Obsah článku
Ať chceme nebo ne, globální oteplování už postupně způsobuje změny počasí po celé planetě. Jak se budou klimatické podmínky postupně měnit, změní se tím i schopnost farmářů pěstovat své plodiny a potraviny v množství, na které jsme dosud zvyklí. Aktuální prognózy bohužel ukazují, že v nadcházejících letech může začít mizet velká část produkce, což se samozřejmě projeví na množství zboží v regálech našich oblíbených obchodů.
Existuje mnoho důvodů, proč by změna klimatu mohla ovlivnit potraviny, na které už jsme si tak zvykli. Extrémní počasí by mohlo zdevastovat oblasti, kde se naše oblíbené plodiny pěstují, střídání ročních období by mohlo narušit přirozený životní cyklus rostlin. A o které pochoutky by se tedy mohlo jednat?
1. Káva
Patří mezi deset nejobchodovanějších komodit na světě a bez šálku voňavé kávy si už málokdo na světě dokáže představit své ráno. Že je káva mezi lidmi opravdu populární dokazuje fakt, že se každý den vypije asi 2 miliardy šálků. Dokonce v Turecku je pití kávy tak důležitým kulturním aspektem, že v Konstantinopoli v 16. století vešel v platnost zákon, který umožňoval ženám rozvod, pokud jim manžel neposkytoval dostatečné množství kávy. Ačkoliv tento zákon už neplatí, vypovídá jednoznačně o tom, jak dalece je káva a kultura s ní spojená pro lidi důležitá. Aby byla uspokojena obrovská poptávka, bylo v roce 2020 sklizeno téměř 10 miliard kilogramů kávových zrn. Budoucnost tohoto vzácného nápoje se bohužel zdá být ohrožena. Kávovníky sužuje destruktivní houba zvaná „roya“ nebo-li „rez listová“, které se daří při zvyšujících se teplotách třeba v Latinské Americe. Rez na listech způsobí, že kávovník zastaví fotosyntézu, protože listy jsou potaženy rezavými sporami. V letech 2012 až 2017 způsobila rez na listech škody a ušlé zisky za více než 2,5 miliardy EUR, což vyhnalo téměř 2 miliony farmářů z jejich půdy.
Nejsou to však jen houby zabíjející rostliny, kterých bychom se měli obávat. Měnící se teploty snižují množství ploch vhodných pro pěstování veledůležitých kávových zrn. Například odrůda Arabica potřebuje pro svůj růst velmi specifické podmínky a je více náchylná na napadení škůdci. V Africe se předpokládá, že počet oblastí vhodných pro pěstování kávy se do roku 2080 sníží o 65 procent. Pěstitelé tak hledají rostliny odolné vůči klimatickým podmínkám a další řešení problémů, kterým díky těmto změnám musí čelit.
2. Čokoláda
Znáte to, když zrovna nemáte den, sáhnete po tabulce čokolády. Je prokázáno, že čokoláda stimuluje produkci hormonu fenyletylaminu, který zlepšuje náladu.
Když jíme čokoládu, jsme šťastní, protože se v našem mozku uvolňuje také dopamin, tzv. hormon lásky a štěstí (mimochodem, stejná reakce nastává i při orgasmu). Mimo to, opravdu kvalitní čokoláda má celou řadu příznivých účinků na naše zdraví (prevence infarktu, snižuje krevní tlak a mnohé další). Zásadní pro výrobu výborné čokolády jsou pak kvalitní kakaové boby. Ty potřebují ke svému rozkvětu velmi specifické prostředí a mohou růst pouze v oblasti 20 stupňů severně a jižně od rovníku. Vyžadují rovnoměrné teploty, vysokou vlhkost, vydatný déšť, půdu bohatou na dusík a ochranu před větrem, který se téměř výhradně vyskytuje v deštných pralesech.
Sponzorováno
Pro milovníky čokolády tedy může být znepokojivé, že Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC – mezivládní orgán, který byl založen v roce 1988 k vyhodnocování rizik změny klimatu) odhaduje, že oblasti pro pěstování kakaa mohou do roku 2050 čelit nárůstu teploty o 2,1 stupně Celsia, což by dramaticky zmenšilo pěstební plochu. Bez podmínek potřebných k pěstování by pak čokoláda mohla postupně zmizet z regálů supermarketů úplně.
3. Banány
Banány, významná složka potravy tropických zemí, patří mezi nejoblíbenějším ovoce na světě. Pro své velké množství draslíku, (který je nutný pro zdraví karidovaskulárního systému) a nízký obsah sodíku jsou velmi prospěšné pro naše zdraví. Mimo to jsou perfektním zdrojem rychlé a zdravé energie a mají také velký obsah vlákniny. Ale hlavně, mají svou nezaměnitelnou sladkou chuť a aroma. Produkují se zhruba ve 135 zemích a očekává se, že plochy vhodné pro pěstování banánů vzrostou do roku 2070 o 50 procent. Ptáte se, proč jsou tedy na našem seznamu?
Vzhledem k tomu, že se banánům daří v tropickém prostředí, nárůst globálních teplot by sice mohl znamenat více půdy technicky schopné pěstovat banány, ovšem nedostatek vody, která je v těchto oblastech zase všechny možné výhody hned zruší. K nedostatku vody se při zvyšujících se teplotách může přidat zvýšený výskyt onemocnění Panama a Black Sigatoka, což jsou houbové infekce, které způsobují odumírání banánů na dehydrataci.
4. Avokádo
Avokádo, které v posledních letech zažilo skoro až raketový boom, už současně vyvolalo kontroverzi, protože lidé začali pochybovat o dopadu na životní prostředí. Tento oblíbený plod hruškovce přelahodného, který je původem z Mexika, se botanicky se zařazuje mezi ovoce.
Stejně jako banány se pěstují jako monokultury. To znamená, že je vysazena jedna plodina bez velké biologické rozmanitosti, díky čemuž je pak tato plodina náchylnější k škůdcům a chorobám. Aby avokáda neničili škůdci, používá se mnoho pesticidů, které se mohou smýt při silném dešti a mohou tím poškodit životní prostředí. A také avokádo je náročná rostlina, která potřebuje ke svému růstu specifické podmínky. Nesnese velké horko ani zimu a je velmi náročné na spotřebu vody. Je potřeba více než 250 litrů vody na jeden plod a mimo to je velmi citlivé na změnu klimatu. Vzhledem k rostoucí hrozbě velkého nedostatku vody a měnících se teplot existuje obava, že by tato superpotravina nemusela být v budoucnu tak dostupná, nejhorší scénáře hovoří o úplném vyhynutí.
5. Víno
Jste-li zvyklí zakončit náročný týden sklenkou vína v pohodlném křesle, měli byste zpozornět. Odrůdy vinné révy jsou velmi citlivé na podmínky prostředí. I ta nejmenší změna v podmínkách, ve kterých se réva pěstuje může vést k rozdílu v chuti, kterého si zaručeně všimnete, i když nejste zrovna sommelier. Réva je nejnáročnější na teplotu v období kvetení (30 °C, nad 35 °C révu poškozuje). Nebezpečné jsou pro révu vinnou zejména přívalové deště, krupobití a také ranní rosa během léta (zvyšuje se riziko infekce houbových chorob), ale na podzim má naopak příznivý vliv na zrání bobulí (zvyšuje se obsah aromatických látek).
Jak tedy můžeme chránit víno před oteplujícím se klimatem? Aby si vinaři udrželi ideální podmínky pro pěstování hroznů, hledají vyšší nadmořské výšky, aby mohli dál pěstovat své slavné odrůdy. Studie z roku 2013 však předpověděla, že životaschopná půda pro pěstování hroznů by se mohla do roku 2050 snížit až o 73 procent. A to samozřejmě znamená o dost horší dostupnost tohoto populárního moku.
Sponzorováno
Tak co, už nakupujte kávu nebo čokoládu do zásoby?
A dále si přečtěte
- Hořká čokoláda pomáhá při (mírném) průjmu? Ano, potvrzují to studie
- Čokoládová maska na obličej – jaké má účinky?
- Zmrazení avokáda – jak na to? A můžete zmrazit avokádo a měli byste to dělat?
Zdroje článku a studie
- A Comprehensive Review of Hass Avocado Clinical Trials, Observational Studies, and Biological Mechanisms Autoři: Mark L. Dreher, Feon W. Cheng
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Ekologie, Káva, Zdravé ovoce
Přečtěte si také naše další články