Sponzorováno

Růžový čaj a jeho účinky – jak ho udělat? 4.87/5 (15)

Růžový čaj a jeho účinky - jak ho udělat?Víte o tom, že růže se pro kulturní a léčebné účely používají již tisíce let. Rod růží má přes 130 druhů a tisíce kultivarů. Všechny růže jsou jedlé a lze je použít do čaje, ale některé její odrůdy jsou příjemně sladké, zatímco jiné jsou více hořké.

Růžový čaj je aromatický bylinný nápoj vyrobený z vonných okvětních lístků a poupat růžových květů. Mnoho odborníků tvrdí, že růžový čaj nabízí četné zdravotní přínosy, i když mnohé z nich nejsou vědecky dostatečně podpořeny.

Tento článek vám řekne vše, co potřebujete vědět o růžovém čaji, včetně jeho potenciálních výhod a použití.

Růžový čaj je přirozeně bez kofeinu

Mnoho oblíbených horkých nápojů, včetně kávy, čaje a dokonce i horké čokolády, obsahuje kofein. Ačkoli kofein nabízí mnoho pozitivních účinků, včetně snížení únavy a zvýšení bdělosti a energie, někteří lidé se mu raději vyhýbají nebo nejsou schopni tolerovat jeho vedlejší účinky.

Kofein může například zvýšit krevní tlak a způsobit u některých lidí pocity úzkosti (zdroj zde).

Růžový čaj přirozeně neobsahuje kofein, a proto by mohl být skvělou náhradou za některé běžnější horké nápoje s kofeinem.

Přesto mějte na paměti, že některé růžové čaje jsou směsí běžného kofeinového čaje a okvětních lístků růže, takže pokud se chystáte bez kofeinu, vyberte si 100% čaj z okvětních lístků růže.

Super pro hydrataci a skvělý na hubnutí

Růžový čaj se skládá především z vody. Z tohoto důvodu může pití jednoho nebo více šálků denně významně přispět k celkovému příjmu vody. Nedostatečné pití vody může vést k dehydrataci, která může způsobit únavu, bolesti hlavy, kožní problémy, svalové křeče, nízký krevní tlak a rychlou srdeční frekvenci.

Proto je důležité přijímat dostatek vody po celý den konzumací potravin bohatých na vodu a pitím čisté vody, čajů, kávy a dalších nápojů.

Voda navíc může pomoci při hubnutí tím, že zrychlí váš metabolismus. Jeden výzkum ve skutečnosti ukázal, že pití 500 ml vody může zvýšit váš metabolismus až o 30 %.

Některé důkazy navíc naznačují, že pití vody před jídlem může pomoci při hubnutí tím, že se budete cítit plnější a snížíte příjem kalorií.

A konečně, dostatečný příjem vody může pomoci předejít ledvinovým kamenům.

Bohatý na antioxidanty

Antioxidanty jsou sloučeniny, které pomáhají bojovat proti účinkům volných radikálů. Jedná se o reaktivní molekuly, které způsobují poškození buněk a vedou k oxidativnímu stresu, který je spojen s mnoha nemocemi a předčasným stárnutím.

Hlavním zdrojem antioxidantů v růžovém čaji jsou polyfenoly. Předpokládá se, že jídelníčky bohaté na polyfenoly snižují riziko určitých typů rakoviny, srdečních onemocnění a cukrovky 2. typu a také chrání váš mozek před degenerativními chorobami.

Studie 12 kultivarů růží zjistila, že obsah fenolu a antioxidační aktivita růžového čaje jsou stejné nebo vyšší než u zeleného čaje.

Růžový čaj je obzvláště bohatý na kyselinu gallovou. Tato antioxidační sloučenina tvoří 10–55 % celkového obsahu fenolů v čaji a je známo, že má protirakovinné, antimikrobiální, protizánětlivé a analgetické účinky.

Tento čaj je také bohatý na antokyany, které tvoří až 10 % jeho celkového obsahu fenolů. Jedná se o barevné pigmenty, které jsou spojovány s dobrým zdravím močových cest a očí, zlepšenou pamětí, zdravým stárnutím a nižším rizikem některých druhů rakoviny.

Mezi další fenoly, které přispívají k antioxidační aktivitě v růžovém čaji, patří kaempferol a quercetin.

Je však důležité si uvědomit, že horká voda není schopna extrahovat všechny antioxidanty z okvětních plátků růží. Ve skutečnosti se výtažky z okvětních lístků růže mohou pochlubit o 30–50 % vyšší antioxidační aktivitou než růžový čaj.

Sponzorováno

Růžový čaj je bohatý na polyfenoly, jako je kyselina gallová, antokyany, kempferol a kvercetin. Tyto antioxidanty pomáhají neutralizovat volné radikály a přispívají k dobrému zdraví.

Může zmírnit menstruační bolesti

Menstruační bolest postihuje přibližně 50 % dívek a žen, z nichž některé během menstruace pociťují zvracení, únavu, bolesti zad, bolesti hlavy, závratě a průjem. Mnoho žen dává přednost alternativním metodám kontroly bolesti před běžnými léky proti bolesti.

Například růžový čaj vyrobený z pupenů nebo listů Rosa gallica se v tradiční čínské medicíně používá k léčbě menstruačních bolestí. Jedna studie zkoumala účinky růžového čaje u 130 dospívajících studentů na Tchaj-wanu. Účastníci byli instruováni, aby pili 2 šálky růžového čaje denně po dobu 12 dnů, počínaje 1 týdnem před menstruací a po dobu 6 menstruačních cyklů. Ti, kteří pili růžový čaj, hlásili méně bolesti a lepší psychickou pohodu než ti, kteří čaj nepili. To naznačuje, že růžový čaj může být vhodným způsobem léčby menstruačních bolestí.

Výsledky jsou však pouze z jedné studie a musí být potvrzeny dalším výzkumem, než bude možné vyvodit nějaké definitivní závěry.

Další výhody růžového čaje

O růžovém čaji bylo učiněno mnoho dalších zdravotních tvrzení. Jsou však založeny na výzkumu, který používal velmi silné extrakty. Na to pamatujte.

Mezi jeho údajné výhody patří:

  • duševní výhody, jako je léčba demence a záchvatů (studie zde)
  • relaxace, redukce stresu a antidepresivní účinky (studie zde)
  • snížená závažnost alergických reakcí (zdroj zde)
  • antibakteriální vlastnosti
  • zlepšená inzulínová rezistence a zdraví srdce
  • léčba onemocnění jater
  • projímavé účinky
  • protizánětlivé a antiartritické vlastnosti
  • protirakovinné účinky

Zatímco některé výsledky studií jsou slibné, byly testovány pouze účinky výtažků z růží, izolátů a olejů velmi specifických druhů. Zjištění tedy nelze obecně připisovat růžovému čaji. Navíc byly všechny studie provedeny ve zkumavkách nebo na zvířatech – nikoli na lidech.

Jak růžový čaj udělat

Lékaři uznávají čtyři druhy růží jako obecně bezpečné v extrahované formě – R. alba, R. centifolia, R. damascena a R. gallica.

Kromě toho se v tradiční čínské medicíně druh Rosa rugosa, který se nazývá Mei Gui Hua, běžně používá k léčbě různých onemocnění.

Kromě těchto druhů se však v čajích a dalších přípravcích z růží používá mnoho dalších kultivarů, včetně esenciálních olejů, růžové vody, likérů, extraktů a prášků.

Příprava růžového čaje je až neuvěřitelně jednoduchá.

Můžete použít čerstvé nebo sušené okvětní lístky. V obou případech se ujistěte, že okvětní lístky neobsahují pesticidy. Obecně se nedoporučuje používat růže z květinářství nebo školek, protože ty jsou často ošetřovány.

Pokud připravujete čaj z čerstvých okvětních lístků, potřebujete asi 2 šálky umytých okvětních lístků. Jednoduše je povařte se 3 šálky (700 ml) vody asi 5 minut. Po dokončení čaj sceďte do šálků a vychutnávejte.

Takto může růžový čaj vypadat

Takto může růžový čaj vypadat

Pokud používáte sušené okvětní lístky nebo pupeny, vložte 1 polévkovou lžíci obou do šálku a ponořte je do vroucí vody po dobu 10–20 minut. Různé značky mohou doporučit konkrétní teploty vody a doby vaření.

Čaj lze pít čistý nebo slazený trochou medu. Chuť je lehká, jemná a květinová a může se pohybovat od hořké po sladkou v závislosti na odrůdě.

Sponzorováno

A co vy? Zkoušeli jste růžový čaj? Budu ráda za komentáře.

A dále si o růžích přečěte

Zdroj článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva