Sponzorováno

Sušičky prádla mohou být hlavním zdrojem mikroplastů 4.8/5 (10)

  • Sušičky prádla se ukázaly jako hlavní zdroj znečištění mikroplasty poté, co vědci zjistili, že jediná sušička dokáže ročně vypustit do atmosféry až 120 milionů drobných vláken.
  • Toto je první velká studie o vlivu praní na životní prostředí, která se zabývá spíše sušičkami než pračkami a zjistila, že proces sušení uvolňuje až 40krát více vláken.
  • Ty představují riziko pro divokou zvěř, která je může pozřít, když se vznášejí ve vzduchu, usazují se na zemi a odplavují se do řek. A mohou potenciálně skončit i u nás na talíři, když vstupují do potravinového řetězce.
  • Sušičky jsou velikým zdrojem znečištění mikroplasty na světě.
  • Polyester a další umělá vlákna se nerozkládají a mohou zůstat v prostředí po dlouhou dobu. To je znepokojivý důsledek "obyčejného" sušení prádla.

Nová studie zjistila, že sušičky prádla vypouštějí do atmosféry mnohem více mikroplastových vláken než pračky

Nová studie zjistila, že sušičky prádla vypouštějí do atmosféry mnohem více mikroplastových vláken než pračky

Ze vzduchu do oceánů víří naším prostředím drobné kousky plastu – některé menší než malinká nit. V roce 2011 vědci identifikovali jednoho zdánlivě velkého přispěvatele: vlákna uvolňované při praní v pračce ve vodě používané k praní prádla. Nová hongkongská studie nyní naznačuje, že ještě větším viníkem může být vaše sušička prádla.

Výzkumníci zabývající se mikroplasty se léta potýkají se záhadou: Odkud se berou atmosférická mikroplastová vlákna? Nyní už tuší odpověď.

Drobné kousky plastu cestují ve větru na velké vzdálenosti. Přistávají všude, od vrcholu Mount Everestu až po dno oceánu. Znečištění mikroplasty je tak rozšířené, že se lidé a zvířata nemohou zabránit jeho požití. To může být velký problém zvířata a může to představovat riziko i pro lidi. Přesto u každého pátého mikroplastového kousku vlajícího vzduchem vědci nemají ponětí, odkud pochází. Teď v tomto směru skládají takové pomyslné puzzle.

Oblečení je jeden potenciálně velký zdroj mikroplastů

Opotřebováním látky pouští drobná vlákna. Tak třeba tkanina polyester. Protože polyester je druh plastu, jeho mikrovlákna jsou mikroplasty.

Vědci našli mikroplastová vlákna ve žmolcích pocházejících z praček. Čistírny odpadních vod mohou mnohé z těchto vláken z vody odstranit. Vzduchem přenášené mikroplasty chrlené ze sušiček prádla se však do čističky dostanou jen zřídka.

Testy ve skutečnosti ukázaly, že sušičky mohou každých 15 minut uvolnit více než půl milionu mikrovláken. To zahrnuje kousky polyesteru a dalších látek, jako je bavlna. Ty mohou ve finále hodně ublížit malým tvorům, kteří si vlákna pletou s potravou.

Mnoho vědců se nyní zaměřuje právě na sušičky

Rachael Millerová studuje znečištění mikrovlákny. Založila projekt Rozalia pro čistý oceán a také vynalézá způsoby, jak zachytit žmolky z prádla dříve, než mohou znečistit životní prostředí.

V roce 2016 si při odběru vody z řeky Hudson v New Yorku všimla něčeho divného. Očekávala, že najde více mikrovláken v oblastech blízko mnoha lidí. Ale množství mikrovláken bylo všude přibližně stejné, „i tam, kde nejsou žádní lidé“, řekla.

Byla součástí týmu, který publikoval tato zjištění v magazínu Marine Pollution Bulletin.

Millerová dále uvažuje: „Mohou být zdrojem sušičky?“ Mikrovlákna by se mohla rozšířit ve vzduchu, než se usadí v řekách. To může odpovídat za rovnoměrné rozložení mikrovláken. Zvědavě vyšla ven a zkontrolovala výfuk ze sušičky.

Vše poblíž výfuku bylo pokryto vlákny. V zimě sušila fleecové deky. Po každém sušení změřila polyesterová mikrovlákna na sněhu do devíti metrů od výfuku ze sušičky. Poté měřila vlákna emitovaná přímo ze samotného výfuku.

A našla toho spoustu. Množství se však lišilo podle typu a stáří sušičky. Záleželo také na tom, jak byl nainstalován ventilační otvor sušičky, a na rozdílech v lapačích vláken (lapače vláken jsou filtry v sušičkách, které jsou určeny k zachycení vláken předtím, než uniknou ze sušičky).

Sponzorováno

Nová studie zjistila, že sušičky prádla vypouštějí do atmosféry mnohem více mikroplastových vláken než pračky.

Hodně záleží na druhu materiálu

V nejnovější studii vědci zkoušeli polyesterové a bavlněné látky v domácích sušičkách. Sbírali vlákna uvolněné ze sušičky a používali vosk k utěsnění vláken v Petriho miskách. Vlákna kratší než 5 milimetrů se počítaly jako mikrovlákna. Vědci své výsledky dvakrát zkontrolovali pomocí spektrofotometru. Tento stroj identifikuje látky měřením množství světla, které absorbují při různých vlnových délkách.

Bingo! Počet mikrovláken, které takto spočítali, byl alarmující. Sušičky produkovaly více mikrovláken než pračky – až 40krát více. Na základě údajů o kanadských domácích bubnových sušičkách se odhaduje, že každý rok může jedna domácí sušička vyvrhnout do vzduchu až 120 milionů mikrovláken.

Nyní jsou si vědci jistější v odpovědi na otázku, odkud pocházejí vzdušná mikrovlákna.

Polyester produkoval více mikrovláken než bavlna. A kupodivu bavlna produkovala podobné množství žmolků bez ohledu na to, jak velká je náplň prádla. Obě, 0,5 i 2-kilogramové dávky bavlny, generovaly podobné množství mikrovláken. U polyesterových oděvů však plné sušičky uvolňují mnohem více mikrovláken, než ty méně naplněné.

Důvodem je, že ne všechna bavlněná vlákna se stanou mikrovlákny. Bavlněná vlákna se často zamotávají a vytvářejí větší kousky vláken. Tato těžší vlákna, nemohou vyskočit do vzduchu. Na rozdíl od toho se polyesterové prameny neshlukují. Jednoduše se rozbijí na malé kousky.

Znalost toho, jak se mikroplasty dostávají do ovzduší, je prvním krokem k zamezení tohoto znečištění – které je i lidských exkrementech. Tyto kousky odpadu mohou být potenciálně nebezpečné / nezdravé. Ve vodě se plastové odpady často stávají místy, na kterých se ukotví mikrobi a řasy.

Co můžeme udělat?

Před několika lety Millerová vynalezla produkt, který shromažďuje vlákna během praní. Jmenuje se Cora ball. Zacuchává žmolky podobně jako bavlna. Když se přidá do pračky, sníží se tím uvolňování žmolků. Výzkumníci z University of Plymouth v Anglii to ukázali ve studii z roku 2020. Kanadský tým testoval jiný systém. Ten filtruje vlákna z vody, ve které se pere prádlo.

Sušičky se již dnes dodávají s lapačem vláken. Ale jak ukazují hongkongská data, stále mnoho vláken unikne. Mělo by možná v sušičkách být lepší filtrování, ale výrobci toho nemohou dosáhnout bez kompromisů. Více filtrů znamená, že sušičky musí pracovat tvrději. A pokud lidé nerozumí ekologickým důvodům dodatečné energie a nákladů, nemusí to podporovat a takovou sušičku si nekoupí.

Domácnosti by se podle vědců měly snažit sušit polyesterové a jiné syntetické oděvy spíše na slunci nebo radiátorech, samozřejmě tam, kde je to možné. Takové sušení je výhodné – tyto materiály schnou totiž snadněji než přírodní vlákna, jako je bavlna a vlna.

Skutečným poselstvím je to, jak jsme všichni spojeni s přírodním světem. Když něco vylijete do kanálu, ve skutečnosti to nezmizí. Vrátí se vám to. Možná jednoho dne ve vaší pitné vodě.

Sponzorováno

A co vy? Řešíte mikroplasty? Třídíte odpad?

Dále si o mikroplastech přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva