Sponzorováno

Novorozenecké akné – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.85/5 (13)

Akné je u novorozenců celkem časté

Akné je u novorozenců celkem časté

U malých dětí se může akné rozvinout díky přetrvávajícím mateřským hormonům po porodu, které mohou způsobit stimulaci mazových žláz. Dítě tyto hormony dostane po porodu z placenty. Nemějte starost, jestliže má vaše miminko pupínky. Okolo 20% novorozených dětí je postiženo akné, známým také jako novorozenecké akné.

Dětské akné je běžné, obvykle dočasné kožní onemocnění, které se vyvíjí na obličeji nebo těle dítěte. Výsledkem jsou drobné červené nebo bílé hrbolky nebo pupínky. Téměř ve všech případech se akné vyřeší samo bez léčby.

Pojďme se podívat na různé stránky tohoto zvláštního typu akné. Zaprvé, léčba dětského akné není – stejná jako léčba akné ostatních věkových skupin. Dětské akné je závislé na pohlaví. Miminka mužského pohlaví jsou náchylnější, než jejich ženské protějšky. U malých dětí se akné vyskytuje ve věku od 3 týdnů. Některé miminka ho mají od porodu. Obecně vzato, typy akné, které se vyskytují u novorozených dětí, jsou pupínky a vřídky. Některé malé děti mají také akné na pokožce hlavy. Novorozenecké akné léčbu až tak moc nevyžaduje. Zmizí samo během čtyř měsíců. Ale pečujte o dítě stejně jako byste se starali o zbytek jeho těla.

Použijte jemné dětské mýdlo a mírně očistěte obličej jednou denně vodou. Nezkoušejte tvrdší metody pomocí oleje a jiných krémů, které si myslíte, že jsou dobré. Mohly by stav časem zhoršit. S jistotou se ví, že dětské akné zmizí samo.

Když chcete dítě vyfotit, nedávejte na jeho tváře kosmetické přípravky, ale pokud opravdu potřebujete udělat nějaké vylepšení, upravte hotovou fotografii. Pokud si vy nebo váš rodinný lékař myslíte, že má vaše dítě vážné akné, lečte ho benzoylperoxidem, keratolytickými látkami nebo krémy jako jsou například retinoidy. Ale to až po doporučení lékaře. Nikdy tyto látky neordinujte sami.

Způsob, jakým akné funguje, je opravdu záhadný. Pokud se vyskytuje ve vaší rodině, nemusí ho mít také vaše miminko. A jen proto, že dítě akné má, neznamená to, že bude trpět akné, až vyroste. Akné působící svévolně a má svou vlastní útočící strategii.

Novorozenecké akné, které se normálně u dítěte objevuje od 3 měsíců, zmizí po dosažení věku 12 měsíců. Nemusíte vynakládat žádné zvláštní úsilí, abyste akné vyléčili. U některých dětí může stav trvat až 3 roky. To je dáno genetickou výbavou vašeho dítěte. Co se týče léčby, s dětským akné nemusíte nic dělat. Jen pozorujte jeho nástup a odchod. Tedy nástup s úzkostí a odchod s potěšením!

Jak se léčí dětské akné?

Dětské akné obvykle zmizí bez léčby.

Některé děti mají akné, které přetrvává měsíce namísto týdnů. K léčbě této tvrdohlavé formy dětského akné může dětský lékař vašeho dítěte předepsat léčivý krém nebo mast, která pomáhá vyčistit akné.

Nepoužívejte volně prodejné přípravky na léčbu akné, pleťové vody nebo nějaké krémy. Pokožka vašeho miminka je v tomto mladém věku velmi citlivá. Použitím něčeho, co je příliš silné, můžete akné zhoršit nebo způsobit další podráždění pokožky.

Může domácí léčba pomoci dětskému akné?

Zatímco čekáte, až akné vašeho dítěte zmizí, existují určité věci, které můžete udělat, abyste si udrželi pokožku co nejzdravější.

Sponzorováno

1. Udržujte obličej svého dítěte čistý

Denně umyjte obličej svého dítěte teplou vodou. Čas koupele je k tomu skvělý čas. Nemusíte používat nic jiného než vodu, ale pokud chcete, hledejte velmi jemný čisticí prostředek speciálně určený pro pleť dětí. Neváhejte požádat pediatra o doporučení.

TIP: Produkty bez parfemace s nejmenší pravděpodobností dráždí pokožku vašeho dítěte.

2. Vyhněte se silným a agresivním produktům

Produkty s retinoidy, které jsou příbuzné vitaminu A nebo erythromycinu, se běžně používají na akné dospělých. Obvykle se však nedoporučují pro děti.

Nepoužívejte žádná vonná mýdla, bublinková koupel ani jiné typy mýdel, které obsahují nadměrné množství chemikálií.

3. Vynechejte pleťové vody a mléka

Pleťová mléka a krémy mohou zhoršit pokožku vašeho dítěte a zhoršit akné.

4. Nedrhněte

Drhnutí pokožky ručníkem může pokožku i stav akné dále zhoršit. Místo toho jemně otřete obličej krouživými pohyby žínkou. Hlavně jemně!

Jakmile se čistící prostředek smyje, pomocí ručníku osušte obličej vašeho dítěte.

5. Nemačkat

Vyhněte se škrábání nebo mačkání akné. To bude dráždit pokožku vašeho dítěte a může to zhoršit problém.

6. Buďte trpěliví

Dětské akné je obvykle neškodné. Není to svědivé ani bolestivé pro vaše dítě. Mělo by rychle vyřešit samo. A tak čekejte a sledujte.

Kdy byste měli navštívit lékaře s dětským / novorozeneckým akné?

Neexistuje žádná konkrétní léčba dětského akné, ale přesto byste se měli poradit s pediatrem, pokud se toho obáváte. Návštěva u lékaře s dítětem nebo celková prohlídka dítěte je skvělý čas na to, abyste se zeptali na dětské akné a prodiskutovali jakékoli další obavy, které můžete mít o zdraví svého dítěte.

Okamžitě navštivte lékaře, pokud má akné vašeho dítěte za následek černé tečky, hnisavé hrbolky nebo záněty. Bolest nebo nepohodlí by také měly vyvolat návštěvu lékaře.

Pokud se akné vašeho dítěte po několika měsících domácí léčby nezmizí, může lékař doporučit použití 2,5% benzoylperoxidu.

Ve vzácných případech mohou také předepsat antibiotikum, jako je erythromycin nebo isotretinoin, aby vaše dítě nemělo trvalé jizvy. U kojenců je to obvykle nutné pouze u těžkého akné způsobeného základním zdravotním stavem.

Dětské akné se samo o sobě neopakuje, ale bylo by dobré poznamenat, že pokud vaše dítě dostane akné znovu před pubertou, mělo by navštívit svého lékaře, protože by to mohlo být příznakem jiného zdravotního problému.

Sponzorováno

A co vy? Máte nějaké zkušenosti s akné u vašeho dítěte či novorozence? Napište nám do komentářů.

A dále si o akné přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva