Sponzorováno

Kokosový olej: 7 překvapivých vedlejších (nežádoucích) účinků 4.8/5 (10)

I tolik oblíbený kokosový olej může mít vedlejší účinky, zejména při jeh o požívání ústy.

I tolik oblíbený kokosový olej může mít vedlejší účinky, zejména při jeh o požívání ústy.

Kokosový olej je jedním z nejbohatších zdrojů nasycených tuků, které jsou zdraví prospěšné, a mnoho lidí se pro něj rozhoduje kvůli jeho přínosu pro pokožku.

Kokosový olej je také jedním z nejprospěšnějších přírodních olejů, ale má i nečekané vedlejší účinky.

Pokud si nebudete dávat pozor na to, kdy a jak kokosový olej používáte, rizika oleje se u vás mohou projevit. Panenský kokosový olej, který je nejčistší formou oleje, nemá tak silné vedlejší účinky, ale když je zpracován na komerční olej, který používáme, má silnější vedlejší účinky.

Přestože je kokosový olej přírodním zdrojem vitamínů a tuků, které mají četné zdravotní přínosy, příliš mnoho čehokoli může být pro nás ve finále špatné. Nejlepší způsob použití kokosového oleje je použití jeho správného množství. Na to dbejte a myslete.

V dnešním článku ukáži možné vedlejší účinky kokosového oleje, o kterých jste pravděpodobně nevěděli.

1. Průjem

Toto je vlastně velmi častý vedlejší účinek používání kokosového oleje. Když je kokosový olej užíván perorálně k boji proti vnitřní bakteriální infekci, proces ničení bakterií může vést k určitým krátkodobým vedlejším účinkům, jako je právě průjem.

Kokosový olej způsobuje průjem, když není konzumován ve správném množství.

Někteří jedinci užívající panenský kokosový olej měli během prvního týdne mírný průjem. Další související příznaky zahrnovaly bolest žaludku a zvracení. Tyto symptomy odezněly po prvním týdnu a žádný z nich neovlivnil denní aktivity jednotlivců.

2. Zvyšuje hladinu cholesterolu

Kokosový olej má celkem vysoké hladiny LDL („špatného“ cholesterolu) a dobrého HDL cholesterolu, což může být stále znepokojující pro lidi, kteří již mají vysoké množství cholesterolu v krevním oběhu. Obsah nasycených tuků v kokosovém oleji je vyšší než v jiných tucích nebo olejích (například v másle nebo olivovém oleji).

Bylo zjištěno, že vysoká hladina nasycených tuků vede ke zvýšení špatného cholesterolu, což může nakonec vyústit ve zdravotní komplikace. Je dobré, abyste si tohoto byli u kokosového oleje vědomi.

3. Může způsobit alergie

Ujistěte se, že před konzumací kokosového oleje zjistíte, na co jste alergičtí. Můžete to zkontrolovat nanesením malého množství na pokožku, abyste viděli změny. Kokosový olej způsobuje někdy alergie, pokud je na něj člověk citlivý. Některé z alergických reakcí zahrnují nevolnost, vyrážky, ekzém, kopřivku, zvracení a velmi vzácně i anafylaxi (smrtelný stav, který zahrnuje potíže s dýcháním).

4. Bolest hlavy

Jedinci provádějící detoxikaci kokosovým olejem (při kvasinkových infekcích) často pociťují bolesti hlavy. K tomu dochází, když mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem v kokosovém oleji rozkládají kvasinkové buňky (které způsobují infekci), čímž se do krevního řečiště uvolňuje vlna plísňových toxinů. To proto způsobuje bolest hlavy.

Sponzorováno

5. Riziko vypuknutí akné

To se s větší pravděpodobností stane u jedinců s nadměrně mastnou pokožkou. Kyselina laurová v kokosu obvykle pomáhá zabíjet bakterie způsobující akné u pokožky, která není mastná. Jinak by mohl nastat problém.

Tento olej je z hlediska svého složení komedogenní. Komedogenní látky nejsou logicky vhodné pro mastnou a aknózní pleť, protože by mohly její stav zbytečně zhoršit. Toto platí zejména pro tolik oblíbený kokosový olej, olej z pšeničných klíčků a také lněný olej. Takže pokud vás často trápí pupínky, na tyto komedogenní oleje raději zapomeňte.

6. Může zvýšit riziko srdečních onemocnění

Studie naznačují, že nahrazení kokosového oleje nenasycenými tuky může pomoci snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Konzumace méně nasycených tuků a více nenasycených tuků nejlepším způsobem prevence srdečních onemocnění. Kokosový olej, který má vyšší obsah nasycených tuků, tak6e může při nadměrném příjmu ovlivnit srdce (studie na toto téma zde).

Přestože kokosový olej obsahuje také nenasycené tuky, neexistuje žádný výzkum, který by prokázal, že zmírňuje nepříznivé účinky nasycených tuků.

Kokosový olej obsahuje více špatného tuku než hovězí maso nebo máslo. Podle novozélandské studie kokosový olej zvyšuje špatný cholesterol ve větší míře než nenasycené rostlinné oleje. Toho byste si měli být před konzumací kokosového oleje vědomi.

7. Může způsobit problémy s použitím jako lubrikant

Ano, kokosový olej (panenský kokosový olej) by mohl být přírodní lubrikant. Ale je dobré i být vědom několika věcí.

Za prvé může však obsahovat složky, jejichž bezpečnost a účinnost není dosud známa. To je důvod, proč použití kokosového oleje jako lubrikantu nemusí být vždy úplně bezpečnou volbou.

Za druhé kokosový olej je také známý tím, že mění pH intimních míst žen a to pak způsobuje kvasinkové infekce.

A za třetí může také degradovat latex v latexových kondomech a způsobit vážné problémy (oleje rozpouští latex, tak na to pozor). Proto se s latexovými kondomy nesmí používat žádný druh lubrikantu na olejové bázi.

Extra panenský kokosový olej má mnoho výhod pro pokožku a vlasy, ale je také důležité znát jeho vedlejší účinky. Na to pamatujte.

Sponzorováno

Měli jste nějaký vedlejší účinek při používání kokosového oleje? Napište mi o tom do komentářů.

A dále si o kokosovém oleji přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Kokosový olej: 7 překvapivých vedlejších (nežádoucích) účinků”

  1. Romana napsal:

    Typickým příkladem rostlinného oleje s vysokým podílem nasycených tuků je kokosový olej. Dokonce obsahuje nasycených tuků více než máslo! Rozdíl ale je v délce molekuly mastných kyselin. Zatímco živočišné nasycené mastné kyseliny mají dlouhý řetězec, ty rostlinné jsou jen střední délky = v organismu se chovají jinak.

    Mastné kyseliny střední délky jsou odolnější vůči oxidaci, jsou rychle transportovány do jater, které je zpracují = nesměřují do tukové tkáně na odložení „na horší časy“. A co je zajímavé, ve studiích se potvrdilo, že kokosový olej nejenže nezvyšuje LDL cholesterol, ale dokonce zvyšuje „dobrý“ HDL cholesterol – to nedokážou ani rostlinné oleje s vysokým obsahem polynenasycených mastných kyselin. Proto se zdá, že kokosový olej a kokosový tuk není třeba považovat za nepřítele cév a srdce – může působit kardioprotektivně.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva