Sponzorováno

Co dělat, když dítě vdechne vodu? Co je suché utopení? 4.85/5 (13)

Děti u vody? Bedlivě na ně dohlížejte. A myslete na lekce plavání pro malé děti.

Děti u vody? Bedlivě na ně dohlížejte. A myslete na lekce plavání pro malé děti.

Martina z Frýdku a její dvě dcery si hrály v dubnu v bazénu v domě jejích rodičů, když se stala ta podivná nehoda.

Její čtyřletá dcera Janička si hrála v bazénu a foukala brčkem vodu na dalšího člena rodiny. Když jí to ten člověk šel fouknout zpátky, holčička ve stejnou chvíli položila ústa na druhý konec nudle. Předškolačka tedy vdechla gejzír vody, který se řítil přes brčko přímo do jejích úst.

„Janička se začala hned dávit. Okamžitě jsme ji vytáhli z vody a pozvracela se na stranu bazénu,“ říká Martina. „Všichni jsme se na sebe podívali jako – je to nebezpečné? Co se tu právě stalo?“

Janičce z příběhu výše bylo po incidentu v bazénu diagnostikováno to, čemu se někdy mylně říká „suché utopení“.

Během několika minut se Janička zdála být zpátky ve svém normálním já a o 30 minut později chtěla skočit zpět do bazénu.

Ale o 2 dny později dostala horečku. Pak přestala hodně jíst a byla extrémně unavená – spala skoro celý den. Když se horečka vrátila 4 dny po incidentu s bazénem, ​​Martina ji vzala na pohotovost.

Jakmile lékař na pohotovosti slyšel Janiččino namáhavé dýchání a zjistil, že má nízkou hladinu kyslíku, poslal ji hned do nedaleké nemocnice, kde byla přijata na 4 dny.

Oficiální diagnózy malé holčičky zahrnovaly zánět v hrudníku a bakteriální infekci v plicích, k čemuž dochází, když se tekutina dostane do plic nebo dýchacích cest, které vedou spíše do plic než do jícnu nebo žaludku. Na infekci potřebovala antibiotika a 2 dny dostávala kyslík přes masku, než mohla sama dýchat.

Od té doby, co Martina sdílela Janiččin příběh na Facebooku, spousta lidí na sociálních sítích potvrdila, že měli podobnou zkušenost.

„Nezáleží mi na tom, jak tomu říkáte. Spustilo to něco v bazénu a já chci, aby lidé věděli, že pokud vaše dítě vdechne vodu z bazénu a má tyto příznaky, doporučuji vám, abyste to co nejdříve prověřili,“ říká Martina.

Suché utonutí není oficiální termín

Termíny suché nebo sekundární utopení, i když je lékařská komunita nepoužívá, jsou často používány rodiči a médii k popisu případů, kdy děti polykají nebo dýchají vodu, ale nevykazují příznaky po celé hodiny nebo dny.

„Existuje rozpor mezi tím, co rodiče vnímají jako utonutí, a tím, co my jako lékaři diagnostikujeme jako utonutí,“ říká lékař.

Lékaři nazývají koncept „suchého utonutí“ nesprávným pojmem a mýtem. Doktoři tvrdí, že jde o problém s formulací, přičemž zdůrazňují, že termíny jsou důležité pro přesnou diagnózu a řádné povědomí veřejnosti. Proto mnoho lékařských skupin naléhalo na lidi, aby přestali tyto termíny používat, protože způsobují nepřiměřený poplach a posílají rodiče na pohotovost, i když to často není potřeba.

Strach, který to v rodičích vyvolává, je nebezpečný, protože pak máte lidi, kteří panikaří kvůli něčemu, co se prostě nemůže stát. „Pokaždé, když vyjde jeden z těchto nových příběhů, pohotovosti jsou plné rodičů, kteří chtějí, aby jejich děti byly zkontrolovány, zda se neutopily. Nevěří nám, když jim říkáme, že to nic není a jejich dítě bude v pořádku. Může to také zahltit pohotovostní oddělení.“

Sponzorováno

To ale určitě neznamená, že při plavání nebo když jsou děti u vody, nehrozí žádná rizika. Utonutí je definováno jako potíže s dýcháním po ponoření do vody. Pokud se do plic dítěte dostane i trochu vody, způsobí to příznaky, kterých si můžete všimnout hned, ne takové, které se objeví o několik dní později.

Lékaři říkají, že pokud děti požijí nebo vdechnou vodu, mohou v následujících hodinách nebo dnech dostat komplikace, které zahrnují bakteriální infekce a zápal plic. Odborníci to nazývají „zranění topením“ nebo i „nefatální (u)tonutí“.

Rozvoj zápalu plic, infekce, ke které dochází po léčbě jiné infekce, závisí na tom, kolik tekutin dítě vdechlo. Pokud vdechlo malé množství tekutiny, vaše dítě ji pravděpodobně okamžitě vykašle, nebo vodu vstřebá v plicích. Ale pokud by dítě vdechlo velké množství, bylo by to vážnější a pravděpodobně by lékaři dítě přijali do nemocnice.

Martinina dcera vdechla hodně vody a její příznaky byly vážné. „První noc, kdy jsme byli v nemocnici, její hladina kyslíku tak rychle klesala, když spala a alarmy se spouštěly jako šílené, a vypadala naprosto normálně. Takže kdybych byla jen doma, nikdy bych nevěděla, jak moc její tělo bojuje,“ říká Martina. „Byla na kyslíku 2 dny. Potřebovala antibiotika na bakterie v plicích a tekutina z plic odešla sama, takže jsme tomu museli dát čas.“

Co dělat, když dítě vdechne vodu?

Pokud je vaše dítě po vdechnutí vody při vědomí, kašle a prská ​​a zdá se, že se po vytažení z vody bojí, je to dobré znamení – znamená to, že dýchá a pravděpodobně bude v pořádku. Pomozte mu se uklidnit a sledujte příznaky, které se objeví během několika minut až hodin.

Pokud vaše dítě po plavání kašle, prská, zmodrá atd., sledujte ho pak cca 10–60 minut. Pokud má nějaké potíže s dýcháním, pokračující kašel nebo jakékoli známky úzkosti, jako je upadnutí do bezvědomí nebo se zdají být opravdu unavení nebo zmatení – v podstatě pokud existuje něco, co vás opravdu děsí – zavolejte 112. Ale pokud příznaky úplně vymizí, nehrozí jim žádné riziko utonutí. Sekundární infekce, i když jsou extrémně vzácné, jsou stále možné. Sledujte tedy horečku a další příznaky.

Pokud vaše dítě vdechne vodu a pak ji vykašle, sledujte ho pak klidně i 2 až 3 dny, abyste zjistili, zda dítě nemá namáhavé dýchání, nezhoršuje se jeho kašel nebo zda nemá horečku. Pokud k tomu dojde, ujistěte se, že ho uvidí lékař, protože by se u něj mohl rozvinout zápal plic, pokud by vdechlo do plic nějakou tekutinu.

Obecná bezpečnost vody je také klíčová. Lékaři říkají, že rodiče musí zůstat ostražití, když jsou jejich děti u vody, protože stačí malé množství, aby se děti náhodně utopily.

Musíte dávat pozor na své děti. Děti, které se topí, nemusí vůbec volat o pomoc, křičet nebo mávat rukama. Mohou tiše spadnout, potopit se, takže opravdu musíte dávat velký pozor.

Odborníci také doporučují:

  • Začněte s výukou plavání pro děti.
  • Záchranné vesty – zejména na lodi nebo jiném vodním dopravním prostředku.
  • Dávejte pozor na vlny a proudy v moři.
  • Nepijte alkohol, když hlídáte své děti u vody.
  • Dohled: Vždy pozorně sledujte děti, když jsou ve vodě nebo v její blízkosti.
  • Vyhrazený pozorovatel: Když se shromažďujete ve velkých skupinách, přidělte jednoho dospělého, aby sledoval jedno nebo dvě konkrétní děti.
  • Nainstalujte ploty a brány kolem bazénu, aby dítě do bazénu nespadlo.

Sponzorováno

„Suché utonutí“ může být zavádějící termín, ale rodiče by měli brát jakýkoli incident, který byl jako „téměř utonutí“ vážně. Nechte dítě vodu vykašlat a pak ho sledujte několik dní.

A dále si přečtěte

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva