Sponzorováno

Mýty o tampónech – čemu fakt nevěřit? Doktorka odpovídá 4.83/5 (12)

Mýty o tampónechNení snadné se dozvědět pravdu v oblasti dámských tamponů. Informací je mnoho, často jsou protichůdné.

Chcete-li získat pravdivé, vědecky podložené odpovědi, je nejlepší, když si je vyslechnete od zdravotníka. Oslovila jsem tak svoji lékařku, ta mi odpověděla na nejnaléhavější otázky týkající se používání tamponů a objasňuje některé běžné mylné představy, které jste možná slyšeli.

Proč vlastně panují nejasnosti ohledně používání tamponů?

Existuje mnoho důvodů, proč si u tamponů nemusíte být informacemi jisti.

Nikdy jste se o nich neučili ve škole ani doma. Pokud jste neměla členy rodiny, kteří tampony používali, nebo pokud jste neměla pocit, že byste se na ně mohli zeptat, možná jste se o tamponech obecně moc nedozvěděla. „Pokud ve své rodině skutečně nemáte lidi, kteří by s vámi mohli tuto diskusi vést, existuje překážka v získání správných znalostí o tom, jak je používat,“ řekla mi má doktorka.

Nejste si jista svým tělem. „Ne každé ženě je známá anatomie vagíny (zvláště mladším) a mladá žena si nemusí být jista, že se do ní něco dá vložit, zvláště pokud neměla pohlavní styk,“.

Není vám příjemné o nich mluvit. Mnoho lidí se cítí nekomfortně u rozhovorů, které souvisí s reprodukčním systémem. Například vaši rodiče možná nepovolili otázky o tamponech nebo vás naučili nesprávné informace o nich, abyste ukončili konverzaci, například tím, že řekli, že tampony vám vezmou panenství (což není pravda!).

Tak jdeme na ty mýty o tampónech.

Mýtus č. 1: Tampony bolí nebo jsou nepříjemné

Pokud by bylo nošení tamponů nepohodlné, nikdo by je nikdy nepoužíval! „Tampony by rozhodně neměly bolet, i když můžete pociťovat trochu počátečního nepohodlí, když si je poprvé vložíte,“ říká doktorka.

Jakmile si však tampon zavedete správně, neměli byste ho cítit. Pokud ve vás tampon není správně, může se stát několik věcí:

  • je ve špatném úhlu. Nejčastějším problémem je, že jste tampon vložili pod úhlem, který není v souladu s přirozenou křivkou vašeho vaginálního kanálu. Vyjměte ho nebo vstaňte a projděte se, abyste zjistili, zda se to samo neupraví.
  • není úplně dovnitř. Jakmile aplikátor tamponu vyjmete, netahejte za šňůrku tamponu. To může posunout tampon z vhodného místa a do nepohodlné polohy.
  • nosíte špatný typ tampónu. Pokud máte lehký tok, ale používáte supervelký tampon, vyměňte ho za lehký nebo běžný tampon, který by měl být pohodlnější.
  • aplikátor je stále ve vás. Pokud s nošením tamponů začínáte, možná si neuvědomujete, že plastová nebo kartonová trubička, známá jako aplikátor, by neměla zůstat uvnitř vašeho těla.
  • máte jiný zdravotní problém. Ve vzácných případech můžete mít stav, jako je přepažená panenská blána, která vám brání v pohodlném používání tamponů.

Většina lidí by neměla cítit žádnou bolest, jakmile je tampon na svém místě.

Mýtus č. 2: Tampony roztáhnou vaši vagínu

Toto je zcela nepravdivá informace. Používání tampónů u vás rozhodně nezpůsobí natažení nebo změnu tvaru pochvy. Jakmile vyjmete tampon, vaše vagina se vrátí do svého obvyklého tvaru a velikosti.

„Přirozená anatomie pochvy je velmi pružná,“ vysvětlila mi doktorka. „Přemýšlejte o tomto: může jí projít celé dítě a ve srovnání s hlavičkou dítěte je tampon miniaturní!“.

Mýtus č. 3: Tampony naruší panenskou blánu

Tento mýtus ve skutečnosti souvisí s dalším mýtem: že se vám při prvním sexu roztrhne panenská blána. A vlastně ani jedna z těchto věcí není nutně pravdivá.

Vaše panenská blána je tkáňová membrána, která pokrývá část vašeho vaginálního otvoru. Je pružná, ale postupem času svou elasticitu ztrácí každodenním pohybem, sportem, sexem a ano, používáním tamponů.

Nakonec všem panenská blána ztenčuje a trhá se. Ale kromě případů vaginálního traumatu, žádná jednotlivá akce, jako je sex nebo použití tamponu, definitivně nenaruší vaši panenskou blánu.

„Používání tamponů samo o sobě nezpůsobí narušení panenské blány,“ říká doktorka, „ale je přirozené, že se nakonec roztrhne, a není to nic, co by se mělo znepokojovat.“

Mýtus č. 4: Nejste panna, pokud používáte tampony

Tento názor, který si udržují některé kultury a náboženské komunity, je nepřesný a nepravdivý. Tampony se používají pouze pro kontrolu menstruace a nijak nesouvisí s vaší sexualitou nebo panenstvím.

Použití tamponu vám opravdu nevezme panenství. Panenství souvisí s pohlavním stykem.

Sponzorováno

Mýtus č. 5: Tampony zhoršují vaše menstruační křeče

Někteří lidé přísahají, že tampony zhoršují jejich menstruační křeče, ale neexistují žádné důkazy o tom, že by to tak bylo. Křeče jsou způsobeny kontrakcemi ve vaší děloze a tampony se nikdy nedostanou tak daleko do vašeho těla. Zůstává jen ve vaší vagíně, což nehraje roli při menstruačních křečích.

„Křeče se objevují, když vaše tělo uvolňuje chemikálie zvané prostaglandiny, které spouštějí svaly ve vaší děloze, aby se stáhly,“ vysvětluje doktorka. „To je to, když vaše děloha uvolní výstelku a máte menstruaci.“

Mýtus č. 6: Pokud používáte tampony, dostanete syndrom toxického šoku

Je to takto: Ano, z tamponů můžete dostat syndrom toxického šoku, vzácný, ale život ohrožující stav. Pokud však tampóny používáte správně, šance jsou velmi nízké, takřka nulové.

Studie ukazují, že ponechání stejného tamponu příliš dlouho je nejpravděpodobnějším způsobem, jak mít tento stav, který způsobuje, že se toxiny dostávají do vašeho krevního oběhu. Syndrom toxického šoku byl běžný až do 80. let, ale výrobci tamponů od té doby provedli změny ve svých produktech, které snížily pravděpodobnost jeho vývoje. Nyní syndrom toxického šoku postihuje odhadem 1 ze 100 000 žen.

Abyste se vyhnuli tomuto syndromu, vyměňujte si tampon pravidelně. To je snadné. „Doporučuji zavádět čerstvý, nový tampón každé čtyři až šest hodin a rozhodně nenechávejte stejný tampon déle než osm hodin,“ doporučuje doktorka.

Mýtus č. 7: Tampony způsobují kvasinkové infekce

Pokud tampony nenecháte v pochvě déle, než je doporučená doba, neměly by způsobit kvasinkové infekce ani jiné bakteriální nerovnováhy.

Mýtus č. 8: Dva tampony jsou lepší než jeden

Je důležité, abyste zaváděli vždy pouze jeden tampon! Nikdy více. Použití dvou tamponů může zvýšit riziko syndromu toxického šoku a zvýšit pravděpodobnost, že se jeden z tamponů zaklíní v horní části poševního kanálu. (Tampony se ve vašem těle nemohou ztratit, ale mohou se usadit mimo váš dosah.)

„Pokud se obáváte silného menstruačního toku, přejděte na tampon s vyšší savostí,“ doporučuje doktorka, „a pokud se obáváte, že se i tento rychle nasytí, možná zkuste použít současně vložku.“

Pokud je vaše menstruace často hodně silná, domluvte si schůzku s gynekologem a prodiskutujte možnosti.

Mýtus č. 9: Abyste mohli čůrat, musíte si vyndat tampon

Nikoliv. Moč a menstruační krev vycházejí z různých otvorů, takže můžete určitě čůrat i s tamponem uvnitř. Tampony jdou do poševního otvoru, zatímco moč vychází z močové trubice, duté trubice, která se připojuje k močovému měchýři.

Vaše močová trubice a poševní otvor jsou docela blízko u sebe, takže šňůrka vašeho tamponu může při močení trochu navlhnout – ale není čeho se obávat. „Moč je velmi sterilní, takže její malé množství na provázku tamponu nezvyšuje riziko infekce nebo něčeho podobného,“.

Pokud chcete, můžete využít této příležitosti na toaletě a vyjmout si tampon a vložit nový, nebo ho můžete nechat v něm a provázek jednoduše osušit, až skončíte s močením.

Mýtus č. 10: Nemůžete „jít na velkou“ s tamponem uvnitř

Při nošení tamponu můžete mít stolici, ale může být také vhodná doba vyndat tampon a dát si nový, až skončíte na toaletě.

Zaprvé může nápor při vykonávání potřeby způsobit vytažení tamponu, ať už částečně nebo úplně.

„Někdy může síla tlaku na pohyb střev uvolnit tampón jen proto, že otvory pro stolici a vagínu jsou do značné míry u sebe“.

Riskujete také křížovou kontaminaci. Zatímco moč je sterilní, stolice rozhodně není. „Pokud se vám na provázek dostane stolice a pak tampon necháte v sobě, bakterie jako E. coli se mohou dostat do pochvy a způsobit infekci močových cest,“ varuje doktorka.

Sponzorováno

TIP: Pokud chcete tampon nechat, když vykonáváte velkou potřebu, je chytré zastrčit provázek tamponu do záhybů vaginy, aby se na něj nedostaly žádné výkaly.

A dále si můžete také přečíst

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva