Sponzorováno

Můžete jíst jogurt na noc? 4.22/5 (9)

Můžete jíst jogurt na noc?Jogurt je obecně jednou z nejzdravějších svačinek. Je plný živin a výhod pro trávicí systém. Protože se však jedná o probiotickou potravinu, mnoho lidí si není jisto, zda jogurt lze jíst na noc.

Obyčejný jogurt nebo jogurt s nízkým obsahem cukru vám může pomoci udržet si sytost a déle spát, a to díky bohatému obsahu bílkovin a vápníku. Ale jedinci, kteří trpí trávicími problémy, jako je kyselost nebo kyselý reflux, by se však měli vyhnout konzumaci jogurtu v noci, protože může poškodit trávicí systém.

Pokud chcete jíst jogurt v noci, je třeba myslet na další věci. Přečtěte si informace níže a dozvíte se více.

Typ jídla, které jíme během dne a dokonce i v noci, může v našem těle fungovat odlišně.

Totéž platí pro jogurt. S oblibou se jogurt jí jako snídaňové jídlo nebo svačina, ačkoli mnoho lidí jí jogurt také v noci kvůli jeho mnoha zdravotním výhodám.

Výhody toho, že si dáte jogurt na noc

Zde je to, co se může stát, když jíte jogurt před spaním:

Budete příjemně sytí

Pro lidi, kteří mají tendenci mít hlad pozdě v noci, je jogurt zdravou alternativou jiných jídel a může vám pomoci udržet se sytými. Je to mnohem lepší volba ve srovnání s konzumací nezdravého jídla nebo sladkostí a je také snáze stravitelná. Jogurt, zejména pak řecký jogurt, je bohatý na bílkoviny, což je prospěšné pro to, abyste se cítili nasyceni na delší dobu, čímž se snižuje pravděpodobnost, že se probudíte hlady nebo že budete mít potíže s usínáním kvůli nutkání k jídlu.

Existují také studie, které ukazují, že konzumace jogurtu v noci může pomoci snížit hlad v následujícím ránu. Díky tomu je ideální pro lidi, kteří chtějí zhubnout nebo držet přerušovaný půst.

Budete spát lépe

Jogurt, stejně jako jakékoli jiné potraviny vyrobené z mléka, mohou přispět k lepší kvalitě spánku. Je to proto, že vápník obsažený v mléčných výrobcích je bohatý na tryptofan, který urychluje produkci melatoninu, pomáhá při ospalosti a relaxaci. To je stejný důvod, proč někteří lidé pijí teplé mléko před spaním, kromě toho, že jogurt je bezpečnější volbou pro osoby s citlivostí na laktózu.

Ve skutečnosti mnoho matek krmí své děti v noci trochou jogurtu, aby jim pomohly lépe spát. Jen se ujistěte, že krmíte své dítě obyčejným bílým jogurtem s vysokým obsahem probiotik, který má nízký obsah cukru.

Proč může být špatné jíst na noc jogurt?

Každý z nás zpracovává (tráví) potraviny jinak, zvláště je to pak patrné u mléčných výrobků, jako jogurtů.

Zatímco většina lidí může využívat jeho výhod ve dne i v noci, lidé, kteří již trpí trávicími problémy včetně kyselosti nebo kyselého refluxu, se raději vyhýbají konzumaci jogurtu v noci. A dělají dobře. Pokud si dají večer jogurt, může to zhoršit jejich zažívací problémy nebo způsobit zácpu, takže může být lepší jíst jogurt jen během dne.

Sponzorováno

Jaký jíst jogurt na noc?

Jíst jogurt před spaním je pro většinu lidí zdravé, ale je důležité, abyste si vybrali typ jogurtu, který se rozhodnete jíst.

Obyčejný, neochucený, bílý jogurt je vždy nejlepší, ačkoli mnoho lidí dává přednost přidání dochucovadel, jako je ovoce. Pokud jste jedním z nich, rozhodněte se pro příchutě s nízkým obsahem cukru a držte se dál od komerčně vyráběného jogurtu, který obsahuje více než 15 gramů cukru v každé porci. Vždy je nejlepší udělat si vlastní ochucený jogurt.

Zde jsou některé tipy na doplňky do jogurtu s nízkým obsahem cukru:

  • Ořechy
  • Semena
  • Borůvky
  • Maliny
  • Jahody
  • Mandlové máslo
  • Ořechová másla s nízkým obsahem cukru
  • Zvláště banány jsou skvělým doplňkem k jogurtu na noc, zvláště pokud byste potřebovali další pomoc při zavírání očí. Banány jsou bohaté na hořčík, který vám může pomoci lépe spát.

Důvod, proč je jogurt s nízkým obsahem cukru nejlepší v noci, je ten, že jíst cokoli s vysokým obsahem cukru, dokonce i u jinak zdravého člověka, může způsobit několik zdravotních problémů, zejména pokud je to pravidelný zvyk nebo pokud jste specificky náchylní k cukrovce.

Konzumace sladkého jogurtu každou noc může vést k:

  • Zvýšení hladiny cukru v krvi
  • Diabetes
  • Nespavost

Z těchto důvodů je důležité vybrat si správný druh jogurtu, pokud ho chcete jíst před spaním. Pokud jste diabetik, není problém sníst na noc neslazený nebo řecký jogurt, protože má vysoký obsah bílkovin, ale nízký obsah sacharidů a cukru.

Je také důležité myslet na noční dobu, ve které jíst jogurt. Abyste si mohli užít zdravotních výhod živých bakterií nebo probiotik obsažených v jogurtu, doporučuje se konzumovat jogurt 1 až 2 hodiny po večeři. Pokud sníte jogurt hned po večeři (nebo po jakémkoli jiném jídle), probiotika obsažená v jogurtu se výrazně sníží, protože je vystaven žaludečním kyselinám, které se při trávení potravy zvyšují.

Je lepší jíst jogurt ráno nebo večer?

I když je jogurt pro mnohé oblíbenou snídaní, na denní době, kdy ho jíte, ve skutečnosti nezáleží. Důležitější je, že jíte jogurt nalačno, protože živá probiotika v něm obsažená by se měla dostat do střeva, aniž by byla vystavena žaludečním kyselinám, jejichž produkce se zvyšuje během trávení. Když k tomu dojde, jogurt je účinnější při zlepšování trávení a zdraví střev.

Z těchto důvodů je ideální konzumovat jogurt 1-2 hodiny po jídle.

Zlepší vám jogurt usínání?

Důvodem, proč vás jogurt může uspávat, je to, že je bohatým zdrojem tryptofanu, který zvyšuje produkci melatoninu. Pokud jste po dobrém nočním odpočinku, můžete tyto vlastnosti využít tím, že si před spaním, hodinu nebo dvě po posledním jídle, dáte obyčejný a neochucený jogurt.

Sponzorováno

A co vy? Jíte jogurt na noc? Dejte nám vědět do komentářů.

A dále si o jogurtu přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva