Sponzorováno

Domácí léčba nebo léky? Co pomáhá na pálení žáhy? 4.78/5 (9)

Přemýšlíte nad tím, co pomáhá na pálení žáhy a jak se dá tento problém řešit? Než se uchýlíte k lékům na kontrolu gastroezofageálního refluxu, stojí za to vyzkoušet několik změn životního stylu. S tím začněte. Může to opravdu významně pomoct. Pojďme se tomuto tématu věnovat v dnešním článku.

Co pomáhá na pálení žáhy?

Co pomáhá na pálení žáhy?

Vysvětleme si pálení žáhy

Pokud pociťujete bolest v krku, možná vás trápí nachlazení nebo začátek chřipky. Ale pokud máte tento příznak již nějakou dobu, nemusí být způsobeny virem, ale vaším dolním jícnovým svěračem. To je sval, který řídí průchod mezi jícnem a žaludkem, a když se úplně neuzavře, žaludeční kyselina a jídlo z žaludku se dostanou zpět do jícnu. Lékařský termín pro tento proces je gastroezofageální reflux a zpětný tok kyseliny se nazývá reflux kyseliny.

Kyselý reflux může způsobit bolest v krku a chrapot a může doslova zanechat pachuť ve vašich ústech. Když kyselý reflux vyvolává chronické příznaky, je to známé jako gastroezofageální refluxní porucha neboli GERD. A nejčastějším příznakem GERD je pálení žáhy — bolest v horní části břicha a na hrudi.

Jak se zbavit kyselého refluxu

Pokud jste měli opakované epizody pálení žáhy – nebo jiné příznaky kyselého refluxu – můžete zkusit následující:

1. Jezte střídmě a pomalu

Když je žaludek hodně plný, může docházet k většímu refluxu do jícnu. Jak se to dá vyřešit? Doporučujeme jíst malá jídla častěji, dejme tomu 6 menších jídel denně. Je to lepší, než 3 velká jídla denně. To je to, co hodně pomáhá na pálení žáhy.

2. Vyhýbejte se některým potravinám

Existují některé potraviny, které s větší pravděpodobností než jiné vyvolávají reflux, jako třeba máta, mastná jídla, hodně kořeněná jídla, rajčata, cibule, česnek, káva, silné čaje, čokoláda a alkohol. Pokud některé z těchto potravin jíte pravidelně, můžete je zkusit na nějaký čas z jídelníčku kompletně vyloučit, abyste zjistili, zda tím regulujete váš reflux – pak je zkuste pomalu přidávat zpět do jídelníčku, jednu po druhé.

3. Nepijte sycené nápoje

Sycené nápoje často způsobují, že říháte, což posílá kyselinu ze žaludku do jícnu. Místo perlivé vody a perlivých nápojů pijte čistou vodu. To je nejlepší řešení.

4. Po jídle nechoďte hned spát a nelehejte si

Když stojíte, nebo dokonce sedíte, gravitace samotná pomáhá udržet kyselinu v žaludku, kam patří. Nechoďte ihned po snězeném jídle spát – dojezte jídlo asi tak tři hodiny předtím, než půjdete spát. To znamená žádné zdřímnutí po obědě a žádné pozdní večeře nebo dokonce půlnoční svačiny. Na to zapomeňte.

5. Po jídle necvičte

Vyhněte se i intenzivnímu cvičení několik hodin po jídle. Procházka po večeři je určitě v pořádku, ale namáhavější cvičení, zvláště pokud zahrnuje předklonění, může poslat kyselinu do vašeho jícnu. A to nechcete. Takže hned po jídle necvičte, pár hodin počkejte a pak si dejte do těla.

6. Při spánku mějte vyvýšenou hlavu (horní část těla)

V ideálním případě by vaše hlava měla být při spánku o 15 až 20 cm výše než vaše nohy. Toho docílíte přidáním nějaké vyvyšující podpěry v oblasti hlavy. Třeba vyvyšte svůj rošt postele. Nebo zkuste použít pěnovou klínovou podporu pro horní část těla. Nesnažte se vytvořit vyvýšení stohováním polštářů. Ty neposkytnou jednotnou podporu, kterou potřebujete.

7. Zhubněte, pokud vám to bylo doporučeno

Zvýšená hmotnost rozšiřuje svalovou strukturu, která podporuje dolní jícnový svěrač, a snižuje tlak, který drží svěrač uzavřený. To pak vede k refluxu a pálení žáhy. Pokud vám lékař řekne, že máte zhubnout, tak nějaké to kilo shoďte. Možná to pomůže vyřešit i vaše pálení žáhy.

8. Pokud kouříte, přestaňte

To, že kouření způsobuje rakovinu plic, nikoho nepřekvapí. Ale pálení žáhy? Ano! Nikotin může uvolnit dolní jícnový svěrač. Opravdu. Kouření snižuje tlak svěrače v oblasti přechodu jícnu do žaludku, a podporuje tak vznik refluxu.

Pokud vás pálí žáha, přestaňte s kouřením

Pokud vás pálí žáha, přestaňte s kouřením

9. Zkontrolujte svoje léky

Některé – včetně postmenopauzálních estrogenů, tricyklických antidepresiv a protizánětlivých léků proti bolesti – mohou uvolňovat jícnový svěrač, a jiné – zejména bisfosfonáty jako alendronát, ibandronát nebo risedronát (lék Actonel), které se užívají ke zvýšení hustoty kostí – mohou dráždit jícen.

Sponzorováno

Pokud tyto kroky nejsou účinné nebo pokud máte silnou bolest nebo potíže s polykáním, navštivte svého lékaře, aby vyloučil jiné příčiny. Možná budete také potřebovat léky na kontrolu refluxu, i když uděláte změny životního stylu.

Léky mohou pomoci při pálení žáhy – antacida

Antacida snižují množství žaludeční kyseliny a zmírňují tak pálení žáhy. Tyto léky lze také použít ke zklidnění žaludeční nevolnosti, zažívacích potíží a jiných bolestí žaludku. Některá antacida také obsahují simethikon, který snižuje plynatost. Antacida, která můžete získat bez lékařského předpisu, jsou tato:

  • Tums
  • Algacid
  • Gasterin
  • Gaviscon
Antacida snižují množství žaludeční kyseliny a zmírňují tak pálení žáhy.

Antacida snižují množství žaludeční kyseliny a zmírňují tak pálení žáhy.

Ujistěte se, že vždy dodržujete pokyny na obalu nebo se poraďte se svým lékařem o správném způsobu použití antacid. Pokud používáte tablety, pro rychlejší úlevu je před spolknutím dobře rozkousejte.

Co pomáhá na pálení žáhy v těhotenství? Jak se dá řešit?

Nastávající maminky po celém světě hledají odpověď na jednu otázku: „Jak získat úlevu od tohoto hrozného těhotenského pálení žáhy? Co vlastně pomáhá na pálení žáhy v těhotenství?“. Abychom vám pomohli zmírnit tu nepříjemnou bolest, zde je několik rad. V těhotenství musí být vaše metody léčby pálení žáhy dokonale bezpečné pro vaše nenarozené dítě.

Zkuste mléko s medem

Zkuste mléko s medem

Proto doporučujeme tyto naprosto bezpečné metody léčby:

  • Spolehněte se na bílý jogurt. Probiotika jogurtu a jeho zklidňující textura z něj dělají skvělou volbu pro „uhašení“ pálení žáhy.
  • Pijte mléko s medem. Podle odborníků může být lžíce medu smíchaná ve sklenici teplého mléka právě to, co potřebujete k neutralizaci kyseliny způsobující pálení žáhy.
  • Jezte ananas nebo papáju. Některým ženám pomohly trávicí enzymy v ananasu a papáje zmírnit příznaky pálení žáhy. Konzumace těchto dobrot po jídle může podpořit trávení a snížit riziko pálení žáhy.
  • Zkuste i trochu zázvoru. Pravděpodobně jste věděli, že zázvor je dobrý lék na podrážděný žaludek. Díky tomu je také užitečným kandidátem na boj s pálením žáhy. Zázvor může snížit zánět a zabránit žaludeční kyselině, aby putovala jícnem.
  • Žvýkejte žvýkačky bez cukru. Další účinnou metodou pro zkrocení bolesti z pálení žáhy je žvýkání žvýkačky bez cukru. Jedna studie zjistila, že žvýkání žvýkačky bez cukru po dobu 30 minut po jídle může snížit reflux kyseliny.
  • Užívejte (lékařem schválené) léky. Když vše ostatní selže, některé léky jsou považovány za bezpečné pro úlevu od pálení žáhy v těhotenství. Ujistěte se, že si o tom nejprve promluvíte se svým lékařem, lékárníkem nebo gynekologem. Pokud je vaše pálení žáhy vážné, mohou vám předepsat speciální léky, které vám pomohou je kontrolovat.

Nyní už tedy víte, co pomáhá na pálení žáhy v těhotenství.

Jaké léky mohu užívat na pálení žáhy během těhotenství?

Je důležité, abyste byla velmi opatrná ohledně léků, které užíváte, když jste těhotná.

Pro úlevu od pálení žáhy jsou volně prodejná antacida (jako jsou Tums, Rennie, Helicid) považovány za bezpečné léky k použití během těhotenství.

Jako vždy se poraďte se svým lékařem o všech lécích, které užíváte – a to i tehdy, když jsou považovány za bezpečné. To platí zejména pro vysoce riziková těhotenství. Pokud se při užívání volně prodejného léku objeví nějaké neobvyklé příznaky, okamžitě zavolejte svého lékaře.

Sponzorováno

A co pomáhá na pálení žáhy vám? Budeme rádi za komentáře pod článkem. Pokud máte nějaký svůj zaručený lék nebo metodu, napište nám ji dolů pod článek. Pomůžete našim čtenářům. A další zajímavé rady si přečtěte ve článku na webu Golden Tree.

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva