Sponzorováno

Jak na bolest v kříži? TOP 5 tipů 4.79/5 (14)

Bolest v kříži se dá řešit

Bolest v kříži se dá řešit

Věděli jste, že s bolestí v kříži a dolní části zad se během života setká minimálně jednou až 90% lidí? Dobrou zprávou je, že ve většině případů je krátkodobá, i když možná intenzivní, a dá se proti ní efektivně bojovat. Ať už formou různých přípravků určených k úlevě od bolesti, nebo speciálními cvičeními a protahováním.

Příčiny – z čeho pramení bolest křížů?

Nejdůležitější při bolesti křížů je zjistit, zda se jedná o krátkodobou akutní bolest, nebo je problém závažnější. Proto je důležité upozornit, že na chronické problémy či intenzivní bolest, která neustupuje nebo vyzařuje do končetin, už nestačí svépomocné cviky a aplikování lokálních přípravků. Dlouhotrvající komplikace mohou mít původ v jiných částech těla, proto patří do rukou lékaře, který vás důkladně vyšetří a zhodnotí kompletně váš zdravotní stav.

Jakou první pomoc při bolesti křížů si můžete poskytnout sami bez způsobení ještě větších škod?

Hřejivé a chladivé náplasti či masti

Možná jste už slyšeli, že na bolest zabírá buď chlad nebo teplo. A víte, co je správné? Samozřejmě to, co pomáhá právě vám. Někteří lidé totiž nedají dopustit právě na jeden z těchto způsobů, přitom jinému může pomoci ulevit od bolesti úplný opak. Vy byste tedy měli vyzkoušet jedno i druhé a zjistit, co vám od bolesti křížů přináší větší úlevu. Mě osobně pomáhá teplo.

Vytvořit v místě bolesti hřejivý či chladivý pocit pomohou speciální náplasti, které aplikujete na postižené místo a necháte působit přesně stanovený čas nebo masti, které pravidelně lokálně vtíráte.

Ledový či teplý obklad

Tlumící účinky chladu na bolest jsou známé a vědecky podložené. Domácí studený obklad si můžete udělat jednoduše pomocí šátku nebo obdobného obalu, do kterého vložíte kostky ledu. Obklad si následně přiložte na bolavé kříže.

Někomu ovšem může pomáhat právě teplo. Možná stále doma máte v minulosti oblíbený termofor, který slouží k lokálnímu zahřátí. Zajistit si můžete i hřejivé polštářky, nicméně poradit si můžete i jiným způsobem. Nasypte do šátku sůl, pořádně ji převažte, dejte zahřát v hrnci (pozor na spálení) a takový podomácku vyrobený teplý obklad si přiložte na bolestivé místo.

Spěte ve správné poloze

Bolest křížů či zad se často objeví poté, co se špatně vyspíme. Vzniká tak začarovaný koloběh, protože nově vzniklé komplikace nám brání spát i nejbližší noci. Přesto se s tím dá něco dělat. Důležité je spát ve správné poloze, při které nevzniká zbytečný tlak na páteř.

V případě bolesti křížů tedy doporučujeme spát na boku. Skrčte kolena a přitáhněte je blíže k tělu. Zasuňte mezi ně polštář, aby byla vaše páteř v neutrální poloze, čímž dochází ke zmírnění tlaku a tím pádem i bolesti. Pokud je bolest taková, že spánek na boku nepřichází v úvahu a musíte spát na zádech, dejte si polštář pod kolena. To také pomůže narovnat páteř a udržet ji ve vyrovnané poloze.

Cviky k úlevě od bolesti křížů

Bolest křížů je nepříjemná a když vám činí problém každý prudší pohyb, na cvičení pravděpodobně nemáte ani pomyšlení. Lékaři nedoporučují při bolesti dlouhé období klidu, aby svalstvo neochablo a nepřestalo být oporou.

Jako vhodnou metodou samoléčby mohou být některé cviky. Měli byste je však provádět opatrně, dát si pozor na správné provedení a jakmile při některém z pohybů ucítíte bolest, okamžitě přestaňte.

1. cvik – přitahování nohou v leže

Lehněte si na záda s nohama pokrčenýma v kolenou a chodidly na zemi. Přitáhněte si pravou nohu k hrudi, přičemž ji v této pozici držte rukama s propletenými prsty. V této poloze vydržte 30 sekund. Vyměňte nohu a udělejte to samé.

Přitahování nohou v leže

Přitahování nohou v leže

S každou nohou zopakujte cvik 3krát.

2. cvik – vytáčení pokrčených nohou v leže

Lehněte si na záda s nohama pokrčenýma v kolenou a chodidly na zemi. Ruce rozpažte do stran, ramena držte na zemi. Vytočte obě kolena (spojená k sobě) na jednu stranu, dokud se tím spodním nebudete dotýkat země.

Sponzorováno

Vydržte v této poloze 10 sekund, poté udělejte totéž na druhé straně. Zopakujte pro obě strany 3krát.

Vydržte v této poloze 10 sekund, poté udělejte totéž na druhé straně.

Vydržte v této poloze 10 sekund, poté udělejte totéž na druhé straně.

3. cvik – zvedání pánve ze země vleže

Lehněte si na záda s nohama pokrčenýma v kolenou a chodidly na zemi. Ruce mějte položené vedle těla, rovnoběžně s ním. Nyní zvedněte pánev ze země, přičemž se budete udržovat na patách. Stáhněte hýždě a ramena, boky a kolena mějte v jedné linii. Hřbet při tomto řepu nekrčte. V tomto můstku vydržte 5 sekund a poté se pomalu vraťte na zem. Cvik zopakujte 10krát.

Nebo takto můžete cvik ještě ztížit tím, že zvedáte záda ze země jen na jedné noze:

Zvedaní zad na jedné noze

Zvedaní zad na jedné noze

4. cvik – vytáčení se na židli

Sedněte si na židli bez opěradel na ruce. Seďte vzpřímeně, nohy mějte pevně položené na zemi. Ruce si s propletenými prsty založte za hlavu. Vytočte se torzem do jedné strany nejvíc, jak to půjde, avšak záda držte natažená. Vytrvejte v této pozici 10 sekund a poté zopakujte na druhé straně. Zopakujte pro každou stranu 4krát.

Zkuste i toto protažení na židli

Zkuste i toto protažení na židli

Přípravky a vitamíny proti bolesti v kříži

Ke krátkodobé úlevě od bolesti křížů poslouží přípravky proti bolesti, na které nepotřebujete lékařský předpis. Mnohé z nich zřejmě máte i ve své domácí lékárničce. Pokud však bolesti přetrvávají, je třeba zacílit na příčinu bolesti, kterou je často poškození nervových vláken tlakem nebo skřípnutím. Při takové bolesti neurologického původu je vhodné několik měsíců užívat přípravky s obsahem uridinu a cytidinu, který podporuje regeneraci poškozených nervových vláken.

Tyto látky jsou stavební kameny, které tělo k regeneraci nervů potřebuje ve zvýšené míře. Regeneraci poškozených nervových vláken podporují i ​​obsažené vitamíny skupiny B, konkrétně vitamín B12 (kobalamin) a vitamín B9 (kyselina listová).

Vyzkoušejte některé z těchto ověřených rad, než najdete způsob, který funguje a uleví od bolesti v kříži. Pokud však nezabírá nic a bolest stále přetrvává, určitě neodkládejte návštěvu lékaře, abyste předešli vzniku chronických bolestí.

Sponzorováno

A co děláte na bolest v kříži vy? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva