Sponzorováno

Dá se použít zubní pasta na opar? Nebo je to hloupost? 4.7/5 (10)

Zkoušeli jste na opary zubní pastu?

Zkoušeli jste na opary zubní pastu?

My Češi rádi řešíme problémy domácími prostředky. Ještě lepší je, když tyto domácí léčby někdy zahrnují nepravděpodobné produkty skryté hluboko v našich spížích nebo lékárničkách. Zubní pasta na akné? Ocet proti skvrnám od tvrdé vody? Kdo ví?!

Ale u zubní pasty zůstaňme. Ukázalo se, že vaše zubní pasta může také poskytnout několik neočekávaných řešení, zvláště pokud často trpíte oparem. Zubní pasta je jednoduchý, cenově dostupný a bezpečný lék na opary, pokud se používá správným způsobem. Tedy alespoň se to říká. Ale je to vážně pravda?

Co je to opar a jak jste ho získali?

Opary jsou způsobeny virem herpes simplex, obvykle typu 1 (HSV-1). Tento stav je tak častý, že se odhaduje, že nejméně 3,7 miliardy lidí mladších 50 let má celosvětově infekci HSV-1.

Virus herpes simplex je vysoce nakažlivý, zvláště když se vyskytují na ústech puchýře. Jakmile se HSV-1 dostane do vašeho těla, snadno se šíří a vyvolává opary kolem rtů a úst. Po prvním propuknutí viru zůstává virus ve vašich nervových buňkách nečinný týdny, měsíce nebo dokonce roky.

Mnoho různých spouštěčů způsobuje reaktivací viru, včetně stresu, únavy, oslabení imunity, nemoci a vystavení slunci.

Během každého výskytu oparu prochází člověk 5 různými fázemi:

  1. Brnění – svědění a pálení pod kůží naznačuje, že se tvoří opar.
  2. Tvorba puchýřů — Vznikají opary (malé puchýře) naplněné tekutinou.
  3. Prasknutí (někdy) — Puchýře praskají a uvolňují své tekutiny.
  4. Krustování (tvorba krusty, povlaku) — opary zasychají do žluté a hnědé krusty.
  5. Hojení — strupy z oparu se hojí a pokožka vypadá zdravě.

Zhodnoťte své příznaky, abyste potvrdili, že vaše puchýře jsou skutečně opary. Některé další stavy jsou totiž často zaměňovány s opary, jako je třeba stomatitida.

Pomáhá zubní pasta na opary?

Ačkoli neexistuje žádný klinický výzkum, který by prokázal, že zubní pasta funguje na opary, mnoho neoficiálních důkazů podporuje její použití ke kontrole ohnisek oparů.

Opary milují teplé a vlhké prostředí, takže klíčem a léčbou je včasné vysušení infikované oblasti. Zubní pasta pomáhá vysušit opary díky složce zvané laurylsulfát sodný (SLS). Podle některých výzkumů SLS také potlačuje aktivitu HSV-1.

Pokud si na kůži nanesete zubní pastu při prvních příznacích propuknutí oparu, vaše vředy nemusí tak agresivně propuknout. I když již máte aktivní puchýře, zubní pasta je může pomoci vysušit a zabránit jejich zvětšování.

Jak aplikovat zubní pastu na opary

Nanesení zubní pasty na opar je rychlé a jednoduché. Pokud chcete tuto metodu vyzkoušet, postupujte takto:

Sponzorováno

  1. Na každý opar naneste tenkou vrstvu bílé negelové zubní pasty.
  2. Aplikujte pastu na opar ideálně před spaním, abyste získali maximální čas k dosažení výsledků.
  3. TIP: Zkombinujte zubní pastu se solí pro další léčivou sílu.
  4. Dbejte na to, abyste neaplikovali zubní pastu na opar, který má strup. Během procesu strupovitosti je důležité udržovat opary vlhké, aby se zabránilo vysychání, praskání a zjizvení. Kosmetická vazelína nabízí bezpečný a jemný způsob, jak chránit strupy na oparech, dokud nejsou připraveny odpadnout.

Hlavně neinfikujte tubu zubní pasty!

Při léčbě oparů je důležité myslet na zdraví a hygienu. Herpes virus, který způsobuje opary, je vysoce nakažlivý, zejména během aktivního propuknutí. Při nanášení zubní pasty na opary dodržujte tato opatření, abyste se ujistili, že neinfikujete tubu zubní pasty:

  • Nikdy neaplikujte zubní pastu přímo z tuby.
  • Pokud nanášíte zubní pastu prstem, ihned si dobře umyjte ruce.
  • Pokud aplikujete zubní pastu vatovým tamponem, okamžitě ho pak vyhoďte.

Výzkum naznačuje, že virus herpes simplex rychle umírá poté, co opustí tělo a usadí se na jiném povrchu, ale stále je důležité přijmout preventivní opatření. Život viru na neživém povrchu či předmětu se odhaduje na několik hodin. Poté virus slábne a ztrácí schopnost napadat nové buňky.

Jaká je nejlepší zubní pasta na opary?

Zubní pasta se dá koupit ve všemožných příchutích, velikostech a typech, které si lze představit, ale ne všechny fungují dobře při hojení oparů. Při výběru zubní pasty k léčbě oparů se řiďte těmito pokyny:

  • Ujistěte se, že SLS je uveden jako přísada.
  • Vyhněte se novinkám a neobvyklým druhům zubních past s bylinnými přísadami (dřevěné uhlí taky ne).
  • Vyhněte se značkám, které mohou dráždit citlivou pokožku.
  • Vyberte zubní pastu, ne gel.

Další přírodní léky na opary

Kromě zubní pasty můžete zkusit i účinnost dalších populárních přírodních prostředků na opary, jako jsou tyto.

Lysin

Lysin je esenciální aminokyselina. Pomáhá tělu vytvářet protilátky, které bojují s infekcemi, včetně herpes viru. Lysinové doplňky, také známé jako L-lysin, jsou oblíbenou přírodní léčbou oparů.

Výzkumy naznačují, že lysin působí proti oparům tím, že narušuje vstřebávání argininu. S pomocí dostatku lysinu se arginin stává pro herpes virus nedostupný.

Pro dosažení nejlepších výsledků můžete užívat lysinové kapsle jako doplněk nebo aplikovat lysinový prášek přímo na pokožku.

Sůl

Sůl pomáhá zmírnit nepříjemné pocity při oparech tím, že vytáhne přebytečnou vlhkost, kterou virus herpes simplex potřebuje, aby prospíval.

Pro použití stačí navlhčit čistý ukazováček a nanést sůl přímo na obtěžující opary. Jemně přitlačte sůl na každý bolák po dobu 30 sekund. Pokud to příliš pálí, smíchejte sůl se zubní pastou pro šetrnější způsob aplikace.

Česnek

Čerstvý česnek se odedávna používá jako přírodní lék na různé neduhy. Ve staré čínské medicíně byl česnek předepisován na podporu trávení a dýchání.

Dnes, díky antivirovým a antiseptickým vlastnostem česneku, je to snadný a cenově dostupný domácí lék na opary. Použijte tuto rutinu k aplikaci syrového česneku na oparové puchýře pro dosažení nejlepších výsledků:

  1. Syrový česnek rozdrťte nebo nakrájejte, aby pustil česnekovou šťávu.
  2. Česnek položte přímo na místo, kde se tvoří opar.
  3. Postižené místo potírejte česnekem asi 15 sekund.
  4. Nechte česnek zaschnout na kůži.
  5. Opakujte dvakrát denně.

Sponzorováno

A jak s oparem bojujete vy? Budeme rádi za komentáře.

A dále si o oparu přečtěte

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva