Obsah článku
Než při bolesti hlavy či kašli sáhnete po lécích, zkuste staré a ověřené recepty. Co je doma, to pomáhá. Staré recepty jsou osvědčené nejen časem, ale hlavně spokojenými uživateli.
Zázvor
Je to multitalent na léčení! Šálek zázvorového čaje zmírní třes. Jako obklad na prsa či na záda uvolňuje hlen z průdušek a tlumí i suchý kašel. Obsahuje vonné éterické oleje, které zmírňují smrkání a zánět hrdla, brzdí množení virů a bakterií a zvyšují imunitu. Zlepšuje prokrvení rukou a nohou, prohřívá celé tělo. Zázvor podporuje chuť k jídlu a trávení, urychluje metabolismus a má antiseptické účinky. Pálivá složka gingerol účinkuje podobně jako aspirin a pomáhá při bolestech hlavy a migréně.
Jak připravit zázvorový čaj
Způsobů přípravy čaje je mnoho. Pokud si ho vyžádáte v asijské restauraci, donesou vám černý nebo zelený čaj ochucený zázvorem. To, co pijeme běžně my, nazývají zázvorová voda. Základní čaj: Dvě – tři čajové lžičky čerstvě nastrouhaného zázvoru zalijte třemi až pěti decilitry vroucí vody. Nechte louhovat pět minut. Zázvor vyberte, pokud chcete, ochuťte citronem a později medem.
Jak připravit zázvorový zábal
Dvě čajové lžičky čerstvě nastrouhaného zázvoru zalijte čtvrtlitrech vody s teplotou asi 70 stupňů Celsia. Louhujte deset minut. Do nádoby s odvarem namočte menší plachtu či utěrku a důkladně vyždímejte. Přiložte na prsa nebo na záda, obvazujte napevno šálou nebo větším ručníkem a nechte hodinu působit. Opakujte dvakrát denně.
Pozor: Zázvorový čaj je nevhodný pro malé děti a těhotné ženy. Denní dávka by neměla přesáhnout čtyři gramy čerstvého nastrouhaného zázvoru, v sušené podobě jeden gram. Pijte nejvýše dvakrát denně.
Bylinkové čaje
Při nachlazení platí – pijte! Voda zvlhčuje sliznice a účinkuje proti virům. Vybírejte si zejména čaje, které mají protizánětlivé účinky, například šalvějový. Je vynikající při zánětech horních cest dýchacích, bolestech v krku a kašli.
Jak na to: Lžičku šalvěje lékařské zalijte půllitrem vody, která již nevrátí. Zakryjte a nechte louhovat deset minut. Sceďte. Můžete vsypat další bylinky, například mátu či meduňku. Pijte dva, tři šálky denně, pokud vás bolí hrdlo, kloktejte.
Pozor: Těhotné a kojící ženy by se jí raději měli vyhnout. Rostlina obsahuje látku, která může vyvolávat kontrakce dělohy a brzdí produkci mléka.
TIP: Zkuste i bylinky na trávení
Nepřehánějte to s čaji!
Australští vědci tvrdí, že příliš mnoho tekutin může znamenat riziko při infektech dolních cest dýchacích, jako je bronchitida či zápal plic. Při těchto onemocněních tělo produkuje hormon, který brzdí vylučování moči. Můžete mít závratě, být zmateni nebo letargičtí. Denní dávka dva litry tekutin při nachlazení úplně stačí.
Sponzorováno
Šťáva z černé ředkve utlumí kašel
Obsahuje vitaminy C, E, B a množství jiných látek, mimo jiné složku, která má dezinfekční účinek a zklidňuje rozdráždené dýchací cesty. Proto se používá při léčbě kašle, k rozpouštění hlenu v dýchacích cestách a při zánětu průdušek.
Jak na to: ředev oloupejte a odšťavněte. Smíchejte ji s cukrem nebo s medem. Užívejte čtyři až šest lžiček denně.
Cibulový sirup na vlhký kašel
Cibule má silné dezinfekční účinky. Obsahuje éterické oleje, které pomáhají proti otokům sliznic a při vykašlávání hlenu. Čím je štiplavější, tím více zdravých látek obsahuje. Takže cibulový sirup je super na vlhký kašel.
Jak vyrobit cibulový sirup
Dvě, tři cibule nakrájejte na drobné kostičky. Přidejte med a zakryté, například ve sklenici od zavařeniny, nechte stát pět hodin. Masu vylijte na látku a vytlačte z ní šťávu. Každé dvě hodiny užívejte jednu čajovou lžičku.
Jak vyrobit cibulový čaj
Pokud se vám nechce připravovat sirup, dělejte si alespoň cibulový čaj. Cibuli pokrájejte na větší kusy, zalijte vodou a vařte patnáct minut. Přeceďte, přidejte šťávu z citronu, po chvíli oslaďte medem.
Hrušková šťáva na suchý kašel
Při infektech dýchacích cest, které doprovází horečka, ochladí a zvlhčí sliznice bez toho, aby je zahlenění. Pokud nemáte čerstvé hrušky, pomůže hruškový kompot.
Jak vyrobit hruškovou šťávu
Hrušky oloupeme, nakrájíme, odpeckujeme a odšťavníme. Vypijte tři, čtyři šálky denně, nikoli však přímo z chladničky. Pokud je třeba, šťávu si mírně zahřejte.
Levandulový zábal proti bronchitidě
Levandulový olej je vynikající prostředek při onemocněních dýchacích cest. Jeho éterické složky uvolňují průduškové spasmy, rozpouštějí hleny a usnadňují vykašlávání.
Jak vyrobit levandulový zábal
Dvě, tři kapky stoprocentního levandulového oleje smíchejte se lžící slunečnicového nebo olivového oleje. Směs rovnoměrně rozetřete na plachtu. Jemně zahřejte v horké lahvi nebo v mikrovlnné troubě. Přiložte na prsa, zafixujte šálou nebo větším ručníkem a nechte působit jednu, dvě hodiny.
Pozor: Používejte čistý levandulový olej ze specializovaného obchodu, nikoli jeho levné syntetické náhrady.
Tvarohový zábal
Tvaroh má příjemně chladivý účinek. Stahuje z těla teplo, působí proti otokům a zánětům. Obklad zmírní bolesti a vydrží vlhký déle než zábal s vodou.
Jak vyrobit tvarohový zábal
Tvaroh s pokojovou teplotou natřeme v tloušťce jeden centimetr na tenkou plachtu. Přeložíme ji napůl a ovineme kolem hrdla. Zafixujeme šálou. Nosíme, dokud tvaroh nevyschne.
Mátový olej proti bolesti hlavy
Éterické silice působí na pokožku chladivo. Svaly na čele a šíji se uvolní a pokožka hlavy se lépe prokrví. Jak na to? Několik kapek oleje si naneste na čelo, spánky a krk. Lehce masírujte. Po patnácti minutách byste již měli být fit.
Pozor: Vyhýbejte se kontaktu se sliznicemi as očima. Opatrní by měli být alergici a lidé s citlivou pletí, protože éterické oleje mohou dráždit pokožku. Mátový olej nepoužívejte u dětí do šesti let, může vyvolat astmatické potíže. Nepomáhá při migréně.
Čaj z lipového květu sníží teplotu
Sice se při něm pořádně zpotíte, ale zároveň vám klesne teplota. Má uklidňující účinky, proto je vhodný pro děti. Lipový květ obsahuje látky účinné při onemocněních dýchacích cest, bolesti v krku a infektech s horečkou.
Jak udělat lipový čaj
Jednu až dvě lžičky květů zalijte čtvrtlitrech vařící vody. Louhujte pět až deset minut. Oslaďte medem podle chuti. Denně vypijte dvě až tři šálky.
Sponzorováno
Pozor: Pro zvýšené pocení není vhodné pít tento čaj dlouhodobě. Ve větších množstvích může mít za následek lehký průjem.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nemoci dýchací soustavy a respirační onemocnění
Přečtěte si také naše další články