Sponzorováno

Závislost na sociálních sítích – jak se definuje a jak ji léčit? 4.73/5 (11)

Jde být závislý na sociálních sítích?

Jde být závislý na sociálních sítích?

Pokud zjistíte, že při používání sociálních médií trávíte dlouhé desítky minut (nebo dokonce hodin) v kuse, nejste rozhodně sami. Zatímco sociální média nejprve začaly jako způsob, jak se velmi pohodlně spojit s přáteli a rodinou, tak od té doby se vyvinuly v hodně vyhledávaný koníček používaný všemi věkovými skupinami.

Sociální média vás možná baví a používáte je denně, ale nejste na nich náhodou „závislí“?

Zatím neexistuje nic takového jako oficiální diagnóza „závislosti na sociálních sítích“. Nadužívání sociálních sítí je však dnes stále běžnější a může mít vážné dopady na vaše fyzické a duševní zdraví.

Přečtěte si, jak identifikovat problematické používání sociálních sítí a co s tím můžete dělat.

Co je závislost na sociálních sítích?

Ať už používáte sociální média ke spojení s přáteli a blízkými, sledování videí nebo jednoduše tím „zabíjíte čas“, popularita této zábavy za poslední desetiletí velmi výrazně vzrostla. To platí zejména u dětí a dospívajících, stejně jako u dospělých v mladém až středním věku.

Jak se tedy zdánlivě neškodný koníček promění v „závislost“? Stejně jako jiné typy závislostí na chování může používání sociálních médií ovlivnit váš mozek negativním způsobem. Sociální média můžete používat velice nutkavě a nadměrně. Můžete si tak zvyknout na procházení příspěvků, obrázků a videí tak moc, že to zasahuje do jiných oblastí vašeho života.

Někteří odborníci odhadují, že až 10 procent lidí v Evropě má závislost na sociálních sítích. Vzhledem k tomu, jak běžné je používání sociálních sítí obecně, může být počet těch, kteří mají závislost na sociálních sítích, vyšší.

Ne každý, kdo používá sociální sítě, si vypěstuje závislost. Ale vzhledem k tomu, že se tato činnost stává dostupnější pro více lidí, více lidí si může v určité fázi svého života vyvinout závislost na sociálních sítích.

Proč jsou sociální sítě tak návykové?

Zatímco sociální média mohou vypadat jako bezduchá a relaxační zábava, ve skutečnosti mají významný vliv na váš mozek. Kdykoli se přihlásíte do svých oblíbených aplikací, dopaminové signály ve vašem mozku se zvýší. Tyto neurotransmitery jsou spojeny s potěšením.

Když po použití sociálních sítí zažijete více dopaminu, váš mozek identifikuje tuto aktivitu jako odměnu, kterou byste měli opakovat. Taková reakce může být ještě větší (pro mozek příjemnější), kdykoli uděláte svůj vlastní příspěvek a získáte pozitivní zpětnou vazbu. Laiky máme všichni rádi.

Pozitivní pocity při používání sociálních sítí jsou pouze dočasné. Způsob, jakým se váš mozek zapojuje do tohoto pozitivního posilování, je vidět i u jiných závislostí. Takže, jak dobrý pocit dopaminu vyprchá, vrátíte se ke zdroji (v tomto případě k sociálním sítím) pro více tohoto pocitu.

V některých případech mohou být sociální média vítaným rozptýlením, pokud jste izolovaní kvůli práci nebo nemoci. Čím více se zapojíte, tím více vám váš mozek řekne, že jde o činnost, která může pomoci snížit osamělost (což ve skutečnosti nemusí být nutně pravda).

Jaké jsou nevýhody a možná nebezpečí závislosti na sociálních sítích?

Zapojení se do sociálních sítí jednou za čas pravděpodobně nebude škodlivé. Při nadměrném používání sociálních sítí je však třeba vzít v úvahu negativní dopady. Ty prostě existují, jsou reálné.

Některé možné nevýhody sociálních médií jsou tyto:

  • nízké sebevědomí, které může být způsobeno nesprávným vnímáním, že životy ostatních jsou „lepší“ než ty vaše. To je velmi časté, tak na to pozor.
  • zvýšená izolace a osamělost
  • úzkost nebo deprese
  • nástup sociální úzkostné poruchy
  • strach z promeškání něčeho (tj. syndrom FOMO), což může vést k ještě většímu využívání sociálních médií
  • narušené spánkové vzorce, zvláště pokud používáte sociální média těsně před spaním
  • snížená fyzická aktivita, která může ovlivnit vaše celkové zdraví
  • špatné známky nebo pracovní výkon
  • ignorování vztahů ve vašem „skutečném“ životě
  • snížená schopnost vcítit se do druhých

Příznaky – jak poznáte, že máte závislost na sociálních sítích?

Profesionál v oblasti duševního zdraví vám může pomoci určit, zda jste skutečně závislí na sociálních sítích, nebo je jen opravdu rádi používáte.

Sponzorováno

Existuje však několik klíčových rozdílů mezi závislostí na sociálních sítích a zvykem, který vás baví. Jsou to:

  • negativní dopady na vaši práci nebo školní práci v důsledku nadměrného používání sociálních médií (např. procházení aplikací v práci nebo místo studia)
  • zvýšené používání sociálních sítí při jiných činnostech, jako je posezení s přáteli a rodinou nebo při jídle
  • větší spoléhání na sociální média jako způsob, jak se vyrovnat s problémy
  • neklid a podrážděnost, kdykoli nepoužíváte sociální média
  • hněv a naštvanost, kdykoli se sníží používání sociálních sítí
  • myslet na sociální média, kdykoli je nepoužíváte, a to natolik, že je to první věc, na kterou se obrátíte, kdykoli budete mít příležitost

Jak můžete snížit používání sociálních sítí?

Ať už jste závislí na sociálních sítích nebo jste jen na svých aplikacích více, než potřebujete, dobrou zprávou je, že existují způsoby, jak můžete snížit celkové používání.

Zvažte následující tipy, které vám pomohou dosáhnout zdravější rovnováhy se sociálními médii:

  1. Odstraňte své aplikace sociálních médií ze smartphonu. I když k nim stále máte přístup ze svého osobního počítače, jejich ponechání mimo telefon může pomoci snížit celkový čas strávený na sociálních sítích.
  2. Vypínejte svůj osobní telefon během práce i během školy, jídla a rekreačních aktivit. Můžete také upravit nastavení v každé aplikaci sociálních médií, abyste mohli vypnout určitá oznámení.
  3. Vyhraďte si určitý čas denně věnovaný sociálním sítím. Zapněte časovač, který vám pomůže udržet si zodpovědnost.
  4. Nedávejte vůbec telefon, tablet a počítač do ložnice.
  5. Věnujte se nějakému novému koníčku, který nesouvisí s technologiemi. Příklady zahrnují sport, umění, kurzy vaření a další.
  6. Dejte si záležet na tom, abyste se s přáteli a rodinou viděli osobně, pokud je to možné.
  7. Je také důležité dělat si pravidelné přestávky od sociálních médií, abyste našli základy skutečného života.

Kolik už je moc?

I když ještě nevíme, jak časté je používání sociálních sítí příliš mnoho, tak víme, že trávit příliš mnoho času sedavým způsobem není dobré pro naše fyzické ani duševní zdraví. Říká, že je také možné, že neustálé používání našich zařízení pro sociální média mění fungování našeho mozku, protože je neustálé, snadno dostupné a rušivé.

Pokud si nejste jisti, zda netrávíte příliš mnoho času na sociálních sítích, je dobré zeptat se přátel a rodiny, co si myslí. Pokud si stále nejste jisti, zkuste na chvíli sociální média prostě nepoužívat.

Pak uvidíte, jaké to s vámi v tomto směru je. Pokud je to pro vás opravdu velmi nepříjemné – mějte na paměti, že porušit jakýkoli zvyk je zvláštní – ale pokud je to pro vás opravdu, ale opravdu nepříjemné, není to dobré znamení.

V závislosti na vašich potřebách může vaše přestávka trvat 1 den v týdnu, celý měsíc nebo celou sezónu.

Výzkumníci začínají přicházet s paralelami, že lidé mohou být skutečně schopni vytvořit si závislost na sociálních médiích, ale protože jsou sociální média tak nová, výzkum teprve začíná škrábat na povrch. Přijdou další studie, které mají zjistit, zda by závislost na sociálních sítích měla být považována za duševní poruchu.

Dbejte na to, abyste vy ovládali sociální sítě, ne aby sociální sítě ovládaly vás!

Sponzorováno

A co vy a „socky“? Jak často tam trávíte? A omezujete nějak dobu na nich strávenou? Napište mi do komentářů pod článkem.

A dále si na toto téma přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva