak chtějí přistupovat k dalším krokům v léčebném plánu.
Každý člověk přijímá novinky jinak, a to platí pro každého, zvláště pro ty, kteří se snaží nabídnout svou podporu. Můžete spolupracovat s osobou, která má diagnostikovaný lymfom, tím, že se rozhodnete, kdy začnete o diagnóze říkat rodině a přátelům, a rozšíříte svou síť podpory.
Někteří rádi zpracují novinky, než je sdělí ostatním, zatímco někteří rádi řeknou rodině hned, než se dozvědí celkový plán léčby. Buďte ochotni spolupracovat a respektujte něčí preference.
Vyřizování dotazů členů rodiny a přátel
Když někdo obdrží diagnózu rakoviny, někdy může být nabídka podpory téměř ohromující a někdy i omezující. Přátelé a rodina se mohou zastavit u pacienta doma nebo neustále volat, aby zjistili, co mohou dělat, nebo jen požádají o možnost návštěvy. V těchto případech by měl pečovatel zdvořile sloužit jako „vrátný“ a ujistit se, že pacient není příliš zavalen návštěvníky.
Lidé to obecně myslí dobře, když nabízejí pomoc nebo chtějí pacienta navštívit. Pokud ale nyní není vhodná doba, můžete jim zdvořile říct, že ani vy, ani váš partner nejste k dispozici pro návštěvu. Že jim dát vědět, až se to změní.
Sponzorováno
Jsou dobré i špatné dny
Během léčby bude mít váš blízký dobré i špatné dny. Při léčbě může být užitečné snažit se mít pocit normálnosti. Držte se starých rutin, které jste oba milovali, než obdržel pacient diagnózu, nebo si vytvořte nové, které jsou lépe zvládnutelné, ale snažte se být důslední.
Plánování a správa schůzek u lékaře
Můžete být pro někoho zdvořile asertivním obhájcem, když jednáte s jeho pečovatelským týmem během léčby tím, že mu naplánujete schůzky, dodržíte jeho rozvrh a promluvíte, když se něco nezdá v pořádku.
Pokud pacienti mají potřeby, o kterých máte pocit, že nejsou dobře splněny, promluvte si s pečovatelským týmem, abyste se ujistili, že jsou vaše obavy vyslyšeny.
Nechte pacienta dělat vlastní rozhodnutí
To vše samozřejmě neznamená, že byste měli převzít kontrolu nad čímkoli bez souhlasu osoby, která má diagnózu lymfomu. I když poskytujte potřebou podporu, je také důležité uznat, že mají právo činit svá vlastní rozhodnutí. Ať už jde o typ léčby nebo získání druhého názoru, je důležité spolupracovat se svým milovaným a respektovat jeho myšlenky, názory a perspektivy.
S tím souvisí nabídka možností pro osobu, u které byl diagnostikován lymfom. Jednoduché věci, jako je dát jim na výběr jídla, zeptat se jich, jestli chtějí vidět návštěvníky, nebo dokonce zda chtějí jen sedět venku, jim mohou pomoci cítit, že mají nad svou situací určitou kontrolu. Ato je důležité.
Je také důležité pamatovat na pomoc s úkoly, které někdo nemůže udělat, a povzbuzovat je, aby i nadále dělali věci, které mohou a chtějí dělat pro sebe sama. Některé příklady jsou domácí práce, jako je placení účtů nebo vaření jídel.
Nabídněte jim pomoc, ale neberte jim žádnou možnost, pokud o to nepožádají.
Mějte záložní plán pro neočekávané situace
Léčba lymfomu může mít často řadu vedlejších účinků, které ztěžují zážitek z léčby. Někdy může být také nutné upravit nebo změnit léčbu v závislosti na tom, jak na ni váš blízký reaguje.
Někdy můžete přijít na schůzku nebo na léčbu a když je odebrána krev pro laboratorní práci, zjistí se, že váš partner potřebuje transfuzi. Nyní jste u lékaře třeba déle, než jste si původně mysleli, že budete, a tento neočekávaný výsledek může být v tuto chvíli stresující.
A zde je vaše role. Naučit se být flexibilní je klíčovou součástí léčby. Mít záložní plán pro péči o děti a domácí mazlíčky atd. může být v těchto situacích také užitečné – a možnost spolehnout se v těchto případech na vaši podporu může být obrovskou výhodou.
Přijměte to, co můžete – a nemůžete – ovládat
Protože vás tyto zvraty v léčbě mohou rozhodit, je důležité vždy snažit se soustředit na věci, které ještě můžete dělat.
Nemůžete kontrolovat diagnózu nebo jaký bude léčebný režim. Ale můžete si vybrat, jak budete přistupovat k léčebným schůzkám. Můžete ovládat péči o sebe a rozhodování o tom, koho požádáte o pomoc a podporu. Můžete se ujmout budování podpůrné sítě lidí, kterým můžete delegovat úkoly. Vždy je něco, co můžete a nemůžete udělat a změnit. Přijměte to.
Péče o sebe jako pečovatele je rovněž důležitá
I když myšlenka pečovatelů, kteří mají čas i na svou vlastní péči, nemusí být v tomto období na prvním místě, péče o sebe sama je zásadní, aby osoba zůstala užitečná pro ostatní lidi.
„Povzbuzujeme pečovatele, aby se ujistili, že i sami sobě poskytují dobrou péči. Pokud si nedobijí vlastní baterie, nebudou se moci postarat o někoho jiného,“ řekl lékař.
Mít negativní emoce, plakat a být naštvaný není vždy špatná věc. Zůstat neustále pozitivní není nutnost. Můžete dělat, co cítíte. Pokud jste v depresi a jste ve špatné náladě celé dny, pak musíte vyhledat pomoc a promluvit si o tom. Ale jinak je to všechno součástí procesu, jak pro osobu žijící s pacientem s rakovinou, tak pro jeho pečovatele.
Některé věci, které můžete udělat pro posílení své péče o sebe sama, jsou:
- Dodržujte plán spánku a odpočívejte, když potřebujete.
- Zapisujte své pocity do deníku.
- Najděte si čas, který můžete strávit mimo domov sami nebo s ostatními, kterým důvěřujete.
- Vypněte elektronická zařízení a odpočívejte.
Sponzorováno
Máte nějaké další rady pro osoby, které pečují o pacienta s lymfomem? Budeme rádi za komentáře.
Studie a zdroje článku
- Nursing care of the patient with non-Hodgkin's lymphoma. A case study Autor: R Tucker, V Rahr
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Rakovina, Rodina
Přečtěte si také naše další články