Sponzorováno

Jak může váš chytrý telefon zlepšit vaši paměť? 4.78/5 (9)

  • Nový výzkum zjistil, že moderní digitální zařízení, třeba chytrý telefon (smartphone), mohou skutečně pomoci naší paměti.
  • Výzkumníci použili hry s paměťovými úkoly, aby zjistili, zda používání chytrého telefonu pomáhá jejich paměti.
  • Je zapotřebí více konkrétního výzkumu, abychom plně porozuměli tomu, jak funguje naše paměť, jak si pamatujeme svět kolem nás – s našimi zařízeními i bez nich.

Jak může váš chytrý telefon zlepšit vaši paměť?Smartphony, různá nositelná zařízení a další digitální zařízení se staly všudypřítomnými paměťovými pomůckami, které ukládají nekonečné množství důležitých – a ne tak důležitých informací – od telefonních čísel přes dny narozenin přátel až po připomenutí léků. Rozšířené používání těchto zařízení vedlo k obavám, že by tato zařízení mohla mít negativní vliv na naši paměť.

Nový výzkum naznačuje, že tomu tak nemusí být, alespoň za specifických okolností použitých během experimentů ve studii.

Výsledky této studie ukazují, že používání takového externího paměťového zařízení zdaleka nezpůsobuje „digitální demenci“, ale může dokonce zlepšit naši paměť na informace, které jsme doposud nikdy do paměti neuložili.

Musíme si ale dávat pozor, abychom si vždy pamatovali ty nejdůležitější informace. Jinak, pokud takový moderní paměťový nástroj selže, nezbude nám v naší paměti nic jiného než méně důležité informace. A to nechceme.

Digitální zařízení mohou lidem pomoci si lépe pamatovat

Ve studii zveřejněné 1. srpna 2022 v magazínu Journal of Experimental Psychology: General hrálo 158 dobrovolníků jednu ze tří her s paměťovými úlohami na digitálním tabletu nebo počítači s dotykovou obrazovkou.

Sponzorováno

Během těchto her se účastníkům na obrazovce zobrazovaly očíslované kruhy a museli je přetáhnout ve vzestupném pořadí na spodní, levou nebo pravou stranu obrazovky. Po odstranění každého kruhu z hrací plochy se objevily nové kruhy.

Některým kruhům byla přiřazena nízká nebo vysoká hodnota, což naznačovalo, že se krátce vybarvily jako modré nebo růžové – než se staly žlutými jako kruhy bez hodnoty. Účastníci získávali body přetažením kruhů s nízkou nebo vysokou hodnotou na stranu obrazovky s odpovídající barvou.

Protože se kruhy pohybovaly v číselném pořadí, účastníci si museli pamatovat – pomocí své vlastní vnitřní paměti – které kruhy měly nízkou nebo vysokou hodnotu, i když se barva změnila na žlutou.

Během prvního experimentu bylo některým účastníkům umožněno nastavit na obrazovce připomenutí pro kruhy s nízkou nebo vysokou hodnotou. Je to podobné, jako když používáte chytrý telefon nebo jiné digitální zařízení k zapamatování informací na později.

Účastníci, kteří nemohli používat externí připomenutí, měli tendenci pamatovat si kruhy s vysokou hodnotou lépe než kruhy s nízkou hodnotou. Podobný dopad vyšší hodnoty předmětu na paměť byl pozorován v předchozím výzkumu.

V nové studii, kdy bylo účastníkům povoleno používat připomenutí, se zvýšila jejich přesnost – neboli jak dobře si pamatovali, které kruhy měly nízkou nebo vysokou hodnotu. Měli však tendenci používat upomínky pro kruhy s vysokou hodnotou. Přesto se jejich přesnost zvýšila i u kruhů s nízkou hodnotou.

Vědci naznačují, že to může být způsobeno tím, že jakmile si lidé jednou nastavili připomenutí pro kruh s vysokou hodnotou, již jej nemusí sledovat pomocí své vnitřní paměti. Tím se uvolní jejich paměťová úložiště pro zapamatování kruhů s nízkou hodnotou.

Sponzorováno

„Zjistili jsme, že když bylo lidem umožněno používat externí paměť, zařízení jim pomohlo lépe si zapamatovat informace, které do ní uložili,“ řekl jeden z výzkumníků. „To nebylo překvapivé, ale také jsme zjistili, že zařízení zlepšilo paměť lidí i pro neuložené informace.“

Zdroj na studii

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva