Sponzorováno

Vitamín C na akné – jak funguje a jak ho používat? 4.85/5 (27)

  • Akné je jednou z nejčastějších kožních poruch na světě.
  • Vitamin C, silný antioxidant, je známý tím, že bojuje proti poškození kožních buněk volnými radikály a může pomoci při léčbě akné.
  • Topické přípravky s vitamínem C mohou zlepšit hyperpigmentaci a snížit zánět způsobený akné, ale je nezbytný další výzkum.
  • I když žádný nov7 výzkum nespojuje dietní vitamín C se sníženým výskytem akné, stále je důležité, abyste ho ve stravě dostávali v dostatečném množství, abyste podpořili syntézu kolagenu, hojení ran a celkové zdraví.
  • Pokud máte zájem používat vitamín C na akné, promluvte si s dermatologem nebo lékařem, než jej přidáte do své rutiny péče o pleť.

Když uvažujeme o akné a jeho léčbě, je důležité rozlišovat mezi různými typy akné. Je to proto, že akné je komplexní fenomén skládající se z nejméně deseti typů zánětu a jeho příčiny se mohou velmi lišit. Některé typy akné se tvoří v důsledku přirozeného nahromadění kožního mazu a následného zánětu notoricky známé Propionibacterium acnes; jiné typy akné z hormonálních důvodů a další případ akné může být způsoben genetikou nebo infekcí jiným typem bakterií (jako jsou kmeny Streptococcus a Staphylococcus). Stručně řečeno, onemocnění určuje léčbu a ne každý lék je vhodný pro váš případ akné.

To je velmi důležité si ujasnit, než se pustíme do vysvětlování role různých vitamínů, a zejména vitamínu C v péči o zdravou pleť, stejně jako v léčbě a prevenci akné.

Co je to vlastně vitamín C?

Vitamin C, známý pod vědeckým názvem kyselina askorbová a kyselina L-askorbová, je silným antioxidantem, který má širokou škálu použití. Je to esenciální vitamín, což znamená, že si ho lidské tělo nevyrábí (neumí to) a musí být přijímáno potravou nebo doplňky. Vitamin C hraje v lidském těle mnoho důležitých rolí, reguluje řadu základních metabolických procesů.

Antioxidant se například podílí na regeneraci řady tkání, jako jsou krevní cévy a šlachy, a také na opravě kůže a jizevnaté tkáně. Je to proto, že vitamín C je nezbytným článkem v řetězci produkce a regulace kolagenu, který je zase stavebním kamenem buněčných membrán. Kolagen je také sloučenina, která udržuje elasticitu pokožky a zajišťuje regeneraci poškozené pokožky.

Vitamin C je navíc antioxidant – což znamená, že má za úkol čistit tělo od takzvaných volných radikálů. Volné radikály jsou sloučeniny, které poškozují tkáně v těle na hluboké buněčné úrovni a jsou dokonce schopny poškodit DNA. Antioxidanty, jedním z nejsilnějších z nich je vitamín C, jsou velmi účinné při shromažďování a odstraňování volných radikálů z těla.

To znamená, že vitamín C kromě regulace nervového systému a udržení zdravé pokožky také posiluje imunitní odpověď těla. Vzhledem k tomu, že vitamín C má také vlastnosti produkující kolagen, je účinný při opravě poškození, i když se v těle stále pohybují volné radikály. To znamená, že vitamín C je jedním z nejlepších přátel zdravé pokožky. A to je pro nás nyní zásadní informace.

Historie vitaminu C

Snad nejznámější použití vitaminu C je jako posilovač imunity – lidstvo zjistilo, jak moc tento základní vitamin těžce potřebuje. Když lidé v minulosti cestovali po celém světě v tisících dlouhodobých plavebních výpravách, brzy čelili řadě nemocí kvůli nedostatku dostatku živin. Námořníci byli často postiženi nedostatkem vitamínu C, hovorově známým jako kurděje, a tehdejším statečným vědcům trvalo, než přišli na kořen tohoto problému. Nemoc bylo těžké vydržet a byla hrozná – krvácející rty a dásně, bolavá, červená kůže, rozpadání zdravých tkání a padající zuby – no prostě hrozný pohled.

Jedním z vědců, kteří se rozhodli poprat se s tímto hrozným stavem, byl maďarsko-americký průkopník Albert Szent-Györgyi. Během jeho doby bylo známo, že vitamín C byl zásadní pro zvrácení účinků hrozného stavu, ale všiml si, že pouhé podávání vitamínu nepřineslo požadované účinky. Maďar Szent-Györgyi zjistil, že pacienti, kteří konzumovali vitamín C spolu s tradičním maďarským gulášem (vyrobeným z papriky), vykazovali mnohem lepší výsledky. Rychle přišel na to, že vitamín C potřebuje další přísady, aby se „aktivoval“. V té době nazval tento neznámý faktor „vitamín P“ (jako v paprice), ale dnes je tato tajná aktivační složka známá jako bioflavonoidy.

Bioflavonoidy jsou přírodní sloučeniny, které se nacházejí ve většině ovoce a zeleniny bohaté na vitamín C, které pomáhají aktivovat vitamín v těle. To je důvod, proč jsou přírodní zdroje vitamínu C mnohem účinnější než některé syntetické doplňky. Věda však od dob statečného Szent-Györgyiho zintenzívnila svou hru a dnes existuje mnoho doplňků vitamínu C, které jsou kombinovány s bioflavonoidy. Jednou z nejoblíbenějších variant jsou doplňky Acerola Vitamin C, které obsahují vysoce koncentrovaný vitamin C extrahovaný přirozeně z ovoce acerola.

Vitamín C na akné

Jak jsme již zmínili v úvodu, určení typu akné je zásadní při zvažování léčby nebo vyzkoušení domácí léčby. Různé typy akné totiž reagují na různé způsoby léčby po svém. To, co může být prospěšnou léčbou pro jeden typ akné, nemusí být tak dobré pro jiný. To je důležité, protože vitamín C má dva různé příznivé účinky podle toho, na jaký typ akné se používá. Jako vždy, pokud používáte lokální léčbu, jako je krém nebo sérum, je důležité před použitím provést test na malém kousku pokožky.

Vitamin C odstraňuje zarudnutí pokožky a snižuje zánět

Jedním z nejpozoruhodnějších účinků užívání vitamínu C při léčbě akné je jeho schopnost snížit zánět a zarudnutí kůže. Existuje složitá souhra procesů, jak a proč se to děje.

Konkrétně, když je tělo napadeno bakteriální infekcí jako příčinou akné, tělo reaguje uvolněním specifických chemikálií, které napadnou a zničí bakterie. Tyto chemikálie jsou známé jako leukotrieny, ale má to háček – bakterie nejsou hloupé. Vyvinuli se natolik, aby vnímali uvolňování leukotrienů, a pak se obklopily ochrannou bariérou. Tato bariéra oklame imunitní vojáky těla, leukotrieny, a přesměruje je k útoku na jinak zdravou kůži. To způsobuje další záněty a zarudnutí a právě zde pomáhá vitamín C. Vitamin C, užívaný v dostatečných dávkách, činí imunitní systém méně reaktivním a klidnějším, abych tak řekl. Díky tomu vaše tělo ve skutečnosti „oklame“ bakterie tím, že nereaguje na jejich návnady, a proto je pokožka čistá a zdravější.

Sponzorováno

Dalším mechanismem, kterým vitamín C snižuje zarudnutí, je jeho účinek na posílení nejmenších krevních cév – kapilár. Kapiláry jsou téměř mikroskopické, ale zásadní. Mají na starosti přivádění cenných živin a kyslíku i do nejhlubších vrstev pokožky. Právě tyto bazální vrstvy kožních buněk způsobují většinu zarudnutí, které pozorujeme. Vitamin C zesiluje stěny krevních cév a snižuje výskyt mikrokrvácení, takže pokožka vypadá méně červeně a zanícená. Stejný mechanismus také zabraňuje budoucímu zbarvení kůže a snižuje šanci, že skončí s tmavými nebo světlými skvrnami.

Vitamin C zabraňuje vzniku jizev po akné

Jak jsme mimochodem zmínili výše, jednou z klíčových rolí vitamínu C je podpora produkce kolagenu a elastinu. Obvykle produkce kolagenu a elastinu – dvou stavebních kamenů kožních buněk závisí na množství vitamínu C, vitamínu E a esenciální aminokyseliny známé jako L-lysin v těle. Pokud nejsou přítomny v potřebném množství, produkce kolagenu může klesnout, takže kůže je náchylnější k poškození a obtížněji se hojí.

Jizvy po akné jsou zvláště závažné, když se objevují v důsledku zánětu s cystickým akné. Cystické akné, které je jedním z nejzávažnějších typů akné, vytváří hluboké kapsy hnisu v hlubokých vrstvách kůže a poškozuje tkáně, jak to jen jde. Vzhledem k tomu, že zánět v případě cystického akné je hluboký a pod povrchem, lékaři a dermatologové často předepisují silné léky a silná antibiotika, aby zvrátili proces a vyléčili poškození. To je přesně důvod, proč je vitamín C často doporučován i pro cystické akné. Vitamin C posiluje imunitní systém, zmírňuje záněty a zarudnutí, ale také – zvyšuje produkci kolagenu a elastinu, čímž napomáhá k co nejúčinnější regeneraci pokožky.

Jednou z klíčových rolí vitamínu C je podpora produkce kolagenu a elastinu

Jednou z klíčových rolí vitamínu C je podpora produkce kolagenu a elastinu

Zdroje vitamínu C

Vzhledem k tomu, že vitamín C je základní vitamín, lze jej přijímat pouze prostřednictvím různých potravin nebo synteticky vyrobených doplňků. Zatímco většina dnešních doplňků je kvalitnější než kdykoli předtím, a tak zajistí, že budete stále dostávat potřebnou dávku, přírodní zdroje vitamínu C zůstávají jistým způsobem, jak naplnit vaše potřeby. Některé z potravin intenzivně bohatých na vitamín C jsou tyto:

  • Pomeranče
  • Citrony
  • Papriky
  • Rajčata
  • červené papriky
  • Zelené papriky
  • Zelí
  • Špenát
  • Acerola
  • Šípek
  • Černý rybíz
  • Tymián
  • Kiwi
  • Liči
  • Papája
  • Jahody
  • Brambory
  • Brokolice
  • Květák
  • Guava
  • Petržel
  • Citrusy

Kromě využití přírodních zdrojů můžete svůj jídelníček obohatit také doplňky vitamínu C. Při jejich výběru dbejte na to, abyste vybrali produkt, který obsahuje přírodní zdroj, takzvaný „aktivovaný“ vitamín C. Produkty vyrobené z aceroly jsou obvykle nejlepší, protože jsou extrahovány z přirozeně aktivovaného ovoce bohatého na vitamín C.

Kolik vitamínu C bych měl při akné užívat?

I když stále můžete být zdraví s pouhými 100 mg vitamínu C denně (což je jedno jablko nebo pomeranč jednou nebo dvakrát týdně), pokud jde o lékařské ošetření, lékaři obvykle doporučují vyšší dávky. V případě léčby akné lékaři obvykle doporučují dávky minimálně 1000 mg denně – v extrémních případech až 5000 mg vitamínu C denně. Extrémně vysoká dávka má poskytnout intenzivní podporu imunitnímu systému a rychle snížit zarudnutí a zánět. Za normálních okolností však k udržení vašeho zdraví stačí cokoli do 100 mg denně a ještě méně.

Jak vitamín C na akné užívat?

Ačkoli mnoho potravin a doplňků obsahuje vitamín C, mějte na paměti, že produkty péče o pleť formulované s tímto vitamínem pravděpodobněji pomohou stavům souvisejícím s akné. Žádné současné studie nespojují vitamin C ve stravě se snížením akné nebo jizev.

Potraviny a doplňky

To už jsem uvedl výše. Mnoho ovoce a zeleniny je bohaté na vitamín C, jako jsou papriky, jahody, rajčata, brokolice, listová zelenina a citrusové plody. Kromě toho jsou široce dostupné doplňky vitamínu C.

Vzhledem k tomu, že vitamín C je rozpustný ve vodě, vaše tělo vylučuje veškerý přebytek prostřednictvím vaší moči.

Produkty na péči o pleť

Vitamin C se používá v mnoha produktech péče o pleť, jako jsou séra, zvlhčovače a krémy.

Ačkoli je kyselina L-askorbová nejúčinnější formou tohoto vitaminu, je také nejméně stabilní a v produktech péče o pleť velmi rychle žlukne. Oblíbené jsou také topické posilovače vitaminu C v séru, ale mají také krátkou trvanlivost.

Proto se pro topické přípravky běžně používají stabilnější deriváty vitaminu C. Jen málo studií na lidech však zkoumá, jak tyto deriváty ovlivňují akné. Navíc není známo, zda tyto složky poskytují výsledky podobné těm, které má kyselina L-askorbová.

Mějte na paměti, že mnoho sér s vitamínem C je vyrobeno s dalšími antioxidanty, jako je vitamín E, aby se zvýšila stabilita a poskytly další výhody.

Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků, dodržujte pokyny výrobce a zlikvidujte všechny produkty s prošlou dobou použitelnosti nebo se změněnou barvou.

Pokud v současné době používáte nějaké topické nebo perorální léky na akné, poraďte se se svým dermatologem nebo lékařem, než do své rutiny přidáte produkty péče o pleť s vitamínem C.

Vitamín C a akné – shrnutí

Jako vždy je nejlepší poradit se s dermatologem (lékařem) předtím, než začnete s režimem léčby vitamínem C u vašeho akné. Lékaři a další zdravotníci jsou nejlépe vybaveni k určení typu akné, jeho příčin a vhodné léčby. Nikdy si neurčujte dávky sami, protože nevíte, zda si vezmete příliš málo nebo příliš mnoho.

Sponzorováno

A pamatujte si – nikdy nevymačkávejte pupínky, bez ohledu na to, jak lákavé to může být. Tím akné nevyřešíte.

A dále si o vitamínu C přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva