Obsah článku
Nejsme-li ve vlastní kůži, každodenní život jde o něco hůře a je bolestivější. Nervozita může mít hned několik příčin. V případě, že přesáhne únosnou míru, brzdí nás dokonce ve vykonávání běžných činností. Pomoci v tomto směru prý dokážou i některé druhy jídla.
Každý někdy zažívá nervozitu. Tak to prostě je. Je to jako kombinace úzkosti, děsu a vzrušení najednou. Mohou se vám potit dlaně, může se vám zrychlit tep a můžete cítit ten chvějící se nervózní žaludek.
Cokoli, co vyvolává obavy nebo strach, může vést k pocitům nervozity. Mohou je přinést dobré i negativní zkušenosti, jako je první rande, pracovní pohovor nebo účast na pohřbu.
Příčiny – proč se cítíme nervózní?
Nervozita je běžný pocit způsobený stresovou reakcí vašeho těla. To zahrnuje řadu hormonálních a fyziologických reakcí, které vám pomohou připravit se na zvládnutí vnímané nebo domnělé hrozby.
Vaše tělo se připravuje na boj nebo útěk před hrozbou zvýšením produkce adrenalinu. Téměř okamžitě vaše srdce začne bít rychleji, váš krevní tlak se zvýší a váš dech se zrychlí, což zvýší vaši bdělost a energii.
Tato reakce může vyústit v pocity nervozity a úzkosti.
Jak se liší nervozita od úzkostné poruchy?
Nervozita je přirozenou reakcí na stresující událost. Je to dočasné a vymizí, jakmile stres pomine. Dá se to ovládat, i když jste někdo, kdo je náchylnější k nervózním pocitům.
Zatímco nervozita je běžným příznakem úzkostných poruch, není to totéž.
Úzkostné poruchy jsou psychiatrické poruchy, které se vyvíjejí z řady složitých faktorů, včetně genetiky, chemie mozku a životních událostí. Úzkostné poruchy jsou dlouhodobé a bez léčby neovlivnitelné. Lidé s úzkostnou poruchou často pociťují silné pocity nervozity nebo úzkosti. Tyto pocity se mohou objevovat často a bez zjevného stresoru. Lidé mohou také pociťovat řadu výrazných fyzických a duševních symptomů, které ovlivňují jejich schopnost fungovat.
Jak na nervozitu? Co můžete udělat, abyste překonali nervozitu?
Nervozita je normální reakcí na určité situace. S těmito tipy a trochou praxe se můžete naučit, jak si udržet nervy na uzdě, aby vás neovládly.
Nebojte se nervozity
V nepříjemné situaci si připomeňte, že nervozita je normální a může vám dokonce pomoci. Většina z nás se tak cítí, když jsou vystaveny novým výzvám a příležitostem. Nakonec nám tyto zkušenosti pomáhají růst. Na to pamatujte a říkejte si to.
Nervozita je způsob, jakým vás vaše tělo připravuje na to, co přichází, což je obvykle něco, co je mimo vaši zónu pohodlí. Zbavit se strachu a přijmout, že je to zcela přirozený zážitek, vám může pomoci udržet nervy na uzdě. Zkuste to, trénujte.
Snažte se připravit
Nemůžete vždy předvídat nebo plánovat vše, co vám život postaví do cesty. Existují však některé pracovní a společenské situace, na které se můžete připravit předem. Tak třeba:
- zaměřte se na procvičování na plánovanou pracovní prezentaci nebo schůzku
- najděte si přítele nebo blízkého, aby vás doprovázel na událost nebo schůzku
- dejte si více času na přípravu do práce, přípravu na rande nebo jiné společenské události
Dostaňte se do pozitivního stavu mysli
Nedostatek sebevědomí nebo obavy, že něco pokazíte, jsou často na vině přílišné nervozity. Když začnete pochybovat o svých schopnostech, najděte způsoby, jak se dostat do pozitivnějšího rozpoložení mysli.
K tomu použijte pozitivní sebemluvu k sobě samým nebo si představte požadovaný výsledek. Nasazení povznášející (motivující) písně (hudby) nebo filmu také dokáže zázraky.
Mluvte s někým blízkým
Zavolejte své mámě, nejlepší kamarádce, kamarádovi nebo komukoli jinému, komu důvěřujete. Sdílení svých pocitů s někým, s kým se cítíte dobře, pomáhá uvést věci na pravou míru. Mohou vám pomoci vidět situaci v racionálnějším světle. Z jiného úhlu. A to je někdy opravdu potřeba.
Studie z roku 2014 ukázala, že sdílení svých pocitů s někým jiným, zejména s někým, kdo prošel podobnou situací, může snížit stres i nervozitu a vy se budete cítit pozitivněji.
Vyzkoušejte nějakou relaxační techniku
Naučit se relaxovat je důležité pro překonání nervozity a zvládání stresu obecně. Dechová cvičení jsou jen jedním ze způsobů, jak procvičit relaxaci.
Sponzorováno
Hluboké dýchání funguje rychle a lze jej cvičit kdykoli a kdekoli, kde se cítíte nervózní. Existují různé typy dechových cvičení, u kterých bylo prokázáno, že fungují. Patří mezi ně dechová technika 4-7-8 a brániční dýchání.
Potraviny bojující proti nervozitě
Co takhle dopřát si trochu čaje? Nejlepším přírodním lékem na úzkost, podrážděnost a nervozitu je voňavá bylina s názvem heřmánek. Vědci říkají, že nemá jen příjemné aroma, ale z jiných rostlin vyčnívá i obsahem kvalitních sloučenin, které se vážou na mozkové receptory. Tyto látky fungují uklidňujícím způsobem na nervový systém podobně jako některé léky na předpis. V tomto případě provedli i zajímavý výzkum, ve kterém se pacienti s generalizovanou úzkostnou poruchou po dvou měsících užívání heřmánku výrazně uklidnili.
Tuky proti napětí? Nervozitu pomáhají, možná celkem překvapivě, snižovat i tuky. Dříve než se vrhneme na mastná jídla, je třeba se zamyslet, jaký druh tuku je vhodný k potlačení podrážděnosti. Tuky pocházejí ze živočišných nebo rostlinných zdrojů. Každý zdroj může být zdravý, rostlinný i živočišný. V podstatě rozlišujeme tuky, k nimž patří nasycené mastné kyseliny, omega-3 mastné kyseliny, mononenasycené a transmastné tuky.
Nejlepší vliv na zdraví mají omega-3 mastné kyseliny, které se označují také jako zdravé tuky. Náladu zlepšují přímým působením na snižování stresových chemikálií, k nimž patří kortizol a adrenalin. Omega tuky se nacházejí ve lněných, chia semínkách, vlašských ořechách, ale také v mastných mořských rybách, jakými jsou losos, makrela a sledě. Rozsáhlá studie z Izraele potvrdila, že užívání rybího oleje snižuje nervozitu a zároveň se to projevuje lepším trávením, spánkem a nižší úrovní hladin stresových hormonů.
Zkuste také uklidňující hořčík. Rychlou pomocí při nervozitě a podrážděnosti je také používání minerální látky hořčík. Označuje se také jako magnesium a běžně se prodává v lékárnách. Často se prodává v kombinaci s vitamínem B6 (pyridoxin). Zmiňovaný vitamín zlepšuje vstřebávání hořčíku do těla. Magnézium zmírňuje nervozitu zejména tak, že uvolňuje svalové napětí a odstraňuje křeče. Hořčík však nenajdeme jen v šumivých tabletách, ale také v ořechách, sušených meruňkách, banánech, zelenině a v luštěninách.
Pomůže smích
Podle americké Asociace boje proti úzkosti a depresi nervozitu zmírňuje zejména smích. Smích zvyšuje hladinu hormonu dopaminu v mozku, který navozuje pocity pohody a uspokojení. Pomoci může i to, když se snažíme rozveselit někoho násilím. Ano, i takový smích dokázal poněkud snížit úroveň stresových hormonů, a to zejména kortizolu.
A super na nervozitu je i sport a cvičení
Dalším lékem na nervozitu je podle vědců jednoznačně cvičení. Redukuje stres, zlepšuje produkci prospěšných hormonů. Takzvané hormony štěstí, endorfiny, dodávají tělu procházka, běh, jízda na kole, plavání a další aktivity, při kterých si zahřejeme příjemně nejen tělo, ale uvolníme i psychické napětí.
Sponzorováno
A co vy? Jak s nervozitou bojujete vy?
A dále si o nervozitě přečtěte
- Nervozita, deprese, úzkost a podrážděnost po mozkové mrtvici – jak zlepšit tyto negativní emoce?
- Jak pečovat o duševní zdraví? A jak ho zlepšit?
Zdroj článku a studie
- How to Relax in Stressful Situations: A Smart Stress Reduction System Autor: Yekta Said Can
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Duševní poruchy a psychologické problémy
Přečtěte si také naše další články