Obsah článku
Všichni ten pocit známe. Konečně se vám dostal do rukou ten nový, propagovaný přípravek proti akné nebo pro péči o pleť. Máte skoro závratě ze vzrušení a očekávání, stěží se dokážete ubránit roztržení toho nového krásného lesklého balíčku! Nakonec si natřete novou, hedvábnou pastu po celém obličeji a libujete si v pocitu vítězství – tyto benefity již brzy sklidíte. Vaše pleť bude svěžejší, mladší, hladší, čistší a lepší.
A pak začne pokožka doslova pálit a hořet. Svědění se plazí po celé vaší kůži, jako tisíc malých neviditelných mravenců pochodujících po vaší tváři. Váš obličej je celý růžový a bolavý. Smyjete si krém, když pak se dostaví hněv a zmatek. Ten údajně úžasný nový produkt nezlepšil váš obličej; jen vypadal o hodně hůř.
Dermatologický náplasťový test je metoda obecně používaná pro zkoumání a ověřování látek, které způsobují alergickou kontaktní dermatitidu.
I když se nemůžeme ubránit výčitkám, že jsme něco koupili špatně (obchody zřídkakdy akceptují vrácení použitých produktů péče o pleť), můžeme si ušetřit alespoň trochu toho zbytečného utrpení.
Jak? Náplastovým testováním každého nového produktu péče o pleť nebo dokonce našeho domácího léku, než jej použijeme na kůži. Tyto testy jsou známé jako patch testy a my vám o nich řekneme vše, co potřebujete vědět.
Co je náplastový test?
Stručně řečeno, znamená to testování nových produktů nebo specifických přísad na malém kousku kůže (proto „náplastový“ test – že to testujete na kousku pokožky o velikosti náplasti), aby se zjistilo, zda je bezpečný, než jej použijete na větší oblast pokožky.
Netýká se to jen produktů na obličej. Těmito produkty může být cokoliv: od balzámů na rty, hydratačních krémů, opalovacích krémů, pleťových masek, čisticích prostředků, sér, gelů, krémů, bodových ošetření až po exfoliátory a domácí prostředky.
Vše, co je určeno pro vaši pleť, můžete nejprve vyzkoušet s pomocí tohoto testu. Ano, to zahrnuje i přírodní složky, jako je zelenina, ovoce, látky živočišného původu a dokonce vitamíny a minerály. Každá látka může na pleti udělat neplechu.
Pokud jde o péči o pleť, vždy musíte otestovat i ty nejbezpečnější a nejpřirozenější ingredience. To, že něco můžete jíst, neznamená, že na to vaše pokožka nebude reagovat jinak. A to, že je produkt péče o pleť široce používán, neznamená, že na něj nebudete mít alergii.
Ne všechny produkty však stejně pravděpodobně vyvolají alergickou reakci. Je známo, že syntetické vůně nebo barviva, například spolu s konzervačními látkami, sulfáty, ftaláty a parabeny, způsobují reakce mnohem častěji než jiné složky. Problém je v tom, že velké množství produktů péče o pleť obsahuje alespoň jednu z těchto složek, takže náplastový test je dnes téměř nutností.
Na druhou stranu lidé s mastnou pletí by si měli dávat pozor na specifické produkty bohaté na těžká změkčovadla. Tyto ingredience mohou narušovat produkci kožního mazu, což vede k nadměrnému maštění, ucpávání pórů a akné. Kosmetické produkty, které obsahují kokosové máslo, kokosový olej, lanolin, kakaové máslo a isopropylpalmitát (získaný z palmového oleje), byste také měli vždy otestovat testem.
Abyste se vyhnuli újmě – nebo ostudě – můžete nejprve provést náplasťový test, abyste zjistili, zda se objeví nějaké příznaky.
Ale počkat, jsou všechny tyto testy stejné? Ne, nejsou.
Tři typy náplastových testů
Zatímco náplastové testy mají vždy stejný účel, tj. testování produktu na kousku vaší kůže, abyste viděli, jak bude vaše kůže reagovat, samotné reakce jsou to, co náplastové testy odlišuje.
Tyto reakce budou záviset na tom, čeho se snažíte dosáhnout, nebo naopak, pokud k reakci dojde, čemu se vyhnout. Pokud například hledáte něco, co vaši pokožku hydratuje, ale zdá se, že produkt nefunguje nebo se vám po něm dělá šupinatá pokožka, tak víte, že tento produkt není pro vás.
Z důvodu užitečnosti a praktičnosti lze náplastové testy rozdělit do tří různých druhů testů:
- Testy případného podráždění pokožky,
- Testy alergické reakce,
- Testy komedogenity (důležité zejména pro lidi s akné).
Každá kategorie testu náplastí se dělá na částí těla, která se nejlépe hodí k provedení konkrétního testu. Navíc si můžete vytvořit jakýsi domácí test, v závislosti na vaší konkrétní potřebě nebo záměru. Můžete například vyzkoušet test na spálení od slunce, kdy nanesete malé množství opalovacího krému na určitou oblast těla a poté porovnáte výsledky s místem, kam nebyl produkt aplikován.
Zde jsou 3 hlavní typy testů, jak je provádět a co byste o nich měli vědět.
Test případného podráždění
Kůže může reagovat různými způsoby. Kožní alergie (také známá jako alergická kontaktní dermatitida) není totéž jako dráždivá kontaktní dermatitida – rozdíl je v tom, že alergická reakce zahrnuje imunitní systém těla, zatímco podráždění nikoli.
Pokud je vaše pokožka podrážděná, reakce je obvykle hluboká a většinou souvisí s úrovní citlivosti vaší pokožky. Takže lidé s citlivou pokožkou mohou potřebovat provést náplastové testy, aby zjistili, zda kosmetický přípravek nebo látka nebude pro jejich pokožku příliš „silná“. To je dobrý test, pokud také používáte produkty s esenciálními oleji.
Zde je návod, jak provést náplasťový test – zejména je to vhodné dělat u látek, které jsou problematické.
Nejprve si vyberte oblast pokožky, kterou považujete za obvykle citlivou. Pokud jsou vaší citlivou oblastí například tváře, bylo by dobré na nich vyzkoušet, zda vaši pokožku nebude dráždit kosmetický přípravek nebo přísada. Pokud nechcete produkty testovat na obličeji, vyzkoušejte testování náplastí na vnitřní straně paže nebo někde jinde na skrytém místě.
Po identifikaci kousku kůže pro test vezměte malé množství produktu a naneste jej nakousíček kůže. Někdy uvidíte okamžitou reakci, ale pokud ne, zakryjte oblast obvazem.
Uchovávejte přikryté alespoň 24 hodin. Po uplynutí času odstraňte obvazy a zkontrolujte, jak vypadá vaše pokožka. Vypadá to normálně? Cítíte nějaké svědění, bolest nebo citlivost? Pokud vše vypadá a je v pořádku, je pravděpodobné, že je pro vás produkt zcela bezpečný.
Mějte na paměti, že u některých kosmetických přípravků nebo produktů bude trvat delší dobu, než vaši pokožku podráždí, a to i u těch s citlivou pokožkou. Z tohoto důvodu je dobré nechat látku na kůži několik dní (nebo alespoň 72 hodin) – můžete aplikovat kapku nebo dvě každý den.
Na druhou stranu myslete i na to, že některé typy produktů vlastně mají způsobit mírné podráždění bez ohledu na typ vaší pleti. Některé látky obsahují některé přírodní kyseliny nebo jsou samy přírodními kyselinami. Běžné produkty péče o pleť a přípravky proti akné často obsahují tyto druhy látek, jako je kyselina salicylová, kyselina glykolová, kyselina mléčná a tak dále.
Obvykle tyto reakce trvají krátkou dobu (nejvýše hodinu) a jsou neškodné. Pokud však reakce po testování náplasti přetrvává delší dobu, měli byste přípravek přestat používat. Jako vždy je dobré tyto reakce probrat se svým lékařem nebo dermatologem.
Sponzorováno
Test alergické reakce
Alergie se liší od podráždění kůže. Zatímco podráždění není konzistentní a někdy může být v pohodě odstraněno (zlepšením zdraví pokožky a snížením její citlivosti), u alergií tomu tak není.
Když zaznamenáte podráždění, problémem je vaše pokožka. Když však trpíte alergií, problémem je cizí materiál, na který vaše tělo reaguje.
K alergiím dochází, když váš imunitní systém reaguje přehnaně na cizí látku, kterou považuje za problematickou. Tato reakce může být intenzivně závažná a způsobit řadu zánětlivých procesů. Vaše tělo v podstatě vstupuje do bojového režimu a posílá armádu svých protilátek, aby zaútočily a ničily, ať už se jedná o jakoukoli látku. Během tohoto procesu vaše imunitní buňky napadnou i vaše vlastní buňky, což způsobí nejrůznější problémy.
Mezi běžné alergeny patří pyl, včelí jed nebo živočišné bílkoviny (obvykle se vyskytují ve srstech domácích mazlíčků). Člověk může být alergický na potraviny, se kterými většina lidí nemá problém, jako jsou notoricky známé alergie na arašídy nebo jahody.
Jak víte, alergie na potraviny mohou být někdy dokonce smrtelné (protože mohou stahovat dýchací cesty a dusit člověka), takže to není něco, co byste měli brát na lehkou váhu.
Ale naštěstí, pokud jde o kožní alergii (nebo kontaktní alergii), není ani zdaleka smrtelnou. Může být velmi nepříjemná, trapná, nepohodlná a dokonce bolestivá.
Mezi typické reakce patří zarudnutí, alergická kontaktní dermatitida, svědění, šupinatění a olupování. Někdy, pokud je reakce závažnější než obvykle, může vaše kůže dokonce otéct a bolet.
Jak tedy provést test na kožní alergie? Vzhledem k tomu, že se alergie neobjevují pouze na určité části těla, ale zahrnují reakci celého systému, nemusíte hledat podrážděnou oblast.
Z nějakého důvodu je kůže za ušima nejreaktivnější, pokud jde o alergie. Při provádění profesionálního náplastového testu dermatologové obvykle používají záda pacienta a aplikují širokou škálu různých přísad. Nebo pak předloktí je dobré místo.
Vezměte malé množství produktu, který chcete otestovat. Naneste na kůži těsně za uchem a trochu rozetřete. Pak samozřejmě… počkejte na výsledky testů.
Jak dlouho? Některé příznaky alergie na sebe nenechají dlouho čekat, takže reakci můžete očekávat od 5 minut do 72 hodin. Obvykle je dobrým pravidlem čekat 24 hodin, ale pokud chcete mít absolutní jistotu, můžete tomu věnovat několik dní. Dermatologové obvykle nechávají produkty na pacientech po dobu 48 hodin.
Pokud trpíte závažnou alergickou reakcí, nepoužívejte tento produkt nebo konkrétní složku. Pokud zaznamenáte mírné alergické reakce, které považujete za snesitelné, je nejlepší poradit se se svým lékařem a dermatologem, co dělat. A samozřejmě, pokud nepociťujete žádné nepříjemnosti, bolest nebo svědivou vyrážku, klidně použijte produkt nebo přísadu péče o pleť.
Testy komedogenity
Dodržujete zdravý životní styl, jíte zdravě, cvičíte a dodržujete dobrou hygienu. Ale pak bum. Z ničeho nic náhlý zánět akné.
No, byli byste překvapeni, jak velkou roli hrají vaše produkty péče o pleť (a dokonce i domácí prostředky) při zhoršování pleti a vzniku akné.
Proč se to děje? No, ne každý má stejnou pleť, což znamená, že ne všechny produkty budou vyhovovat každé pleti. A pokud se u vás, jako u dospělého člověka, objevuje nevysvětlitelné akné, je pravděpodobné, že pachatelem může být produkt péče o pleť.
Pokud se tedy obáváte, že by vám produkt péče o pleť nebo domácí lék mohl způsobit akné nebo jiné kožní onemocnění, je nejlepší provést před použitím náplastový test komedogenity. V případě, že jste zmatení, komedogenita zde znamená „něco, co vám pravděpodobně ucpe póry“.
Aby byl produkt nebo složka komedogenní, musí způsobovat ucpání pórů. Naopak produkty, které vám neucpávají póry, se nazývají nekomedogenní.
Dobře, takže jak postupujete při testování, zda je nový, populární hydratační krém komedogenní?
Nejprve musíte vybrat vhodné místo pro test komedogenity. A abyste výsledky pozorovali dříve, doporučuji vám vybrat si malou oblast se sklonem k akné. Pokud se vám například často objevuje akné v oblasti kolem nosu nebo krku, pak tyto oblasti budete pro dobrý test potřebovat.
Je to docela podobné jakémukoli jinému patch testu, rozdíl je ve výsledcích, které sledujete.
Vezměte libovolné množství produktu a aplikujte jej na požadovanou oblast. V případě testu komedogenity si nemusíte dávat pozor na množství, protože chcete vidět, zda vám přípravek neucpe póry. (Samozřejmě, pokud máte podezření, že produkt nebo látka, kterou testujete, může způsobit reakci nebo podráždění, pak je vhodnější malé množství).
Naneste krém na požadovanou oblast a poté počkejte. Vzhledem k tomu, že vývoj ucpaných pórů a případného zánětu akné chvíli trvá, bude tento typ testu trvat déle než ostatní.
Ideální je pokračovat v testování produktu asi týden a poté zkontrolovat výsledky, nejlépe pod lupou. Pokud se vaše pokožka zdá normální a vaše póry nejeví žádné známky ucpání nebo ztmavnutí, jste v pořádku a můžete pokračovat v používání produktu.
Pokud se však vaše póry ucpaly a vidíte, že se tvoří černé tečky a bílé tečky, měli byste produkt přestat používat. Nemusím vám říkat, co dělat, když to způsobí plnohodnotný zánět a akné, že?
Závěr
Bez ohledu na to, zda máte obavy z jakéhokoli nového produktu nebo látky pro péči o pleť, je moudré provést tento test na malé kousku pleti. Nikdy nevíte, na co vaše pleť zareaguje.
Testování je fakt poměrně jednoduché – vyberte místo, naneste malé množství látky a počkejte. Pokud je vše v pořádku a nezaznamenáte žádné nežádoucí reakce, gratuluji! Tento produkt můžete nadále používat bez jakékoli další péče.
Sponzorováno
Okamžitě však přestaňte tento produkt používat, pokud vaše pokožka reaguje nepříjemně, způsobuje zarudnutí, svědění, šupinatění, suchost nebo dokonce otoky a bolesti. Velkým pomocníkem bude také návštěva vašeho lékaře nebo dermatologa. Lékaři mohou svým pacientům sdělit, co se stalo a čeho se v budoucnu vyvarovat.
A dále si přečtěte o pokožce
- Nejlepší ovoce pro krásnou a zářící pleť
- Jak a proč používat papáju pro zářivou a zdravou pleť?
- 12 tipů, jak mít mladistvou a zdravě vypadající pleť
Studie a zdroje článku
- Reproducibility of patch tests: A multicenter study of synchronous left- versus right-sided patch tests by the German Contact Dermatitis Research Group Autor: Jochen Brasch MD
- Zdroj fotografie: sydarikova_foto / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kosmetika a vizáž, Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články