Sponzorováno

Umělá inteligence ve zdravotnictví: Čekají ji světlé zítřky? 4.8/5 (5)

Umělá inteligence ve zdravotnictví: Čekají ji světlé zítřky?Umělá inteligence (UI) v medicíně a ve zdravotnictví startuje novou revoluci, především pokud jde o predikce a změny klinických pracovních postupů.

Moderní zdravotnické systémy po celém světě se v současné době potýkají s obrovskými problémy, které se ukazují v plné nahotě kvůli pandemiím, explozivnímu nárůstu populace, hojnějšímu výskytu nemocí souvisejících s životním stylem, nedostatku personálu a syndromem vyhoření. Britské zdravotnictví čelí v současné době jednomu z nejmonumentálnějších tlaků za 70 let své existence a k bouři se schyluje i v Americe, která tlačí budoucnost systému zdravotní péče do nejistoty.

Tyto vyhlídky sice vypadají neutěšeně, ale řada lidí z oboru hledá způsoby, jak tyto systémové nedostatky překonat. A jednou z cest je právě umělá inteligence, přičemž odborníci doufají, že díky ní vzniknou inteligentní procesy a pracovní postupy, které by mohly zdravotní péči zefektivnit, personalizovat, zlevnit a učinit spravedlivější.

Řada jmen z oboru má za to, že vstupujeme do fáze čtvrté průmyslové revoluce, která bude o spojení pokroku v oblasti umělé inteligence, internetu věcí, robotiky, genetického inženýrství, 3D tisku a několika dalších technologií. Lidé z praxe často říkají, že právě zdravotnictví je odvětvím, kde by se enormní změny mohly projevit nejvíc.

Nějakou formu umělé inteligence už začala využívat většina velkých zdravotnických organizací. A nejvíc se uplatňuje zejména při vytváření predikcí. Uměla inteligence je schopná predikovat celou řadu věcí od toho, jaká léčba by mohla nejlépe zabírat lidem, u nichž se projeví rakovina kůže, až po počet pacientů na pohotovosti, což zase pomáhá při organizaci personálu a třídění pacientů. I když to zní jako skvělé technologické využití, odborníci varují, že bude potřeba ještě hodně zapracovat na tom, aby generativní kopiloty na bázi UI, které už teď například pomáhají vývojářům s programováním, byly přesné a poskytovaly nezkreslené výsledky.

Sponzorováno

Kdyby například asistent na bázi UI doporučil lékaři u člověka s rakovinou kůže nesprávnou léčbu, mohlo by to mít vážné důsledky. Je to úplně pravý opak k hazardním hrám, kde jsou výsledky lecjaké, jen ne předvídatelné. Věda předvídatelná a přesná být musí. Ve vědě bývá všechno většinou černobílé, založené na logice a rozumu, a tenhle aspekt si musí umělá inteligence zachovat, aby jí bylo možné svěřit životy pacientů. Zkrátka nesmí být prostor pro chyby.

Od umělé inteligence se dále ve zdravotnictví očekává potenciální změna klinických postupů – mohla by pomoct s plnou automatizací nebo rozšiřovat práci lékařů a personálu. Na technologii by se mohla delegovat spousta repetitivních rutinních postupů, čímž by se uvolnily ruce personálu, a lékařům by mohla sloužit jako nástroj pro efektivnější lékařské výkony. Pokud má být tahle změna skutečně úspěšná a pokud má vzniknout skutečně inteligentní systém, zdravotnické organizace musí být schopny přehodnotit a umět si efektivně představit své pracovní postupy a procesy v novém světle.

Uvedené změny v klinických pracovních postupech se v oboru promítnou do práce mnoha lidí, ale toho, že by byli lékaři v dohledné době nahrazeni stroji, se bát nemusíme. Umělá inteligence je sice skvělá například při rozpoznávání vzorů a procházení obrovských souborů dat, ale empatii a pečovatelskou stránku těchto rolí ani nelineární pracovní metody nenahradí. Stroje nemohou nabídnout zdravý selský rozum, moudrost, citlivý přístup k pacientům, řešení problémů ani kreativitu, což jsou všechno věci, v nichž jsou lidé skvělí a které mají v tomto odvětví obrovský význam.

Budoucnost umělé inteligence v rámci zdravotnictví tedy vypadá růžově, ale pořád je třeba důkladně zkoumat, jak ji co nejlépe aplikovat a jak by mohla celý systém povznést.

Lídři ve zdravotnictví musí možnosti umělé inteligence nejdřív důkladně pochopit, pokud pro ni mají najít co nejefektivnější využití. Je to neuvěřitelná technologie, ale její hodnota vychází ze změny nefunkčních systémů –⁠ ze změny klinických pracovních postupů a práceschopných sil.

Lídři a odborníci nemusí nutně do detailu chápat, jak celá technologie funguje, ale musí pochopit její potenciál i to, jak jim může pomoci poskytovat nabízenou základní péči na jednu stranu efektivně, ale stále při ní zachovat osobní přístup a citlivost.

Sponzorováno

A jak se díváte na umělou inteligenci ve zdravotnictví vy? Budeme rádi za komentáře.

A dále si přečtěte

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva