Obsah článku
- Vibrační terapie může mít určité výhody při léčbě určitých stavů, jako je svalová slabost, bolestivost svalů nebo Parkinsonova choroba.
- Může být také užitečnou pro starší lidi, kteří nemohou pravidelně cvičit.
- Je však zapotřebí více výzkumu k posouzení jejích potenciálních přínosů, včetně toho, zda může nebo nemůže zvýšit hustotu kostí.
- I když k používání metod vibrační terapie nepotřebujete lékařský předpis, vždy je dobré promluvit si se svým lékařem, než se k tomu odhodláte.
Během ruského vesmírného programu lékaři zjistili, že astronauti trpěli úbytkem kostní hmoty a zlomeninami v mnohem mladším věku, než je obvyklé. Začali tedy používat vibrační terapii, aby pomohli posílit kostní hmotu a svaly astronautů. Dnes NASA i nadále používá vibrační terapii, která pomáhá předcházet úbytku kostní hmoty (zdroj zde).
Je zapotřebí více výzkumu o potenciálních zdravotních přínosech a rizicích vibrační terapie. Některé důkazy naznačují, že může pomoci léčit určité problémové zdravotní stavy. Může ale také představovat určitá rizika. Vše si projdeme v tomto článku.
Jak funguje vibrační terapie?
Tento typ terapie přenáší do celého těla jemné vibrace, které stimulují svaly, způsobují jejich stažení a uvolnění. To zvyšuje průtok krve do oblastí, které to potřebují k hojení. Určité vibrace také podporují produkci osteoblastů, které jsou důležité pro růst a opravu kostí. Vysílání jemných masážních pocitů vede k uklidňujícímu pocitu úlevy od bolesti.
Jak funguje vibrační terapie?
Existují dva hlavní typy vibrační terapie:
- celotělová
- lokalizovaná
Rozdíl je asi jasný. Zatímco první vyžaduje ležení na vibrační plošině, druhá je menší zařízení, které se dokáže zaměřit na jednu konkrétní oblast těla.
Během vibrační terapie celého těla vás váš terapeut požádá, abyste stáli, seděli nebo leželi na stroji podporovaném vibrační plošinou. Může vás například požádat, abyste se postavili do polodřepu s pokrčenými koleny.
Během lokalizované vibrační terapie váš terapeut umístí ruční vibrační zařízení na určité části vašeho těla. Může ho například umístit na vaše lýtkové nebo stehenní svaly.
Když se vibrace přenesou do vašeho těla, způsobí stažení a uvolnění vašich svalů. Některé typy vibrací mohou také způsobit, že vaše tělo produkuje více osteoblastů. To jsou to buňky, které produkují kost.
Směr a intenzita vibrací mohou určovat, jak dobře vibrační terapie funguje. Některé stroje produkují pouze vertikální vibrace. Jiné produkují vibrace, které jdou nahoru a dolů, dopředu a dozadu a do stran. Vibrace nahoru a dolů jsou považovány za nejúčinnější pro vytváření rychlých svalových kontrakcí.
Jaké jsou zdravotní přínosy vibrační terapie?
Zastánci této léčby tvrdí, že celotělová a lokalizovaná vibrační terapie má řadu zdravotních výhod. Někteří lidé například tvrdí, že vibrační terapie může pomoci takto:
Sponzorováno
- zvýšit hustotu kostí
- zvýšit svalovou hmotu
- zlepšit oběh
- snížit bolest kloubů
- snížit bolesti zad
- zmírnit stres
- povzbudit metabolismus
Je jistě zapotřebí více výzkumu přínosů vibrační terapie. Ale první zjištění naznačují, že opravdu může mít určité výhody pro léčbu určitých problémových stavů.
Hustota kostí a svalová síla
Článek publikovaný v časopise Clinical Rehabilitation zhodnotil výzkum účinků vibrační terapie na svalovou sílu a kostní hmotu. Autoři našli důkazy, že vibrační terapie může pomoci zlepšit sílu svalů nohou u starších dospělých. Nenašli žádný významný důkaz, že zlepšuje hustotu kostí u starších dospělých.
Novější výzkum popsaný v magazínu Current Osteoporosis Reports byl slibnější. Zjištění naznačují, že vibrační terapie může pomoci stimulovat tvorbu kostí a zlepšit pevnost kostí. Intenzita vibrací může ovlivnit, zda je nebo není efektivní. Je potřeba v tomto směru více studií.
Bolest svalů
Podle výzkumu publikovaného v Journal of Athletic Training může vibrační terapie celého těla pomoci předcházet bolestem svalů po cvičení. Autoři i zde upozorňují, že je zapotřebí dalšího výzkumu.
Parkinsonova choroba
Studie zveřejněná v NeuroRehabilitation naznačuje, že vibrační terapie může mít krátkodobé výhody pro lidi s Parkinsonovou chorobou. Například může pomoci snížit svalový třes a ztuhlost. K posouzení dlouhodobých účinků je zapotřebí další výzkum.
Nižší krevní tlak
Studie z roku 2012 zkoumala vliv vibrací na ztuhlost tepen a krevní tlak u 10 mladých žen s nadváhou nebo obezitou. Účastníci buď absolvovali tři sezení vibračního tréninku po dobu 6 týdnů, nebo byli v necvičící kontrolní skupině. Účastníci cvičební skupiny prováděli kombinaci dřepů a cvičení lýtek.
Na konci 6 týdnů měly ženy, které prošly vibračním tréninkem, významný pokles systolického krevního tlaku ve srovnání s kontrolní skupinou.
Ačkoli není jasné, jak efektivní je vibrační trénink ve srovnání s jinými formami cvičení, může být dobrou volbou pro lidi, kteří nemohou provádět tradiční cvičení.
Jaká jsou rizika vibrační terapie?
Vibrační terapie může být i nebezpečná, pokud je intenzita vibrací příliš vysoká. To může způsobit poranění beder a silné bolesti zad.
Než vyzkoušíte vibrační terapii, poraďte se se svým lékařem. Může vám doporučit, abyste se jí vyhnuli, pokud:
- berete léky na ředění krve
- máte pokročilou cukrovku
- máte srdeční onemocnění
- jste těhotná
Sponzorováno
A co vy? Zkusili jste někdy vibrační terapii? Budeme moc rádi, pokud se s námi podělíte v komentářích pod článkem.
A dále si přečtěte
Studie a zdroje článku
- Clinical applications of vibration therapy in orthopaedic practice Autor: Simone Cerciello
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Alternativní medicína
Přečtěte si také naše další články
Vibrace celého těla, budoucnost dobrého zdraví.