Obsah článku
Některé změny paměti jsou s přibývajícím věkem normální, ale příznaky Alzheimerovy choroby jsou více než pouhé výpadky paměti. Lidé s Alzheimerovou chorobou mají potíže s komunikací, učením, myšlením a uvažováním – problémy jsou natolik závažné, že mají dopad na práci jednotlivce, na jeho společenské aktivity a i na jeho rodinný život.
Pro lidi s demencí a jejich rodiny je zásadní, aby co nejdříve dostali potřebné informace, péči a podporu. Aby pomohli rodinným příslušníkům a zdravotníkům rozpoznat varovné příznaky Alzheimerovy choroby, různé asociace vyvinuly tento kontrolní seznam ranných příznaků této nemoci.
1. Ztráty paměti
Jedním z nejčastějších časných příznaků demence je zapomínání nedávno naučených informací. Zatímco je normální zapomínat schůzky, jména nebo telefonní čísla, lidé s demencí na takové věci zapomínají hodně často a později si je ani vůbec nepamatují.
2. Potíže s prováděním známých úkolů
Pro lidi s demencí je často těžké dokončit každodenní úkoly, které jsou obecně tak známé, že obvykle nepřemýšlíme o tom, jak je dělat. Osoba s Alzheimerovou chorobou nemusí znát kroky pro přípravu těstovin, používání domácího spotřebiče nebo najednou neumí aktivitu z celoživotního koníčku.
3. Problémy s jazykem
Každý má někdy problém najít to správné slovo, ale člověk s Alzheimerovou chorobou často zapomíná jednoduchá slova nebo nahrazuje neobvyklá slova, takže jeho nebo její řeči nebo psaní jsou obtížně srozumitelné. Pokud například osoba s Alzheimerovou chorobou nemůže najít svůj zubní kartáček, může požádat o „tu věc pro moje ústa“.
4. Dezorientace v čase a místě
Je normální zapomenout na den v týdnu („Co je dnes vůbec za den?“) nebo kam máte jít. Ale lidé s Alzheimerovou chorobou se mohou ztratit ve své vlastní ulici, zapomenout, kde jsou a jak se tam dostali, a nevědí, jak se dostat zpět domů. To je již větší problém.
5. Špatný nebo snížený úsudek
Jasně, nikdo z nás nemá vždy dokonalý úsudek. Lidé s Alzheimerovou chorobou se ale mohou oblékat bez ohledu na počasí, nosit několik košil nebo halenek v teplých dnech nebo velmi málo oblečení v chladném počasí. Jedinci s demencí často vykazují špatný úsudek o penězích, rozdávají velké množství peněz telemarketérům nebo platí za domácí opravy nebo produkty, které nepotřebují.
Sponzorováno
6. Problémy s abstraktním myšlením
Vypsání šeku může být obtížné, když je úkol složitější než obvykle. Lidé s Alzheimerovou chorobou by však mohly úplně zapomenout, co jsou to čísla a co je třeba s nimi udělat.
7. Špatné umístění věcí
Každý může dočasně ztratit peněženku nebo klíče. Člověk s Alzheimerovou chorobou může dávat věci na hodně neobvyklá místa: žehličku do mrazáku nebo náramkové hodinky do cukřenky.
8. Změny nálady nebo chování
Každý z nás může být čas od času smutný nebo náladový. Člověk s Alzheimerovou chorobou může vykazovat velmi rychlé změny nálad – od klidu přes slzy až po hněv – a to často bez zjevného důvodu.
9. Změny osobnosti
Osobnosti lidí se obvykle s věkem poněkud mění. Ale člověk s Alzheimerovou chorobou se může hodně změnit, stát se extrémně zmateným, podezíravým, bojácným nebo závislým na členovi rodiny.
10. Ztráta iniciativy
Je normální, že vás občas unavují domácí práce, obchodní aktivity nebo společenské povinnosti. Člověk s Alzheimerovou chorobou se může stát velmi pasivním, může sedět celé hodiny u televize, spát více než obvykle nebo se mu nechce dělat obvyklé činnosti.
Pokud u sebe nebo u někoho blízkého rozpoznáte nějaké varovné příznaky, poraďte se s lékařem. Včasná diagnóza Alzheimerovy choroby nebo jiných poruch způsobujících demenci je důležitým krokem k získání vhodné léčby, péče a podpůrných služeb.
Jak rychle nemoc postupuje a jaká je předpokládaná délka života člověka s Alzheimerovou chorobou se liší od člověka k člověku. Lidé s Alzheimerovou chorobou žijí v průměru 8–10 let po prvních příznacích. To se však hodně liší, zejména v závislosti na tom, jak starý byl člověk, když se u něj poprvé objevila Alzheimerova choroba.
Sponzorováno
A co vy? Máte nějaké zkušenosti s Alzheimerovou chorobou? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
Přečtěte si i další články o Alzheimerově chorobě
- Časté mýty o Alzheimerově chorobě – nevěřte jim
- Prevence Alzheimerovy choroby je během na dlouhou trať
- TOP 10 příznaků Alzheimerovy choroby
Zdroje článku a odborné studie
- Signs and symptoms preceding the diagnosis of Alzheimer’s disease: a systematic scoping review of literature from 1937 to 2016 Autoři: Fidelia Bature, Barbara-ann Guinn, Dong Pang, Yannis Pappas
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Alzheimerova choroba
Přečtěte si také naše další články