Obsah článku
- Bakterie Shigella způsobují infekci zvanou shigellóza. Většina lidí s infekcí Shigella má průjem (někdy krvavý), horečku a žaludeční křeče.
- Příznaky obvykle začínají 1–2 dny po infekci a trvají 7 dní. Většina lidí se uzdraví, aniž by potřebovali antibiotika. Nicméně lidé s těžkým onemocněním a lidé se základními onemocněními, které oslabují imunitní systém, by měli dostávat antibiotika.
- Antibiotika mohou zkrátit dobu trvání nemoci (asi o 2 dny) a mohou pomoci omezit šíření Shigelly na ostatní.
- Časté mytí rukou mýdlem a tekoucí vodou a další hygienická opatření mohou pomoci chránit vás a vaše blízké před infekcí.
Co je Shigellóza?
Shigellóza nebo infekce Shigellou způsobená bakterií Shigella je onemocnění, které postihuje váš trávicí systém. Vyvolává bolest žaludku, průjem a horečku u lidí, kteří jsou infikovaní. Shigella je velmi nakažlivá. Ve skupině bakterií Shigella existují různé typy.
Šigelózu můžete získat konzumací kontaminovaného jídla nebo pitím kontaminované vody. Pokud plavete v kontaminované vodě, můžete dostat shigelózu náhodným spolknutím vody, ve které plavete.
Infekce Shigellou, typ otravy jídlem, může být také nazývána bacilární úplavicí. Úplavice je slovo pro průjem, který obsahuje krev nebo hlen.
Koho postihuje infekce Shigellou?
Shigella se může nakazit kdokoli, ale často se vyskytuje v oblastech se špatnou hygienou nebo na přeplněných místech, jako jsou školy, denní stacionáře a pečovatelské domy. U mladších dětí je větší pravděpodobnost, že se nakazí, protože si často dávají ruce do úst.
Jak častá je infekce Shigellou?
Shigelóza je celosvětový problém s přibližně 188 miliony případů ročně, které mají za následek přibližně 1 milion úmrtí ročně. Ve vyspělých zemích je to asi 1,5 milionu případů ročně. V Evropě je každý rok přibližně 450 000 případů.
Příčiny – Co způsobuje shigelózu?
Bakterie Shigella se obvykle nacházejí ve stolici (trusu) lidí, kteří jsou infikovaní. Bakterie se šíří, když někdo přijde do kontaktu se stolicí infikované osoby nebo přijde do kontaktu s předmětem, který byl stolicí nebo bakteriemi kontaminován.
Lidé onemocní shigelózou konzumací jídla nebo pitné vody, která byla kontaminována, nebo sexuálním kontaktem s infikovanou osobou. Mnoho různých potravin může být kontaminováno, ale Shigella se obvykle vyskytuje v tepelně neupravené zelenině nebo měkkýších.
Jaké jsou příznaky infekce Shigella?
Mezi běžné příznaky a projevy shigelózy patří:
- Průjem, který může být vodnatý, krvavý a/nebo obsahovat hlen nebo hnis.
- Bolesti žaludku a křeče.
- Zvracení.
- Horečka.
V některých případech lidé, kteří jsou infikováni bakterií Shigella, nemají příznaky, ale jsou stále nakažliví.
Jak se diagnostikuje shigelóza?
Váš lékař vám může diagnostikovat infekci Shigella na základě vašich příznaků. Testování vzorku stolice na přítomnost bakterií vám však dá 100% jistotu.
Léčba – Jak se léčí shigelóza?
Léčba Shigelly závisí na tom, jak závažná je.
Domácí léčba
Pokud jsou vaše příznaky mírné, můžete je léčit odpočinkem a pitím tekutin, abyste předešli dehydrataci (nebezpečné ztrátě vody v těle).
Sponzorováno
Můžete také užívat subsalicylát bismutitý (Pepto-Bismol®) na průjem. Neužívejte loperamid (Imodium®) nebo difenoxylát s atropinem (Lomotil®), protože tyto léky zpomalují funkci střev a udržují bakterie ve vašem systému.
Lékařské ošetření
V závažnějších případech shigelózy a lidem se slabým imunitním systémem mohou lékaři předepsat antibiotikum k léčbě infekce. Váš lékař vám může předepsat ciprofloxacin nebo azithromycin.
Ujistěte se, že dodržujete pokyny a užíváte všechna antibiotika, i když se začnete cítit lépe.
Různá antimikrobiální činidla jsou účinná při léčbě shigelózy, i když možnosti se stávají omezenými kvůli globálně vznikající rezistenci vůči lékům. Rezistence druhů Shigella vůči sulfonamidům, tetracyklinům, ampicilinu a trimethoprim-sulfamethoxazolu (TMP-SMX) byla hlášena celosvětově a tato činidla se nedoporučují jako empirická terapie.
Jaké jsou komplikace nebo vedlejší účinky shigelózy?
Shigellóza může způsobit dehydrataci kvůli průjmu. Tento stav může být velmi nebezpečný pro starší lidi a děti.
Někdy může infekce bakterií Shigella způsobit tyto komplikace:
- Infekce krevního řečiště.
- Záchvaty (u dětí).
- Postinfekční artritida, která se také nazývá Reiterův syndrom nebo reaktivní artritida. Pokud se u vás objeví po shigelóze, budete mít bolavé klouby, podrážděné oči a bolesti při močení (čůrání).
- Hemolyticko-uremický syndrom, stav, který postihuje malé krevní cévy a který může způsobit anémii.
Prevence – Dá se shigelóze předejít?
Riziko vzniku nebo šíření shigelózy můžete snížit následujícími způsoby:
- Důkladně a často si myjte ruce mýdlem a vodou, zejména před a po jídle, po použití koupelny a výměně plen, před přípravou jídla a po kontaktu s nakaženou osobou.
- Potraviny dobře omyjte a dobře uvařte.
- Vyhněte se polykání vody v bazénech, jezerech nebo rybnících.
- Zašpiněné plenky vyhoďte do popelnice s víkem.
- Při cestování do jiných zemí dodržujte pokyny pro bezpečné jídlo a vodu.
- Počkejte týden poté, co se váš partner zotaví z průjmu, než se zapojíte do sexuálních aktivit.
Vědci pracují na vakcínách proti bakteriím Shigella zatím žádnou nevyvinuli.
Většina lidí se shigelózou se cítí lépe za čtyři až sedm dní, ale mohou být nakažliví ještě týdny poté, co se uzdraví. Lidé, kteří mají závažné infekce, mohou být nemocní po dobu tří až šesti týdnů. Komplikace jsou vzácné, ale mohou nastat.
Jaké potraviny způsobují infekci Shigella?
S největší pravděpodobností se nakazíte Shigellou ze syrových potravin, které jíte. Patří mezi ně saláty, ovoce a zelenina, které mohly být vypěstovány v půdě kontaminované lidskými výkaly. Shigellu však můžete získat z jakéhokoli jídla připraveného někým s nehygienickými návyky (nečisté ruce).
Sponzorováno
Máte se shigelózou nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.
A dále si o shigelóze přečtěte
Studie a zdroje článku
- Antibiotic therapy for Shigella dysentery Autoři: : Prince RH Christopher, Kirubah V David
- Autor náhledového obrázku: Centers for Disease Control and Prevention Publich Health Image Library – Centers for Disease Control and Prevention Publich Health Image Library, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=611972
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Bakterie a bakteriální onemocnění, Infekce
Přečtěte si také naše další články