Sponzorováno

Neurinom akustického nervu (neurinom akustiku) – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.73/5 (11)

  • Neurinom akustického nervu, známý také jako vestibulární schwannom, je nezhoubný (benigní) nádor, který vychází z Schwannových buněk, které obklopují vestibulární nerv. Vestibulární nerv je součástí VIII. hlavového nervu, známého jako akustický nebo vestibulokochleární nerv, který je zodpovědný za přenos signálů týkajících se sluchu a rovnováhy z vnitřního ucha do mozku.
  • Neurinom akustiku roste pomalu a často po dlouhou dobu nezpůsobuje žádné příznaky. Nicméně, jak se nádor zvětšuje, může začít tlačit na okolní struktury, což vede k různým zdravotním problémům.
  • Léčba závisí na velikosti a umístění nádoru, na rychlosti jeho růstu, a na celkovém zdravotním stavu pacienta.

Neurinom akustického nervu (neurinom akustiku), také známý jako vestibulární schwannom, je nerakovinný a obvykle pomalu rostoucí nádor, který se vyvíjí na hlavním (vestibulárním) nervu vedoucím z vašeho vnitřního ucha do mozku. Větve tohoto nervu přímo ovlivňují vaši rovnováhu a sluch a tlak z akustického neuromu může způsobit ztrátu sluchu, zvonění v uchu a nejistotu v rovnováze.

Neurinom akustiku obvykle vzniká ze Schwannových buněk pokrývajících tento nerv a roste pomalu nebo vůbec. Vzácně může růst rychle a stát se dostatečně velkým, aby přitlačil na mozek a narušil životně důležité funkce.

Léčba neurinomu akustiku zahrnuje pravidelné sledování, ozařování a chirurgické odstranění.

Příznaky

Příznaky neurinomu akustiku lze často snadno přehlédnout a jejich vývoj může trvat mnoho let. Obvykle k nim dochází kvůli účinkům nádoru na sluchové a rovnovážné nervy. Problémy může také způsobit tlak nádoru na blízké nervy ovládající obličejové svaly a pocity (obličejové a trojklanné nervy), blízké krevní cévy nebo mozkové struktury.

Jak nádor roste, může způsobit výraznější nebo závažnější známky a příznaky.

Mezi běžné příznaky neurinomu akustiku patří:

  • Ztráta sluchu, obvykle se postupně zhoršující v průběhu měsíců až let – i když ve vzácných případech náhlá – a vyskytující se pouze na jedné straně nebo závažnější na jedné straně
  • Zvonění (tinnitus) v postiženém uchu
  • Nestabilita nebo ztráta rovnováhy
  • Závratě (vertigo)
  • Necitlivost v obličeji a slabost nebo ztráta pohybu svalů

Ve vzácných případech může neurinomu akustiku narůst natolik, že stlačí mozkový kmen a stane se život ohrožujícím.

Kdy navštívit svého lékaře

Pokud zaznamenáte ztrátu sluchu na jednom uchu, zvonění v uchu nebo problémy s rovnováhou, navštivte svého lékaře.

Včasná diagnostika neurinomu akustiku může pomoci zabránit růstu nádoru natolik, aby způsobil vážné následky, jako je úplná ztráta sluchu.

Příčiny

Příčina neurinomu akustiku může být spojena s problémem s genem na chromozomu 22. Normálně tento gen produkuje nádorový supresorový protein, který pomáhá řídit růst Schwannových buněk pokrývajících nervy.

Odborníci nevědí, co tento problém s genem způsobuje. Ve většině případů neurinomu akustiku není známa žádná příčina. Tento vadný gen se také dědí u neurofibromatózy typu 2, což je vzácná porucha, která obvykle zahrnuje růst nádorů na sluchových a rovnovážných nervech na obou stranách hlavy (bilaterální vestibulární schwannomy).

Komplikace

Neurinom akustiku může způsobit řadu trvalých komplikací, včetně těchto:

  • Ztráta sluchu
  • Necitlivost a slabost obličeje
  • Potíže s rovnováhou
  • Zvonění v uchu

Velké nádory mohou tlačit na váš mozkový kmen a bránit normálnímu toku tekutiny mezi mozkem a míchou (mozkomíšní mok). V tomto případě se ve vaší hlavě může hromadit tekutina (hydrocefalus), což zvyšuje tlak uvnitř lebky.

Diagnóza

Důkladné fyzikální vyšetření, včetně vyšetření uší, je často prvním krokem v diagnostice a léčbě neurinomu akustiku.

Neurinom akustiku je často obtížné diagnostikovat v raných stádiích, protože příznaky a symptomy mohou být snadno přehlédnuty a vyvíjejí se pomalu v průběhu času. Běžné příznaky, jako je ztráta sluchu, jsou také spojeny s mnoha dalšími problémy středního a vnitřního ucha.

Poté, co se zeptáte na vaše příznaky, lékař provede ušní vyšetření. Váš lékař může nařídit následující testy:

Zkouška sluchu (tj. audiometrie). V tomto testu, který provádí specialista na sluch (audiolog), slyšíte zvuky směřující do jednoho ucha najednou. Audiolog předkládá řadu zvuků různých tónů a požádá vás, abyste zareagovali pokaždé, když zvuk uslyšíte. Každý tón se opakuje ve slabých úrovních, abyste zjistili, kdy sotva něco slyšíte či nic neslyšíte. Audiolog může také předkládat různá slova k určení vaší sluchové schopnosti.

Sponzorováno

Zobrazovací testy. K diagnostice neuromu akustiky se obvykle používá magnetická rezonance (MRI) s kontrastním barvivem. Tento zobrazovací test dokáže detekovat nádory o průměru 1 až 2 milimetry. Pokud není MRI k dispozici nebo z nějakého důvodu nemůžete mít vyšetření MRI, lze použít počítačovou tomografii (CT). CT vyšetření však může vynechat i velmi malé nádory.

Léčba

Vaše léčba neurinomu akustiku se může lišit v závislosti na:

  • Velikosti a růstu neurinomu akustiku
  • Vašem celkovém zdraví
  • Závažnosti symptomů

K léčbě neurinomu akustiku může lékař navrhnout jednu nebo více ze tří potenciálních možností: monitorování (sledování), chirurgický zákrok nebo radiační terapii.

Monitorování

Pokud máte malý neurinom akustiku, který neroste nebo roste pomalu a způsobuje jen málo nebo žádné známky nebo příznaky, můžete se vy a váš lékař rozhodnout jej sledovat. Monitorování může být doporučeno, pokud jste starší dospělý nebo jinak nejste vhodným kandidátem na agresivnější léčbu.

Váš lékař vám může doporučit pravidelné zobrazovací a sluchové testy, obvykle každých 6 až 12 měsíců, abyste zjistili, zda nádor roste a jak rychle. Pokud skeny ukazují, že nádor roste nebo pokud nádor způsobuje progresivní příznaky nebo jiné obtíže, možná budete muset podstoupit léčbu.

Chirurgické řešení

Možná budete potřebovat chirurgický zákrok k odstranění neurinomu akustiku, zejména pokud je nádor:

  • Pokračující v růstu
  • Velmi velký
  • Způsobující příznaky

Váš chirurg může použít jednu z několika technik pro odstranění neurinomu akustiku v závislosti na velikosti vašeho nádoru, stavu sluchu a dalších faktorech.

Cílem operace je odstranění nádoru a zachování lícního nervu, aby se zabránilo paralýze obličeje. Odstranění celého nádoru nemusí být v určitých případech možné — například pokud je nádor příliš blízko důležitých částí mozku nebo lícního nervu.

Operace neurinomu akustiku se provádí v celkové anestezii a zahrnuje odstranění nádoru vnitřním uchem nebo otvorem v lebce.

Někdy může chirurgické odstranění nádoru zhoršit příznaky, pokud jsou během operace podrážděny nebo poškozeny sluchové, rovnovážné nebo obličejové nervy. Na straně, kde se operace provádí, může dojít ke ztrátě sluchu a obvykle je dočasně narušena rovnováha.

Radiační terapie

Existuje několik typů radiační terapie používané k léčbě akustického neuromu:

Stereotaktická radiochirurgie. Váš lékař může doporučit typ radiační terapie známý jako stereotaktická radiochirurgie. Často se používá, pokud je váš nádor malý (méně než 2,5 centimetru v průměru), jste starší dospělý nebo ze zdravotních důvodů nemůžete tolerovat operaci. Stereotaktická radiochirurgie, jako je radiochirurgie gama nožem, využívá mnoho drobných gama paprsků k dodání přesně cílené dávky záření do nádoru bez poškození okolní tkáně nebo provedení řezu. Cílem stereotaktické radiochirurgie je zastavit růst nádoru, zachovat funkci lícního nervu a případně zachovat sluch.

Může trvat týdny, měsíce nebo roky, než zaznamenáte účinky radiochirurgie. Váš lékař bude sledovat váš pokrok pomocí následných zobrazovacích studií a sluchových testů.

Rizika radiochirurgie zahrnují ztrátu sluchu, zvonění v uchu, slabost nebo necitlivost obličeje, problémy s rovnováhou, pokračující růst nádoru.

Stereotaktická radioterapie. Frakcionovaná stereotaktická radioterapie (SRT) dodává malou dávku záření do nádoru během několika sezení. SRT se provádí za účelem omezení růstu nádoru bez poškození okolní mozkové tkáně.

Protonová terapie. Tento typ radiační terapie využívá vysokoenergetické paprsky kladně nabitých částic nazývaných protony. Protony jsou dodávány do postižené oblasti v cílených dávkách k léčbě nádorů a minimalizaci radiační zátěže okolní oblasti.

Podpůrná terapie

Kromě léčby k odstranění nebo zastavení růstu nádoru může lékař doporučit podpůrné terapie k řešení příznaků nebo komplikací neurinomu akustiku a jeho léčby, jako jsou závratě nebo problémy s rovnováhou.

Sponzorováno

K léčbě ztráty sluchu mohou být také doporučeny kochleární implantáty nebo jiná léčba.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva