Sponzorováno

Tokofobie (strach z porodu a těhotenství) – příznaky, příčiny a léčba 4.8/5 (10)

  • Tokofobie je strach z těhotenství a porodu. Ženy, které mají tuto fobii, mají patologický strach z porodu a často se vyhýbají otěhotnění nebo porodu úplně.
  • Tento strach může ženy vést k tomu, že se vyhýbají otěhotnění, i když chtějí mít děti, nebo se rozhodnou pro císařský řez, aby se vyhnuly vaginálnímu porodu.
  • Tokofobie se může objevit u žen, které nikdy neporodily dítě, ale může také postihnout ženy, které měly předchozí traumatické porodní zkušenosti.
  • Správná podpora a léčba mohou vyřešit obavy, které ženy mohou mít v souvislosti s těhotenstvím a porodem, a umožní jim zvládnout příznaky a mít zdravé těhotenství a pozitivní porodní zkušenost. Pokud se obáváte, že byste mohli mít příznaky tokofobie, poraďte se se svým lékařem.

Tokofobie je strach z těhotenství a porodu.Těhotenství a porod jsou hlavními událostmi v životě mnoha žen. I když to může být čas velké radosti, může to být také zdroj stresu a úzkosti. Ženy se často obávají běžné porodní bolesti a možnosti, že se něco pokazí. To vše jsou normální obavy, které do určité míry pociťují téměř všechny těhotné ženy.

Běžné úzkosti, které doprovázejí přivedení dítěte na svět, se často řeší pomocí lékařské pomoci, vzdělávání, sociální podpory a svépomocných strategií. Někdy se však tento strach může stát patologickým a tak závažným, že se ženy budou vyhýbat otěhotnění nebo porodu úplně.

Tokofobie je extrémní strach z porodu a těhotenství. Tento stav způsobuje, že některé ženy přijímají nadměrná opatření, aby se vyhnuly otěhotnění. Ženy, které otěhotní, se mohou děsit každého týdne těhotenství, místo aby si ho užívaly. Pomocí terapie a zvláštní podpory lze tento stav překonat.

Co je tokofobie?

Tokofobie je tedy extrémní strach z porodu. Tento stav primárně postihuje ženy, ale už se objevil dokonce i u mužů. Tokofobie je specifická fobie, která způsobuje strach z konkrétní situace.

Existují dva typy tokofobie:

  1. Primární tokofobie se vyskytuje u lidí (žen), kteří doposud nikdy nebyli těhotní.
  2. Sekundární tokofobie se vyvíjí po traumatické události během těhotenství nebo porodu. Ty mohou zahrnovat těžký porod nebo porod mrtvého dítěte.

Tokofobie může pramenit i z jiných obav a fobií, například z těchto:

  • Algofobie: Strach z bolesti.
  • Haphephobia: Strach z doteku.
  • Iatrofobie: Strach z lékařů.
  • Nozokomofobie: Strach z nemocnic.
  • Obezofobie: Strach z přibírání na váze.
  • Pedofobie: Strach z dětí.
  • Thanatofobie: Strach z umírání.
  • Trypanofobie: Strach z jehel.

Co jsou to fobie?

Je přirozené bát se věcí, které jsou nebezpečné nebo nepříjemné. Mnoho žen má strach z těhotenství a porodu. Ale tyto myšlenky jen zřídka narušují každodenní činnosti.

Fobie způsobují opravdu intenzivní strach, který lidi nutí vyhýbat se určitým situacím. Lidé mohou zažít iracionální myšlenky a chování, které je obtížné ovládat. V některých případech fobie brání dosažení životních cílů, jako je mít děti nebo rozšířit svou rodinu.

Mám tokofobii?

Mnoho lidí pociťuje z porodu úzkost. Tokofobie způsobuje, že se některé ženy dokonce vyhýbají otěhotnění. Ženy, kteří otěhotní, z toho nemusí být vůbec nadšené a snaží se své rostoucí dítě zakrýt. Nebo touží po přerušení těhotenství.

Není důvod se kvůli tokofobii stydět. A tyhle pocity byste neměli zažít sami. Mluvit se svým lékařem může být jedním z prvních kroků k získání úlevy. Léčba může snížit stres z těhotenství a plánování porodu.

Příčiny – Co způsobuje tokofobii?

Mezi příčiny tokofobie patří:

Sponzorováno

  • Máte v anamnéze zneužívání nebo znásilňování, kvůli čemuž se cítíte ostudně, že jste těhotná.
  • Pocit tlaku na nekomplikovaný vaginální porod.
  • Dozvídání se o špatných zkušenostech jiných lidí během porodu.
  • Necítíte se komfortně ohledně toho, že lékaři přikládají ruce k vaší pochvě během porodu.
  • Nevíte, že pravděpodobnost komplikací při porodu je poměrně nízká.
  • Nemožnost předvídání změn životního stylu, jako je neschopnost ovládat svůj denní rozvrh.

Jaké jsou příznaky tokofobie?

Tokofobie ovlivňuje vaše myšlenky a chování. Mnoho lidí s tokofobií trpí depresemi. Je také pravděpodobné, že ženy budou mít negativní myšlenky.

Myšlenky a chování

Strach z těhotenství může způsobit, že:

  • se vyhýbáte pohlavnímu styku
  • se necítíte citově spojeni se svým nenarozeným dítětem
  • se necítíte nadšená z těhotenství
  • snažíte se skrýt skutečnost, že jste těhotná
  • cítíte se být citově odpojeni od svého partnera nebo blízkých

Negativní výsledky těhotenství

Ženy, kteří mají extrémní strach z porodu, častěji:

  • volí porod císařským řezem, i když je možný bezpečný vaginální porod
  • pokud otěhotní, hledají možnost potratu
  • Dávají jejich dítě k adopci

Jak se tokofobie diagnostikuje?

Tokofobie je často diagnostikována během návštěv lékaře z jiných důvodů.

U žen, které nejsou těhotné: Během každoročních zkoušek se lékaři ptají na antikoncepci a plánují založit rodinu. Je to skvělá příležitost prodiskutovat své obavy z porodu.

U žen, které jsou těhotné: Pravidelné prenatální testy zahrnují otázky týkající se vašeho duševního zdraví. Upřímné zodpovězení těchto otázek pomáhá lékařům také odhalit tokofobii.

Léčba – Jak se tokofobie léčí?

Běžnou léčbou tokofobie je kognitivně behaviorální terapie. Absolvování kognitivně behaviorální terapie vám pomůže identifikovat aspekty porodu, které podporují fobii. Zdravé metody zvládání se můžete naučit také ve spolupráci s odborníkem na duševní zdraví.

Podpora

Důležité je najít zdroje sociální podpory. Pro mnohé může být útěchou pouhé vědomí, že jsou tu lidé, kteří jim pomáhají. Taková podpora může u žen posílit pocit vlastní síly.

Studie zjistily, že nabídka podpory těhotným ženám s vážným strachem z těhotenství a porodu může být účinnou strategií pro minimalizaci příznaků. Efektivní podpora může probíhat individuálně nebo prostřednictvím podpůrných skupin. Takovou podporu často poskytují lidé, které ženy již znají, například členové rodiny nebo přátelé, ale může přijít také od porodníků, porodních asistentek, psychologů nebo poradců.

Bylo také prokázáno, že pozitivní porodní zkušenost snižuje strach z porodu. Jedna studie zjistila, že ženy, které měly pocit, že mají kontrolu nad svým tělem a byly dobře informovány o průběhu porodu, s větší pravděpodobností vykázaly snížení nebo odstranění symptomů strachu.

Mnoho žen vyhledává vedení a podporu jiných žen, které již mají zkušenost s porodem dětí, často včetně svých matek, sester, rodinných příslušníků a přátel. Výzkum ukázal, že poskytování podpory ženám s vážným strachem z porodu vedlo k 50% snížení počtu císařských řezů.

Mohou mi jiné způsoby léčby pomoci vyrovnat se s tokofobií?

Další metody pro překonání tokofobie mohou zahrnovat:

Sponzorováno

Antidepresiva: Pokud máte depresi, antidepresiva mohou pomoci. Tyto léky vyvažují chemické látky v mozku zodpovědné za regulaci nálady.
Hypnoterapie: Hypnoterapie využívá soustředěnou relaxaci k dosažení zvýšeného vědomí. V tomto stavu vám lékař odborník pomáhá prozkoumat podvědomé myšlenky, které vás brzdí.
Redukce stresu: Jóga, meditace a další relaxační techniky vyčistí vaši mysl. Díky tomu se můžete cítit jistější ohledně porodu.

A dále si o těhotenství přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva