Sponzorováno

Únava po Covidu-19 – jak zvládnout postvirovou únavu po COVID-19 (postcovidovou únavu) 4.88/5 (16)

Jak na únavu po Covid-19?

Jak na únavu po Covid-19?

Máme zde praktické rady pro lidi, kteří se z nemoci Covid-19 uzdravili doma. Postvirová únava je stav, kdy se po virové infekci po delší dobu necítíte dobře a unaveně.

Únava je normální součástí reakce těla na boj s virovou infekcí, jako je nemoc COVID-19. Únava bude pravděpodobně pokračovat ještě nějakou dobu po vyléčení infekce. Může vám to způsobit větší potřebu spánku, pocit nejistoty na nohou, ztížené dlouhé stání a také ovlivnění vaší schopnosti soustředit se a i menší problémy s vaší pamětí.

Pro mnoho lidí s COVID-19 je únava poměrně častým příznakem. V závislosti na závažnosti vaší nemoci COVID-19 může únava trvat 2 až 3 týdny. Ale u některých lidí s těžkou infekcí může únava a bolest podobná mozkové mlze přetrvávat týdny nebo měsíce. Může trvat i poté, co vaše infekce COVID-19 vymizí.

Co tedy dělat s únavou po nemoci Covid-19.

Co dělat s únavou při / po nemoci Covid-19

Nejdříve vnitřně přijměte, že únava je skutečným vedlejším účinkem COVID-19. To je důležité. A pak?

Odpočinek – hodně odpočinku
Pamatujte, že odpočinek je pro vaše tělo velmi důležitý, protože bojuje s infekcí. Musíte si odpočinout tělo i mysl. Omezte televizi, telefony a sociální sítě na minimum. Relaxace, dýchání a meditace mohou podpořit kvalitní odpočinek. Pomoci mohou také smyslové relaxační nástroje, jako jsou vůně a relaxační hudba. Pokud vám nějaká strategie nefunguje, zkuste jinou, dokud nenajdete tu, která ano.

Spánek je hodně důležitý
Možná zjistíte, že potřebujete více spát. Ujistěte se, že dodržujete zdravé spánkové návyky: zajistěte, aby byl váš pokoj co nejtmavší, dodržujte režim před spaním a vyvarujte se kofeinu, pozdního jídla a používání elektrických spotřebičů před spaním (mobil, tablet a tak).

Výživa
Pokuste se dodržet svůj obvyklý režim jídla a pití. Nemoc s teplotou může způsobit dehydrataci, takže se ujistěte, že pijete tekutiny, když máte žízeň, a dostatek, abyste močili s normální frekvencí a objemem. Pijte vodu a čaje. Sladké nápoje moc ne.

Trochu se hýbejte
Vstaňte a několikrát denně se pomalu a jemně pohybujte. To udrží vaše tělo mobilní a pomůže s cirkulací.

Udržujte nízkou úroveň aktivity
Fyzické i kognitivní (myšlenkové) činnosti využívají energii. Snažte se každý den dělat jen malý počet těchto činností, včetně základních činností každodenního života, jako je mytí a oblékání. Aby vás to nevyčerpávalo.

Upřednostňujte úkoly, které jsou důležité
To vám pomůže vynaložit energii pouze na ty věci, které je třeba udělat. Delegujte určité úkoly na ostatní, kteří je mohou splnit za vás. To může zahrnovat činnosti jako nakupování potravin nebo vaření.

Nechte tomu čas
COVID-19 ovlivňuje lidi různě, dejte si proto čas na zotavení. Následný dopad nemoci ne vždy odráží závažnost viru a nemusíte být hospitalizováni, abyste zažili únavu. Můžete cítit tlak, abyste rychle obnovili své obvyklé činnosti, ale nespěchejte.

Pokud se po sebeizolaci necítíte plně zotaveni, neměli byste pracovat. Vaše tělo se stále musí soustředit na boj s infekcí.

Bavte se
Dělejte nějaké nízkoenergetické aktivity, které vás baví, jako je čtení nebo sledování televize, po krátkou dobu s pravidelným odpočinkem. Vyzkoušejte relaxační techniky, jako je všímavá meditace, aromaterapie, jóga a tai chi. Mohou pomoci snížit příznaky stresu a únavy.

Sponzorováno

Zvažte nejlepší denní dobu k provádění určitých činností na základě vaší energetické hladiny.

Pomalu zvyšujte úroveň aktivity
Lidé často zvyšují úroveň aktivity příliš rychle, což je může vrátit zpět k začátku. Ergoterapeuti, kteří pracují s lidmi s dlouhodobou únavou, doporučují zvýšit úroveň aktivity pouze každých pár týdnů. Takže na to jděte pomalu a stabilně a vyhněte se únavě. Časté krátké odpočinky jsou lepší než pár delších, proto si odpočiňte, než se vyčerpáte.

Práce
Možná budete potřebovat delší volno v práci, než jste původně očekávali. Nejlépe funguje postupný návrat, který naplánujete se svým nadřízeným. Můžete také potřebovat potvrzení od svého praktického lékaře. Snažte se vyhnout návratu do práce příliš brzy a bez úprav, které potřebujete ke zvládnutí únavy.

Bavte se při návratu do běžného režimu
Pamatujte i na zábavné věci v životě. Lidé často upřednostňují pouze věci, které se zdají nezbytné, když se vracejí do každodenního života, ale je důležité najít rovnováhu. Umožněte ostatním pomáhat vám s každodenními úkoly, abyste mohli šetřit energii na činnosti, které vás baví.

Snažte se postupně zvyšovat množství cvičení, které děláte. Zkuste chodit na krátké procházky nebo dělat jednoduchá silová cvičení.

Pište si deník
Pište si deník o všech věcech, které vaši únavu buď spouštějí, nebo ji zhoršují. To vám pomůže vyhnout se činnostem, které odčerpávají energii.

Jezte potraviny, které dodají vašemu tělu energii
Čerstvé ovoce, zelenina, libové maso.

Odborníci tvrdí, že až u 30 % lidí, kteří se nakazili infekcí COVID-19 na celém světě, se rozvinuly příznaky COVID, které trvají týdny nebo měsíce po vymizení viru z těla. Lékaři tento stav nazývají dlouhodobý COVID-19 nebo dlouhý COVID-19. Mnoho lidí se potýká s přetrvávající chronickou únavou neboli postvirovou únavou. Příznaky mohou zahrnovat mozkovou mlhu a velkou únavu. Výzkumníci uvádějí, že přibližně 7 % lidí s mírným až závažným onemocněním COVID-19 může mít dlouhodobé příznaky.

Nejčastěji může únava přetrvávat 2–3 týdny od doby, kdy máte pozitivní test na COVID-19.

Pokud jste prodělali COVID-19 a všimnete si, že vaše příznaky únavy trvají déle než 2 až 3 týdny, je nejlepší o tom informovat svého lékaře.

Sponzorováno

A co vy? Máte nějaké zkušenosti s únavou po Covidu? Napište nám do komentářů pod článkem.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva