Obsah článku
Esenciální oleje mají mnohé benefity, ale je potřeba mluvit také o jejich možných nežádoucích účincích. Asi nejčastějším problémem, s kterým se při jejich používání můžete setkat je to, že specifické druhy mohou poměrně výrazně podráždit kůži.
Kožní toxicita esenciálních olejů
Jakýkoli neředěný nebo málo zředěný esenciální olej může způsobit kožní podráždění. Při dermatologickém používání je potřeba dávat pozor obzvlášť u velmi citlivých jedinců. I když se mnohdy můžete dočíst, že bez ředění lze používat například esenciální olej levandule lékařská nebo tea tree, je opravdu lepší je aplikovat smíchané s nosným olejem, abyste předešli nechtěné kožní reakci.
Dermokaustické esenciální oleje obsahují fenoly, terpeny a terpenické alkoholy. Jejich doporučené dávkování pro kosmetické nebo masážní použití je lepší konzultovat se školeným aromaterapeutem. Dermální toxicita se může objevit také u esenciálních olejů, které nebyly správně skladovány a proběhla u nich oxidace. K oxidaci jsou náchylnější ty, které jsou bohaté na limonen, pinen a další monoterpreny. Určitě nepoužívejte esenciální oleje po expiraci a hlídejte si konec trvanlivosti. Zoxidované esenciální oleje nemusíte poznat po čichu ani podle zbarvení.
Na které esenciální oleje dát pozor?
Je poměrně velké množství esenciálních olejů, které jsou schopny působit dermokausticky. Tyto esenciální oleje není dobré používat na sliznice. Aplikují se hlavně lokálně. Jsou to takové, které obsahují aromatické molekuly karvakrol (fenol), thymol (fenol), cinnamaldehyd (aromatický aldehyd).
Mezi esenciální oleje, které mohou být při nesprávném ředění nebo dlouhodobém používání dermokaustické patří ajowan, bazalka, bergamot, skořice cassia i skořice cejlonská, kardamom, cist, citron, hřebíček, cypřiše, estragon, galbanum, jalovec, zázvor, lemongrass, meduňka, muškátový oříšek plod i květ, myrta citronová, myrta zelená, oregano, grapefruit, černý pepř, douglaska, borovice lesní, rozmarýn cineol, jedle balzámová, saturejka horská, tymián saroteoides, tymián thymol, verbena, vavřín kubébový (litsea cubeba).
Sponzorováno
Které esenciální oleje mohou vyvolat kožní alergickou reakci?
Většina esenciálních olejů obsahuje aromatické molekuly, které mohou způsobit alergickou reakci u zdravotně křehkých osob nebo těch, kteří mají citlivou pokožku. Mezi známé alergeny v esenciálních olejích patří limonen, linalool, geraniol, citral atd. Lidé se sklony k alergiím na určitou rostlinnou čeleď musí dávat pozor na všechny esenciální oleje z ní pocházející. Obecně se doporučuje test na možnou alergickou reakci 48 hodin před samotným použitím esenciálního oleje v záhybu lokte.
Kapku esenciálního oleje zřeďte v nosném oleji a aplikujte na loketní jamku. Alergická reakce se nemusí projevit hned, ale třeba při dlouhodobém soustavném používání některých druhů esenciálních olejů. Proto je u nich doporučené, aby se po osmi dnech jejich používání udělala přestávka.
Alergickou reakci mohou vyvolat tyto esenciální oleje: kopr, andělika lékařská, bergamot (i bez begraptenu), kajeput, skořice cejlonská (list i kůra), skořice čínská cassia, citron, hřebíček, koriandr, geránium, vavřín, lemongrass, mandarinka zelená, meduňka, myrta citronová, sladký pomeranč, oregáno, palmarosa, grep, verbena, vavřín kubébový (litsea cubeba).
Jak bezpečně používat tyto esenciální oleje?
Chcete-li používat esenciální oleje, které mají potenciál podráždit pokožku, musíte dávat pozor na jejich ředění. Typicky můžete použít kávovou lžičku nosného oleje (5ml) na jednu kapku zahřívacího esenciálního oleje, směs je před aplikací nutné dobře promíchat. Esenciální oleje, které mohou způsobit kožní podráždění by se neměly používat více než osm dní vkuse a ve vysokých dávkách, protože většina z nich má také přidružení, velmi důležité kontraindikace (fungují jako fytoestrogeny nebo mohou ve vysokých dávkách vykazovat toxický potenciál).
Sponzorováno
A co vy? Používáte esenciální oleje na pokožku?
Dále si přečtěte o esenciálních olejích
- Fototoxicita esenciálních olejů
- Esenciální olej Yuzu (Citrus junos L.) – účinky, vlastnosti, kontraindikace
- Esenciální olej Lavandin (Lavandula hybrida) – účinky, vlastnosti a kontraindikace
- Esenciální oleje do koupele a do vany – jak a proč je použít?
Zdroje článku & studie
- Huiles essentielles en dermocosmétologie Autorka: Marine Desramaux
- A study of acute dermal toxicity of Artemisia herba-alba Asso essential oils Autor: Asma Boukhennoufa
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Esenciální (éterické) oleje, Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články