Sponzorováno

Mikroplasty v těle – plasty máme už i v krevním oběhu 4.83/5 (12)

Plastové zaplavení životního prostředí se podepsalo už i na lidských tělech.

Plastové zaplavení životního prostředí se podepsalo už i na lidských tělech.

To je bohužel dnešní doba – mikroplasty, které nevědomky jíme, pijeme a vdechujeme, proniknou přes naše plíce a střeva a skončí v jiných orgánech. Jaké zdravotní dopady můžeme očekávat od plastů v potravinách a vzduchu, který dýcháme? Jsou mikro a nanoplasty schopny v těle překračovat hranice, bariéry, které nás mají chránit, například naše mozky a nebo nenarozené dítě? Studie na zvířatech už to trochu osvětlily a ukázaly, že nejmenší plastové částice se mohou dostat k plodu u březích myší a i do mozku ryb.

Navíc bylo zjištěno, že další malé částice, jako jsou uhlíkové saze způsobené znečištěním ovzduší, se dostávají na fetální stranu lidských placent, což ilustruje, že dostatečně malé částice jsou schopny procházet placentární bariérou.

Studie ukazuje, že mikroplasty poškozují lidské buňky

Studie zjistila, že mikroplasty poškozují lidské buňky. Zatím byl výzkum dělán v laboratoři, ale byl dělán na množství mikroplastů, o kterém je známo, že ho lidé konzumují prostřednictvím potravy.

Poškození zahrnovalo buněčnou smrt a alergické reakce a výzkum je první, který ukazuje, že k tomu dochází na úrovních relevantních pro expozici člověka. Zdravotní dopad na lidské tělo je však nejistý, protože není známo, jak dlouho mikroplasty zůstávají v těle, než jsou vyloučeny.

Znečištění mikroplasty zamořilo celou planetu, od vrcholu Mount Everestu až po nejhlubší oceány. Je již dobře známo, že tyto drobné částice lidé konzumují prostřednictvím jídla a vody a také je vdechují.

Výzkum analyzoval 17 předchozích studií, které se zabývaly toxikologickými dopady mikroplastů na lidské buněčné linie. Vědci porovnali úroveň mikroplastů, při kterých došlo k poškození buněk, s úrovněmi, které lidé konzumují prostřednictvím kontaminované pitné vody, mořských plodů a kuchyňské soli.

Zjistili, že specifické typy poškození – buněčná smrt, alergická reakce a poškození buněčných stěn – byly způsobeny množstvím mikroplastů, které lidé normálně denně požívají.

Měli bychom si proto s mikroplasty dělat starosti. Právě teď opravdu neexistuje způsob, jak se chránit.

Plasty máme už i v krvi, zjistili vědci

Nizozemští vědci objevili v lidské krvi poprvé drobné plastové částice – mikroplasty (nanoplasty). K tomu, zda mohou představovat zdravotní riziko, je však zapotřebí další výzkum.

Pojednává o tom studie, jejíž výsledky byly zveřejněny v databázi ScienceDirect.

Plastové částice jsou často se vyskytující znečišťující látky v životním prostředí a potravinových řetězcích, píší autoři studie. Přítomnost takových částic v lidské krvi však dosud nebyla potvrzena v ani jednom výzkumu. Podařilo se to až nyní.

Cílem studie bylo určit množství plastových částic menších než 700 nanometrů ve vzorcích krve 22 dobrovolníků. Střední hodnota měřitelné koncentrace plastových částic v krvi byla 1,6 mikrogramu na mililitr, čímž se poprvé potvrdila hromadná koncentrace plastových polymerů v lidské krvi.

Sponzorováno

Vědci zjistili přítomnost čtyř polymerů. Nejpočetnějším z nich byl polyethylentereftalát (PET), který se používá i při výrobě plastových lahví. Jeho přítomnost potvrdili u poloviny dobrovolníků.

Tyto mikroplasty se podle vědců do krve pravděpodobně dostaly po vdechnutí nebo konzumací potravy. Jejich zdroji mohly být buď zdroje z vnějšího prostředí ze vzduchu, vody a potravy, nebo i prostředky pro péči o tělo.

Výsledky studie podle vědců potvrdily, že plastové částice jsou schopny proniknout do krevního oběhu. K tomu, zda přítomnost těchto plastů může představovat zdravotní riziko, je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Příběh – mikroplasty v těle

Dunzhu Li používal každý den mikrovlnnou troubu pro ohřátí oběda v plastové nádobě. Li, ekologický inženýr, se však zastavil, když on a jeho kolegové učinili znepokojivý objev: plastové nádoby na potraviny dodávaly do horké vody obrovské množství drobných skvrn – nazývaných mikroplasty.

„Byli jsme šokováni,“ říká Li. Konvice a kojenecké lahve také uvolňují mikroplasty, uvedl Li a další výzkumníci z Trinity College Dublin. Pokud rodiče připravují kojeneckou výživu tak, že ji protřepou v horké vodě v plastové láhvi, jejich dítě může nakonec spolknout více než jeden milion mikroplastických částic každý den, vypočítal tým.

Co Li a další výzkumníci ještě nevědí, je, zda je to nebezpečné pro zdraví. Všichni jí a vdechují písek a prach a není jasné, jestli nám další mikroplasty uškodí. „Většina z toho, co spolknete, projde přímo vašimi střevy a na druhý konec,“ říká Li. „Myslím ale, že je spravedlivé říci, že potenciální riziko může být vysoké,“ říká Li a pečlivě volí slova.

Vědci se již téměř 20 let obávají potenciálního poškození mikroplastů – ačkoli většina studií se zaměřila na rizika pro mořský život. Richard Thompson, mořský ekolog na univerzitě v Plymouthu ve Velké Británii, zavedl tento termín v roce 2004 pro označení plastových částic o průměru menším než 5 milimetrů poté, co je jeho tým našel na britských plážích. Vědci od té doby viděli mikroplasty všude, kam se podívali: v hlubokých oceánech; v arktickém sněhu a antarktickém ledu; v korýších, kuchyňské soli, pitné vodě a pivu; a unášené vzduchem nebo padající s deštěm nad horami a městy. Úplná degradace těchto malých kousků může trvat desetiletí, století nebo déle. „Je téměř jisté, že úroveň expozice je téměř u všech druhů,“.

Je to hrozné, ale mikroplastům se dnes na naší planetě nejde vyhnout. Odborníci se dokonce domnívají, že v nejhorších případech by lidé mohli ročně spolknout tak velké množství mikroplastů, které se rovná velikosti kreditní karty.

Sponzorováno

Takže přemýšlejme o plastech a mikroplastech v našich tělech.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva