Sponzorováno

Prevence a příčiny zácpy – jak zácpě předejít? 4.78/5 (9)

Většina lidí si myslí, že zácpa znamená jen nedostatečně časté vyprazdňování (tedy nechození na záchod – „na velkou“). Ve skutečnosti je zácpa komplikovanější, s řadou příznaků, které nemusíte vždy hned rozpoznat.

Lidé si mohou myslet, že pokud mají stolici každý den, nemohou mít zácpu, ale lékařskou definici zácpy můžete splnit pouze s jedním z těchto příznaků:

  • Méně než tři stolice za týden
  • Potřeba velkého namáhání k zahájení nebo dokončení pohybu střev
  • Konzistence stolice, která vypadá jako kameny a nebo oblázky
  • Pocit neúplného vyprázdnění

jeden příznak může značit stolici.

V závislosti na závažnosti může zácpa způsobit problémy, jako je bolest břicha a plynatost. Nadměrné namáhání během vyprazdňování může také způsobit:

Jaké jsou nejčastější příčiny zácpy

Zácpa má širokou škálu příčin a rizikových faktorů – od špatného stravování až po vážnější poruchy. Pokud jde o fungování našeho těla, příčiny zácpy spadají do tří kategorií:

  1. Pomalý průchod stolice: Když se stolice nepohybuje trávicím traktem dostatečně rychle, můžete dostat zácpu. Mezi rizikové faktory pomalého průchodu patří jídelníček s nízkým obsahem vlákniny, dehydratace a užívání některých léků, jako jsou narkotické léky proti bolesti nebo antidepresiva. Střevní obstrukce je další potenciální příčinou pomalého průchodu stolice, které mohou vzniknout v důsledku ucpání střev, úzkých oblastí ve střevech nazývaných striktura (zúžení) nebo dokonce rakoviny.
  2. Problémy s nervovou signalizací: Neurologické (nervové) problémy mohou ovlivnit pohyb stolice v trávicím traktu. Zácpa může být problémem pro lidi s onemocněními, jako je Parkinsonova choroba a roztroušená skleróza.
  3. Dysfunkce pánevního dna: Slabost pánevních svalů a další problémy s funkcí svalů jsou hlavním přispěvatelem k zácpě. Svaly v pánevním dnu musí pracovat velmi specifickým způsobem, aby se stolice pohybovala konečníkem.

Prevence zácpy – Jak předcházet zácpě?

Dobrou zprávou je, že pokud máte mírnou zácpu, jednoduché změny životního stylu mohou pomoci tento nepříjemný stav zvládnout.

Mezi tipy prevence zácpy patří:

Zvyšte příjem vlákniny

Potraviny bohaté na vlákninu, jako je ovoce, zelenina a celozrnné výrobky, moc pěkně pomáhají zlepšit funkci střev. Pokud máte citlivost střev, měli byste se vyhnout ovoci s vysokým obsahem fruktózy, jako jsou jablka, hrušky a vodní meloun, které mohou způsobit plynatost.

Vláknina je při zácpě kriticky nutná (i při prevenci zácpy), protože většina naší stolice je ve skutečnosti tvořena bakteriemi a vláknina poskytuje bakteriím dobré místo pro růst. Zní to možná zvláštně, ale výsledkem této interakce je větší objem stolice a lepší funkce střev.

Sponzorováno

PAMATUJTE: Většina vlákniny v ovoci se nachází ve slupce, například v jablkách. Ovoce se semínky, které můžete jíst, jako jahody, má nejvíce vlákniny. Otruby jsou skvělým zdrojem vlákniny. Jezte cereálie s otrubami nebo přidejte otruby do jiných potravin, jako je polévka a jogurt. Lidé se zácpou by měli každý den sníst 18 až 30 gramů vlákniny.

Více cvičení znamená méně zácpy

Pravidelné cvičení může pomoci udržet stolici v pohybu tlustým střevem. A to je přesně to, co je super prevencí zácpy.

Pití více vody

Zaměřte se na vypití více vody – alespoň osmi sklenic denně a vyhněte se kofeinu, protože vás může mírně dehydratovat (al jen pokud kofeinu přijmete opravdu hodně).

Jděte na záchod, když se vám chce

Když cítíte nutkání jít „na velkou“, určitě nečekejte. Jděte prostě hned, když se vám chce a vyprazdňování střev neodsouvejte na později.

Doplňky stravy někdy pomohou

Mírnou zácpu můžete vyřešit doplňkem stravy, jako je hořčík. (Ne každý by měl ale užívat hořčík. Před užitím se poraďte se svým lékařem.)

Kdy už navštívit lékaře kvůli zácpě?

Pokud zvýšený příjem vlákniny, cvičení a dostate4n8 hydratace problém nevyřeší, může být vaše zácpa charakterizována jako chronická. V závislosti na příčině chronické zácpy budete možná potřebovat fyzikální terapii nebo dokonce nízké dávky laxativ k léčbě problému.

U chronické zácpy je důležité sejít se s odborníkem, který vám může pomoci navést na správný druh terapie. To je zvláště důležité, pokud máte nějaké varovné příznaky onemocnění, jako je úbytek na váze, krvácení nebo bolest, nebo stolice, která má podivný tvar.

Po zvážení všech okolností byste měli navštívit lékaře, pokud zácpa nebo jiné fyzické potíže narušují váš každodenní život.

Sponzorováno

A co vy? Jak na prevenci zácpy jdete vy? Napište nám do komentářů, budeme rádi.

A dále si o zácpě přečtěte

Studie o prevenci zácpy a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva