Obsah článku
- Kryptokokóza je plicní nebo diseminovaná infekce získaná vdechováním půdy kontaminované zapouzdřenými kvasinkami Cryptococcus neoformans nebo C. gattii.
- Příznaky jsou zápal plic, meningitida nebo postižení kůže, kostí nebo vnitřností.
- Diagnóza je klinická a mikroskopická, potvrzená kultivací nebo barvením fixní tkáně. V případě potřeby se léčba provádí léky amfotericinem B s flucytosinem nebo bez něj.
- Lidé se mohou nakazit C. neoformans po vdechnutí mikroskopické houby, ačkoli většina lidí, kteří jsou houbě vystaveni, nikdy neonemocní.
Kryptokokózu způsobuje houba známá jako Cryptococosis neoformans. Infekce se na člověka může přenést kontaktem s holubím trusem nebo nemytým syrovým ovocem. Kontakt s infikovaným jedincem může také šířit infekci. Jedinci s poruchami charakterizovanými sníženou imunitou (například infekce HIV) jsou vystaveni vysokému riziku nákazy těmito infekcemi.
Kryptokokóza se může objevit v různých formách v závislosti na tom, jak je infekce získána. Ve většině případů infekce začíná v plicích (plicní forma) a poté se může rozšířit do mozku, močových cest, kůže a/nebo kostí (diseminovaná forma).
Když je infekce omezena na plíce, příznaky mohou být minimální nebo nemusí být vůbec patrné. Respirační příznaky mohou zahrnovat kašel a bolest na hrudi. Když se infekce rozšíří, má tendenci vyhledávat centrální nervový systém, zejména mozek. U některých postižených jedinců se může jako závažná komplikace objevit zánět blan obklopujících mozek a míchu (meningitida). Příznaky spojené s meningitidou mohou zahrnovat závratě, rozmazané vidění, silnou bolest hlavy a/nebo ztuhlost šíje. V takových případech je nezbytná okamžitá léčba, která pomůže předejít potenciálně život ohrožujícím komplikacím.
Příznaky kryptokokózy
Plicní formy tohoto onemocnění zahrnují akutní infekce a chronické plicní infekce. Mezi diseminované formy patří infekce centrálního nervového systému (mozku), kožní (kožní) infekce a infekce zahrnující jiné orgány nebo systémy.
Plicní formy
Akutní infekce jsou diagnostikovány jen zřídka s výjimkou pacientů s oslabeným imunitním systémem. U lidí s normálním imunitním systémem nemusí mít kryptokóza vůbec žádné příznaky (asymptomatická).
Chronické plicní infekce mohou vytvářet poměrně velké masy v lalocích plic, stejně jako segmentální pneumonie (zahrnující části plic), tekutinu v plicích (pleurální výpotek) a zduřené lymfatické uzliny.
Diseminované formy
Infekce centrálního nervového systému, zejména mozku, se mohou projevovat spíše jako mírně závažné než akutní. Komplikace mohou mimo jiné zahrnovat abnormálně velkou hlavu (hydrocefalus) a selhávající zrak. Kožní infekce se mohou projevovat jako hrbolky naplněné tekutinou (papuly) a ulcerózní vředy.
Sponzorováno
Infekce jiných orgánů nebo systémů mohou zahrnovat zrak (chorioretinitida), uši (otitida), srdce (myokarditida, endokarditida), trávicí systém (gastroduodenitida, hepatitida) a ledviny.
Obecně mohou příznaky různých forem kryptokokózy zahrnovat: bolest na hrudi, suchý kašel, bolest hlavy, nevolnost, zmatenost, rozmazané nebo dvojité vidění, únavu, horečku, neobvyklé a nadměrné pocení v noci, otoky žláz bez projevu infekce v blízkých oblastech , kožní vyrážka, ostré červené skvrny (petechie), krvácení do kůže, modřiny, neúmyslný úbytek hmotnosti, ztráta chuti k jídlu, nadýmání břicha, bolest břicha, otok břicha, slabost, bolest kostí a necitlivost a/nebo mravenčení.
Příčiny
Kryptokokózu způsobuje houba Cyptococcus neoformans. Šíří se kontaktem s holubím trusem, nemytým syrovým ovocem nebo infikovanými jedinci. Lidé s imunitní nedostatečností nebo sníženou imunitou (jako jsou lidé podstupující chemoterapii při léčbě rakoviny nebo transplantaci orgánů nebo lidé infikovaní HIV-AIDS) jsou vystaveni vysokému riziku nákazy touto houbovou infekcí.
Diagnóza
Diagnóza závisí na průkazu přítomnosti Cyptococcus neoformans buď v tělesné tekutině nebo tělesné tkáni. Přítomnost houby může být za určitých okolností vidět pod světelným mikroskopem; jiné okolnosti vyžadují pěstování organismu ze vzorků tekutiny odebrané pacientovi. Imunologický test určený k detekci látky, která by byla mobilizována v těle k boji s touto houbou, pokud by byla přítomna (antigen), je k dispozici v komerčních soupravách.
Léčba
Mezi antibiotika používaná k léčbě kryptokokózy patří antimykotika amfotericin B, flucytosin a flukonazol. Tyto léky mohou mít závažné vedlejší účinky, proto je důležité jejich užívání pečlivě sledovat. Jedinci s oslabeným imunitním systémem nebo pod imunosupresivní terapií by měli být dlouhodobě léčeni léky, aby se zabránilo relapsům.
Shrnutí
Sponzorováno
Cryptococcus neoformans je houba, která žije v životním prostředí po celém světě. Lidé se mohou nakazit C. neoformans po vdechnutí mikroskopické houby, ačkoli většina lidí, kteří jsou houbě vystaveni, nikdy neonemocní. Infekce C. neoformans jsou vzácné u lidí, kteří jsou jinak zdraví; většina případů se vyskytuje u lidí s oslabeným imunitním systémem, zejména u těch, kteří mají pokročilý HIV/AIDS.
Studie a zdroje článku
- Determinants of disease presentation and outcome during cryptococcosis: the CryptoA/D study Autor: Françoise Dromer
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Infekce, Zvířata a zdraví i problémy
Přečtěte si také naše další články
Je pravda, že naprosto zdravý člověk tuto nemoc nechytí, ale stačí jakékoli virové onemocnění, jako chřipka, EB virus, nebo Korona viry, tedy obyčejná rýma a kašel a dostatečná nálož, aby vdechnutý patogen prošel přez plýce do krve a způsobil diseminovanou formu. Infekčnost je vyšší než u TBC a tak nemoc postihuje 5% obyvatelstva a tak jen u nás je půl milionu pacientů. Bohužel nikdo z lékařů tuto nemoc nezná, neumí diagnostikovat a tudíž ani neléčí, a tak se pacienti zdužují do různých skupin, jako Chronický únavový a imunitně disfunční syndrom, Fibromyalgie, Myalgická encefalitýda, Late lyme a podobné. Samotnou nemoc způsobuje neurotoxin který Kryptokok produkuje a který paralyzuje nervový a imunitní systém, což se projevuje částečnou paralýzou jevící se jako únava a množsvím příležitosních infekcí (a tak z příznaků ji tedy nelze diagnostikovat).