Obsah článku
- Interpersonální terapie je krátkodobá forma psychoterapie, obvykle 12 až 16 sezení, která se používá k léčbě deprese a dalších stavů. Jak název napovídá, interpersonální psychoterapie se zaměřuje na vaše mezilidské vztahy a sociální interakce – včetně toho, jakou podporu máte od ostatních a jaký dopad mají tyto vztahy na vaše duševní zdraví.
- Když byla interpersonální terapie poprvé vyvinuta, mnoho odborníků na duševní zdraví považovalo depresi za "založenou na osobě". To znamená, že deprese nebyla považována za založenou na prostředí člověka. Interpersonální psychoterapie na druhé straně uznává, že vztahy mezi lidmi mohou mít obrovský dopad na duševní zdraví.
- Interpersonální terapie uznává, že deprese není vždy "osobní záležitost", ale může být způsobena i problémy ve vztahu.
Deprese není vždy způsobena událostí nebo vztahy. Deprese však ovlivňuje vztahy a může vytvářet problémy s mezilidskými vztahy. Problémy s mezilidskými vztahy zase mohou přispívat k depresi.
Cílem interpersonální terapie je pomoci vám lépe komunikovat s ostatními a řešit problémy, které přispívají k vaší depresi.
Několik studií zjistilo, že interpersonální psychoterapie může být při léčbě deprese stejně účinná jako antidepresiva. Psychiatři někdy používají interpersonální psychoterapii společně s léky.
Jak funguje interpersonální terapie
Léčba obvykle začíná rozhovorem s vaším terapeutem. Na základě problémů, které popisujete, mohou identifikovat potíže ve vašich osobních vztazích a vytvořit osnovu léčby v souladu s vašimi cíli.
Vy a váš terapeut se zaměříte na klíčové problémy, které chcete vyřešit. Typický program zahrnuje až 20 týdenních hodinových terapeutických sezení.
Interpersonální psychoterapie je podobná jiným moderním psychoterapiím (např. kognitivně behaviorální terapie) v tom, že nejde o hledání nevědomého původu vašich současných pocitů a chování. Tímto způsobem se liší od tradičních forem psychoterapie, jako je psychoanalýza.
Interpersonální psychoterapie se místo toho zaměřuje na to, jak bezprostřednější potíže při interakci s ostatními přispívají k příznakům.
Příznaky deprese mohou komplikovat osobní vztahy. To často způsobuje, že se lidé s depresí uzavírají dovnitř nebo vyjadřují frustraci nebo podráždění vůči ostatním.
Pocity deprese se mohou objevit z mnoha důvodů a často mohou následovat po zásadních změnách ve vašem životě, ale nemusí je nutně následovat. Takové změny spadají do jedné ze čtyř kategorií:
- potíže s přizpůsobením, často spojené s životními změnami, jako je stěhování, ztráta zaměstnání atd.
- přechod rolí v životě, začátek nebo konec vztahu nebo manželství nebo diagnóza nemoci
- spor o roli, boj ve vztahu
- interpersonální deficit, absence zásadní životní události
Váš terapeut se pokusí identifikovat události ve vašem životě, které vedou k vaší depresi. Pokusí se vás vybavit dovednostmi, které potřebujete k nasměrování obtížných emocí pozitivním způsobem.
Může vám například poskytnout strategie, jak si procvičit nebo jak efektivněji komunikovat se členy rodiny nebo partnery ve vztahu.
Tyto metody mohou být zaměřeny na to, aby byly vaše emocionální potřeby uspokojeny s co nejmenším odporem nebo dokonce uspokojováním emocionálních potřeb ostatních.
Sponzorováno
Můžete být povzbuzováni k účasti na společenských aktivitách, které jste v minulosti považovali za stresující nebo bolestivé. Můžete být také povzbuzeni, abyste s ostatními probírali témata, která mohla být v minulosti obtížná nebo o kterých jste se možná chtěli vyhnout diskusi s nimi.
Zpočátku to může být obtížné, ale může to být účinný způsob nácviku nových technik zvládání, aby se z nich časem stal zvyk. Bylo prokázáno, že pokračující používání těchto technik vede ke snížení deprese v průběhu času.
Stavy, které se dají léčit interpersonální terapií
Interpersonální psychoterapie není jen pro depresi. Může také pomoci léčit tyto problémy:
- bipolární porucha (při užívání spolu s léky)
- hraniční porucha osobnosti
- deprese v důsledku onemocnění, jako je HIV
- dystymii
- poruchy příjmu potravy
- manželské spory
- panická porucha
- vleklé truchlení
Ve svém čistém stavu je interpersonální psychoterapie velmi dobře prostudovaným typem terapie. Obecně se zaměřuje na aktuální vztahový kontext, ve kterém se objevují problémy, jako je deprese.
Je pro vás interpersonální psychoterapie to pravé?
Interpersonální psychoterapie je jen jednou z forem psychoterapie.
Mezi další typy patří:
- kognitivně behaviorální terapie
- integrativní nebo celostní terapie
- psychoanalýza
Účinnost interpersonální psychoterapie závisí na tom, co jste zažili, a na závažnosti obtíží, které jste měli.
Promluvte si se svým lékařem nebo terapeutem o různých formách psychoterapie, které jsou k dispozici. Spolupráce se svým lékařem a terapeutem vám pomůže vytvořit plán léčby, který vyhovuje vašim konkrétním potřebám.
Výhody interpersonální terapie
Interpersonální terapie může mít řadu důležitých výhod, včetně:
Zlepšení vztahů
Interpersonální terapie může pacientům pomoci pochopit, jak jejich vztahy ovlivňují jejich život. Cíl je dvojí: pomoci pacientům lépe společensky fungovat a snížit jejich pocity deprese.
Snížení deprese
Tato forma psychoterapie je založena na představě, že deprese se vyskytuje v kontextu vztahů. Jinými slovy, vaše vztahy mohou potenciálně zhoršit nebo zlepšit vaši depresi a pocit deprese může ovlivnit vaše vztahy. Jako takový je cílem interpersonální terapie zmírnit vaše depresivní symptomy zlepšením způsobu, jakým interagujete s ostatními.
Sponzorováno
Na rozdíl od některých jiných forem psychoterapie deprese se interpersonální terapie nepokouší ponořit se do vašich vnitřních konfliktů vyplývajících z minulých zkušeností. Spíše se zaměřuje především na vaše současné vztahy, na to, jak mohou ovlivnit vaše příznaky deprese, a na způsoby, jak můžete zlepšit své interakce pro zdravější stav mysli.
A dále si o depresi přečtěte
- Typy deprese a jak je rozpoznat
- Co je to unipolární deprese a jak se dá léčit?
- Deprese a obezita – souvisí spolu obezita a deprese?
Studie a zdroje článku
- Interpersonal psychotherapy: principles and applications Autoři: John C Markowitz a Myrna M Weissman
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Duševní poruchy a psychologické problémy
Přečtěte si také naše další články