Sponzorováno

Kadidlový olej má léčivou sílu – je super i na deprese 4.83/5 (12)

Složka přípravku Boswellia známá jako Incensole (acetát) má anti-depresivní účinky podobné jako diazepam, alespoň ve studiích na myších.

Složka přípravku Boswellia známá jako Incensole (acetát) má anti-depresivní účinky podobné jako diazepam, alespoň ve studiích na myších.

Tři králové přinesli Ježíškovi jako dary zlato, kadidlo a myrhu. Byly to dary nejen drahé, ale poslední dva také cenné pro svou léčivou sílu.

Představujeme kadidlový olej

Pod slovem kadidlo se většině z nás vybaví hořící kadidlo v kostele. Kadidlovník je malý keřovitý strom s větvičkami listů připomínajícími žebro a bílými kvítky. Voňavé kadidlo, jak ho známe my, je vlastně pryskyřice tohoto stromu. Zpočátku má mléčně bílou barvu. Tuhne však jakoby v oranžovohnědých slzách, někdo je nazývá perlami, a z nich se párou ze ztuhlé pryskyřice destiluje esenciální olej se svou typickou hloubkově uklidňující vůní. Vrchní tóny jsou svěžejší, citrusově-terpentýnové, podtóny přecházejí do sladkých, teplých, kouřových.

Používá se pro meditace

Vonná pryskyřice kadidlo sehrávala svou roli ve všech starých kulturách. Ajurvéda používá „olejíček z kadidla“ již po tisíce let k léčbě artritidy právě pro jeho silný protizánětlivý a protibolestivý účinek. Také k hojení ran a posílení ženského hormonálního systému.

Obecně se věří, že kadidlo čistí prostor, zatímco zápach přitahuje špatné bytosti a nečisté síly. V současnosti se prokázala úloha kadidla jako doplňková terapie při léčbě depresí, infekcí, dokonce rakoviny.

Do směsi s kadidlem na pálení se velmi často přidává myrha, mimochodem, je to také keř, který produkuje hnědou aromatickou pryskyřici. Kadidlo v éterickém oleji se však dobře mísí s většinou květinových, dřevitých, kořeněných či citrusových vůní. Rovněž s pačuli, rozmarýnem, bazalkou, případně s divokým pomerančem.

Ano, kadidlo se tradičně používalo k odhánění zlých duchů, v současnosti jsou těmito špatnými energiemi v přeneseném slova smyslu úzkost, obavy, deprese, různé panické ataky. Jednoduše, psychické problémy a „pnutí“, které s sebou přináší současná doba plná stresu a nejistoty. Nejen starobylé rituální používání, ale také moderní výzkum potvrzují, že kadidlo má relaxační vliv a zlepšuje náladu, zmírňuje dokonce i hysterii.

Používá se i pro meditace. Těchto jeho antidepresivních vlastností lze dosáhnout prostřednictvím difúzních technik a také aplikací prostřednictvím masáže. Kromě antidepresivních vlastností má kadidlo také analgetické (protibolestivé), protizánětlivé, sedativní a antiseptické účinky.

Kadidlový olej při zpomalení a prohloubení dýchání

Ve formě jemného esenciálního oleje pomáhá kadidlo i při kožních problémech, při akné, vráskách, poraněních až po terapii jizev. Pro kožní aplikaci je však vhodné 100% kadidlový éterický olej ředit se základním nosným olejem (např. kokosovým). Existuje dokonce i pleťový krém s esenciálními oleji kadidla a myrhy, připravují ho dokonce na Slovensku.

Sponzorováno

Kadidlový olej je výborný v období sezóny rýmy a chřipky (již ani nemluvě o současné „koronasezóně“). Chemické složky v kadidlovém oleji podporují zdravou produkci bílých krvinek. Jedna ze známých aromaterapeutek Martina Valníčková popisovala, jak kadidlo pomohlo její mámě během boje s non-Hodgkinovým lymfomem, v době, kdy její chemoterapie výrazně snížila imunitu. Aplikovali jí olej v oblasti páteře každý den.

Právě kadidlo se ze všech éterických olejů nejvíce používá při zmírnění příznaků (ne k léčbě!) různých onkoonemocnění – píše se o rakovině močového měchýře, o nádorech na mozku, protože extrakt z kadidla zmírňuje neurologické poškození a zmírňuje depresivní stavy a obavy, kterými ve zvýšené míře trpí zejména onkopacienti.

Kadidlový olej pomáhá při zpomalení a prohloubení dýchání, pomáhá zvládat strach, nervové napětí, stres, úzkostné stavy. Skutečně voní přímo božsky, vždyť se tradičně pálilo jako oběť bohům. Kromě směsí na náladu pomáhá i při respiračních problémech, čili při rýmách, kašli, astmatu, bronchitidě a podobně. Používá se jako součást masážních či koupelových olejů.

Jak kadidlový olej použít?

Co se týče používání oleje v aromamolampě, Dr. David Stewart v publikaci „Chemistry of Essential Oils Made Easy“ upozorňuje, že teplota kolem 150–200 °C může způsobit, že část oleje se rozloží nebo shoří. Vonné lampy, ve kterých se esenciální olej nakape do keramické nebo kovové nádoby s vodou a zapálí se pod nimi svíčka, část oleje odpaří v neporušené podobě, ale zčásti jej i zničí. Takto zahřívané oleje nejsou nebezpečné. Je třeba si však uvědomit, že lampa zahřívaná ohněm voní, ale je třeba vnímat ji výlučně jako relaxační aromaterapii.

Směs do difuzéru proti depresi: kadidlo 8 kapek, ylang-ylang 3 kapky, šalvěj 6 kapek, divoký pomeranč 10 kapek, bílá jedle 8 kapek, geranium 15 kapek, levandule 15 kapek – smíchejte, přidejte hodiny pouštějte po 15 minut.

Pro okamžitou jasnost myšlení: kadidlo 3 kapky na dlaň, pomíchejte si ruce, abyste si je ohřáli, podržte si ruce u nosu a úst a zhluboka se 3krát nadechněte.

Sponzorováno

A na co používáte kadidlový olej vy? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

Odborné studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva