Obsah článku
- Nejlepší poloha pro spánek je taková, která podporuje zdravé vyrovnání páteře od kyčlí až po hlavu. Jaká poloha při spánku bude nejlepší pro vás, to závisí na vaší osobní zdravotní situaci a na tom, co vám vyhovuje.
- Přesto jsou některé pozice považovány za zdravější než jiné. Konkrétně spánek na boku nebo na zádech je považován za prospěšnější než spánek na břiše.
- V obou těchto polohách spánku je snazší udržet páteř podepřenou a vyváženou, což uvolňuje tlak na tkáně páteře a umožňuje vašim svalům relaxovat a regenerovat.
- Ale pokud vám však spánek na břiše dělá dobře, nepociťujte nutnost to měnit. Se správnou matrací a polštářem můžete minimalizovat riziko bolesti a zlepšit zarovnání páteře.
- Různé polohy spánku poskytují různé výhody, které pro vás mohou být užitečné, pokud se potýkáte třeba s bolestí zad, jste těhotná, trápí vás alergie, reflux nebo jiným zdravotní problém.
Všichni dobře víme, že spánek je důležitou součástí našich životů – i když často nemáme celých doporučovaných 8 hodin spánku. Ale není to jen o čase, který strávíme spánkem. Je v tom víc, než si myslíte. Třeba poloha, ve které spíte, hraje velkou roli v kvalitě vašeho spánku. Možná je na čase se trošku zamyslet nad tím, v jaké poloze spíte, a možná je také na čase, abyste polohu změnili.
Různé polohy spánku mají různé výhody. Pokud pociťujete bolesti nebo jiné zdravotní potíže, možná budete muset změnit svou polohu, abyste je mohli lépe zvládnout. A i když to nemusí být něco, co můžete udělat jen za jednu noc, změna výchozí polohy spánku rozhodně stojí za vyzkoušení.
Udělat si čas na postupný trénink spánku v nové poloze může být tajemstvím zlepšení kvality spánku. Ano, můžete zkusit upravit svou oblíbenou polohu při spánku, abyste se ujistili, že z ní vytěžíte maximum.
PAMATUJTE: Přizpůsobení se do nové spánkové polohy nějakou dobu trvá, ale jde to. Buďte trpěliví a používejte polštáře, které pomohou trénovat své tělo do nové polohy.
Poloha plodu (tzv. fetální poloha)
Poloha plodu znamená spánek na boku s pokrčenýma nohama stočenýma směrem k tělu. Je to vlastně nejoblíbenější poloha při spaní – a to z dobrého důvodu. Nejen, že je skvělá při bolestech v kříži nebo v těhotenství, ale spánek v poloze plodu může také pomoci omezit chrápání. Což je také fajn.
Přesto má spánek ve fetální poloze i několik nevýhod. Ujistěte se, že je v této poloze vaše držení těla o nejvíce uvolněné, jinak by vaše pohodlná poloha mohla omezovat hluboké dýchání při spánku. A to nechcete. Také, pokud máte nějaké problémy s bolestí nebo ztuhlostí kloubů, spánek v těsné poloze plodu vás může ráno bolet.
Spaní na jedné straně těla / na boku
Spaní na boku je podobné spánku v pozici plodu, ale nohy v této poloze nemáte přitažené k tělu. Stejně jako při poloze plodu, je pro vás spánek na boku docela dobrý. Kromě toho, že omezuje chrápání, je skvělý na trávení a může dokonce snížit pálení žáhy.
I přes tyto výhody nemusí být spaní na boku vždy to nejlepší. Nejen, že to může způsobit ztuhlost vašich ramen, ale také to může vést k sevření čelistí na té straně, na které spíte. Vložení polštáře mezi nohy vám pomůže lépe vyrovnat vaše boky, abyste se vyhnuli bolestem zad.
Spaní na boku může být zvláště výhodné pro:
- Těhotné ženy
- Lidi s refluxem
- Lidi s bolestmi zad
- Lidi, kteří chrápou nebo mají spánkovou apnoe
- Starší lidi
Existuje lepší strana na spaní?
V závislosti na vašem zdravotním stavu může být jedna ze stran, na které spíte, lepší.
Malá, starší studie sledovala 10 lidí v průběhu 2 dnů. První den účastníci odpočívali na pravém boku po jídle s vysokým obsahem tuku. Na druhém přešli na levou stranu. Vědci zjistili, že pravá strana byla spojena se zvýšeným pálením žáhy a refluxem, takže spaní na levé straně může být prospěšnější.
Spánek na levém boku může být také užitečný pro podporu pravidelného vyprazdňování. Vaše tenké střevo přesouvá odpad do tlustého střeva prostřednictvím ileocekální chlopně, která se nachází v pravé dolní části břicha. Spánek na levém boku by mohl potenciálně umožnit gravitaci pomoci s procesem přesunu odpadu přes vaši ileocekální chlopeň.
Poloha na břiše
Pokud bychom měli seřadit polohy spánku, ležení na břiše by mohlo být na konci seznamu. I když je to dobrá poloha na omezení chrápání nebo spánkovou apnoe, další přínosy už nepřidáme.
Bez správného polštáře a matrace může poloha břicha ve spánku snadno způsobovat bolesti. I v této poloze se však dá dobře spát. Pokud rádi spíte na břiše, zkuste spát s velmi tenkým polštářem nebo bez polštáře.
Bohužel spánek na břiše může způsobit bolesti krku i zad. Může také zbytečně zatěžovat vaše svaly a klouby, a proto se můžete probouzet rozbolavělí a unavení. Umístění polštáře pod spodní část břicha může pomoci snížit bolesti zad.
Sponzorováno
Pevná matrace může také zabránit některým problémům s vyrovnáním páteře, které pocházejí ze spánku na břiše. Když je vaše matrace pevná, je nepravděpodobné, že byste se hluboko zabořili do povrchu matrace.
Ležení naplocho na zádech
Spánek na zádech nabízí nejvíce zdravotních výhod. Chrání vaši páteř a může také pomoci zmírnit bolesti kyčlí a kolen.
Spánek na zádech využívá gravitaci k udržení těla v rovnoměrné poloze nad vaší páteří. To může pomoci snížit jakýkoli zbytečný tlak na záda nebo klouby.
Polštář položený pod kolena může ještě pomoci podpořit přirozené zakřivení zad.
To vám také může pomoci k lepšímu spínku.
Navíc, pokud chcete, aby vaše pleť vypadala svěží, spánek na zádech chrání pokožku na obličeji před vráskami.
Na druhou stranu, spaní na zádech může být obtížné pro ty, kteří trpí chrápáním nebo spánkovou apnoe. Pro každého, kdo trpí bolestmi zad, to může být také obtížné, a proto je důležité se ujistit, že máte při spánku správnou podporu.
Najděte si tu nejlepší polohu pro spaní. Která poloha je pro vás nejlepší?
Jak tedy zjistíte, která poloha spánku je pro vás nejlepší? Neexistuje žádný univerzální přístup, takže budete muset experimentovat s několika polohami, abyste našli takovou, která je pohodlná a zároveň se budete po probuzení cítit dobře odpočatí (a bez bolesti).
Následující tabulka nabízí několik návrhů, ale polohy nebudou fungovat z každého člověka stejně. Každý z nás má jiné tělo. Když máte pochybnosti, poslouchejte své tělo. Pokud se prostě nemůžete dostat dostatečně pohodlně do nějaké spánkové polohy, nenuťte tělo.
Zdravotní problém | Poloha při spánku | Další tipy |
Bolest dolní části zad | na boku, fetální, na zádech | Když spíte na boku, zkuste si mezi kolena umístit polštář, který vám pomůže s vyrovnáním páteře. |
Bolesti šíje | na zádech, na boku | Použijte silnější polštář, pokud spíte na boku, a tenčí polštář, když spíte na zádech. |
Spánková apnoe, chrápání | poloha plodu, na boku, na břiše | Pokud spíte na břiše, zkuste si dát polštář pod pánev a zvažte použití tenčího polštáře pod hlavu. |
Reflux (pálení žáhy) | na boku | Spaní na levém boku může být účinnější, než spaní na pravém boku. Zkuste ho. |
V těhotenství | fetální poloha, na boku | Experimentujte s použitím těhotenského polštáře nebo klínového polštáře pro větší pohodlí. |
Ucpané dutiny | poloha na zádech | Podepřete si hlavu dalším polštářem, který vám pomůže s odvodněním a uvolněním dutin. |
bolest kyčle nebo kolena | poloha na zádech | Zkuste si pod kolena položit polštář, abyste snížili tlak na páteř. |
Pamatujte, že na vaší poloze při spánku záleží víc, než si myslíte. Zkuste si týden nebo dva vést spánkový deník, který vám pomůže zjistit nejlepší scénář spánku pro vaše potřeby. Můžete sledovat jakékoli vzorce ve svých spánkových návycích – a kvalitě spánku – takže se pak můžete lépe podívat na to, jaká poloha při spánku funguje, a jaká ne.
Pamatujte, že pokud nemáte žádné problémy, nemusíte měnit polohu spánku. Spěte tak, jak je to pro vás nejlepší a nejpohodlnější. Tělo si samo řekne, co je pro něj nejlepší. Nejdůležitější je ujistit se, že se probouzíte odpočatí a připraveni vyrazit na další úspěšný den.
Nejlepší poloha pro váš spánek je ta, která vám umožní užít si klidnou noc nepřerušovaného spánku a ráno se probudit s pocitem svěžesti, bez jakýchkoli bolestí a bolestí. Pokud to popisuje vaši současnou polohu spánku, neciťte se nuceni ji měnit. Pokud si však myslíte, že by vám nová poloha mohla usnadnit spánek, zkuste jinou polohu.
Sponzorováno
Která poloha je pro vás ta nejlepší? Napište nám do komentářů.
A dále si o spánku přečtěte
- Esenciální oleje pro dobrý spánek
- Krystaly a kameny pro lepší spánek
- Meditace pro dobrý spánek – jak na to?
Studie a zdroje článku
- Sleep positions and nocturnal body movements based on free-living accelerometer recordings Autor: Eivind Schjelderup Skarpsno
- Zdroj fotografií: K3star / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kvalitní spánek a nespavost
Přečtěte si také naše další články