Sponzorováno

Jablečný ocet na akné – může pomoci, nebo ne? 4.82/5 (11)

  • Jablečný ocet je často diskutovaný přírodní produkt, který může mít některé přínosy pro pokožku, včetně možného vlivu na akné. Nicméně je důležité poznamenat, že vědecké důkazy o účinnosti jablečného octa při léčbě akné jsou omezené a nejednoznačné.
  • Jablečný ocet obsahuje kyselinu octovou, která má antimikrobiální vlastnosti a může pomáhat odstraňovat nadměrný olej a nečistoty z pokožky. Někteří lidé tvrdí, že používání jablečného octa na pokožku může snižovat záněty, čistit póry a redukovat akné.

Můžete použít jablečný ocet na akné?

Můžete použít jablečný ocet na akné?

Jablečný ocet je populární „všelék“, o kterém někteří lidé věří, že může pomoci s mnoha zdravotními problémy – ověřil se třeba v použití na bradavice. A nyní mnoho lidí používá jablečný ocet i na odstranění akné. Protože je kyselý, může se zdát rozumné tvrdit, že má stahující vlastnosti, které mohou pomoci léčit mastnou pleť a dokonce odblokovat ucpané póry.

Jakkoli se tyto argumenty mohou zdát přesvědčivé, tento levný a přírodní prostředek může ve skutečnosti způsobit více škody než užitku, pokud je použit k tomuto účelu.

Podívejme se na oboje – potenciální výhody i nevýhody použití jablečného octa na pleť při akné.

Potenciální výhody pro akné

Podle studií může jablečný ocet zabíjet určité druhy bakterií. To je způsobeno vysokým obsahem kyseliny octové, která mu dodává kyselost. Jablečný ocet také obsahuje několik dalších organických kyselin:

  • kyselina mléčná
  • kyselina gallová
  • kyselina protokatechuová
  • kyselina chlorogenová

Bakterie zvaná Propionibacterium acnes nebo Cutibacterium acnes přispívá k rozvoji akné. Protože ve studiích bylo zjištěno, že jablečný ocet zabíjí určité kmeny bakterií, může mít také určité účinky na zabíjení bakterií P. acnes. Neexistuje však žádný výzkum, který by zkoumal účinky jablečného octa nebo jakéhokoli typu octa na P. acnes.

Kromě toho musí být ocet před aplikací na pokožku velmi silně zředěn, což by dále zředilo koncentrace organických kyselin. Na toto pamatujte.

Zejména kyselina mléčná se používá ke snížení výskytu jizev po akné – ale opět, malé množství ve zředěném jablečném octu pravděpodobně nebude mít významný účinek.

A konečně, jablečný ocet je také řídký a na rozdíl od krémů a sér vyrobených speciálně pro pokožku se nemusí dostat do kontaktu s vaší kůží dostatečně dlouho, aby se prospěšné látky dostatečně vstřebaly, než se odpaří.

Problémy, které jablečný ocet může způsobit při léčbě akné

Zánět a poranění kůže

Zdravá pleť vyžaduje ideální rovnováhu mezi kyselostí a zásaditostí. To se měří podle rovnováhy pH vaší pokožky, která by měla být v ideálním případě mezi 4,5 a 5,5 (což znamená mírně kyselá).

I když je jasné, že jablečný ocet může pomoci odstranit přebytečný kožní maz, má pH mezi 2,0 a 3,0, takže je mnohem kyselejší, než vaše pokožka může rozumně tolerovat. Na to pozor.

Když je vaše tělo vystaveno této úrovni kyselosti, reaguje zánětem, aby se zabránilo infekci a zahájilo proces hojení ran. To může vést k zarudnutí a otoku již poškozené kůže.

Sponzorováno

Jablečný ocet obsahuje kyselinu octovou. To se liší od kyseliny salicylové nebo kyseliny glykolové nacházející se v lécích proti akné, které jsou silně zředěné a mají tendenci mít příznivější hodnoty pH (mezi 3,0 a 4,0).

I když je jablečný ocet zředěn, je známo, že způsobuje kyselé popáleniny na citlivé pokožce. Na to také pozor.

Snížená funkce kožní bariéry

Mytí pokožky jemným čisticím prostředkem je ústřední součástí kontroly propuknutí akné. Zbavit pokožku olejů, což jablečný ocet dělá, ale není.

Stejně jako mnoho kožního mazu přispívá ke vzniku akné, pomáhá také udržovat bariérovou funkci pokožky tím, že brání bakteriím a dalším mikroorganismům proniknout do vnější vrstvy (stratum corneum).

Úplným odstraněním těchto ochranných olejů ale narušíte kožní bariéru, což může umožnit pronikání bakterií do spodních vrstev kůže, což vede k infekci, zánětu a zhoršení vašeho akné.

Poškození zubů a trávení

Pití jablečného octa může narušit sklovinu vašich zubů, zvýšit riziko kazů, zlomení zubů nebo změny barvy a citlivosti dásní.

Konzumace neředěného octa může také způsobit korozivní poškození jícnu, žaludku a střeva, což vede ke kašli, refluxu, poruchám trávení, bolestem břicha, průjmu a tmavé stolici (příznak gastrointestinálního krvácení).

Jak správně léčit akné

Pokud uvažujete o jablečném octu k léčbě akné, je to pravděpodobně proto, že jiná léčba selhala nebo si nemůžete dovolit dražší léky na akné.

Jakkoli levné a dostupné mohou být prostředky, jako je tento, neignorujte standardní doporučení od lékařů, z nichž některé jsou bezplatné nebo levné. Patří mezi ně tyto metody léčby:

  • Mytí pokožky dvakrát denně a po pocení jemným, neabrazivním čisticím prostředkem
  • Používejte pouze mírné adstringenty bez alkoholu
  • Použití volně prodejného benzoylperoxidu buď samostatně, nebo v kombinaci s lokálním antibiotikem na mírné akné
  • Dejte ruce pryč od obličeje a nechte pokožku přirozeně se uzdravit a regenerovat
  • Pobyt mimo slunce a mimo solária
  • Snížení množství potravin s vysokým glykemickým indexem (GI) ve vaší stravě

Pokud tyto zásahy nepomohou, domluvte si schůzku s dermatologem. I když vás to může stát trochu peněz, dlouhodobé výhody pro vaši pokožku (a vaši peněženku) budou téměř vždy stát za to.

Chcete použít jablečný ocet na akné? Dobře, ale zřeďte ho!

Jablečný ocet se musíte při použití jako toner na akné hodně zředit! Protože je silně kyselý, jak už víte ze článku, může vám způsobit povrchové chemické popáleniny a podráždění pokožky. A to opravdu nechcete riskovat!

Použijte jeden díl octa na 4-5 dílů vody (pro citlivé typy pleti i více vody). Navíc před prvním použitím na obličeji je dobré jablečný ocet vyzkoušet na testovacím místě na kůži, abyste se ujistili, že nebudete mít nežádoucí reakci.

  • Těžké akné: 1 díl jablečného octa na 4 díly vody
  • Středně silné akné: 1 díl jablečného octa na 5 dílů vody
  • Citlivá pokožka: 1 díl jablečného octa na 6 dílů vody (či více, dle testu na pleti)

Sponzorováno

Zkoušeli jste jablečný ocet na akné? Pokud ano, určitě mi napište zkušenosti do komentářů.

A dále si o akné přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva