Obsah článku
Na základě nejnovějších směrnic Světové zdravotnické organizace (WHO) odborníci považují počet zdravých spermií za 15 milionů na mililitr (ml), nebo alespoň 39 milionů na ejakulát. Lékaři považují počet spermií pod 15 milionů na ml za nízký a může způsobit problémy s plodností.
Celkově se lékaři domnívají, že faktory, které ovlivňují hladinu testosteronu, mají nejvýznamnější vliv na počet a kvalitu spermií.
Určité zdravotní stavy – včetně dědičných genetických poruch, infekcí a nádorů – mohou také ovlivnit počet spermií. A dále některé faktory životního stylu a přírodní látky však mohou pomoci podpořit hormony, které řídí produkci spermií, což může napomoci zdravému vývoji spermií a zlepšit počet spermií.
V tomto článku se podíváme na přírodní látky, dietní změny a léky, které mohou zlepšit počet spermií.
Přirozené metody zvýšení počtu spermií
Pravidelné cvičení může pomoci zvýšit počet spermií.
Již několik desetiletí vědci vědí, že kvalita spermií a plodnost ve většině západních zemí klesá.
Podle jedné studie z roku 2017 klesl průměrný počet spermií v Severní Americe, Evropě, Austrálii a na Novém Zélandu mezi lety 1973 a 2011 o 59,3 %. A to je děsivé.
Navzdory tomu, že tuto skutečnost studie zjistily, vědci stále plně nechápou důvody tohoto poklesu. Pokračuje tedy výzkum spolehlivých metod pro zvrácení nízkého počtu spermií.
Praktici starověké, bylinné a tradiční medicíny používali několik nefarmakologických prostředků ke zvýšení počtu spermií a zlepšení zdraví spermií po tisíce let. A co víc, vědci potvrdili, že většina těchto léků může skutečně nějakým způsobem ovlivnit počet spermií.
Níže jsou uvedeny některé přirozené způsoby, jak zvýšit počet spermií.
1. Dostatek pohybu a spánku
To je absolutní základ.
Několik studií naznačilo, že hubnutí a cvičení u lidí s nadváhou nebo obezitou může vést ke zlepšení nebo zvýšení počtu spermií. Informace spojující index zdravé tělesné hmotnosti (BMI) se zdravým počtem spermií jsou jasné.
Jedna studie z roku 2017 zkoumala výhody provádění 16týdenního aerobního cvičebního programu s alespoň třemi 50minutovými sezeními týdně. Účastníci dosáhli 50–65 % své maximální tepové frekvence. Ve studii pravidelné cvičení zvýšilo počet spermií a motilitu u 45 mužů s obezitou a sedavým způsobem života.
2. Přestaňte kouřit
Další extra důležitý bod.
Metaanalýza z roku 2016, která přezkoumala výsledky více než 20 studií s celkovým počtem téměř 6 000 účastníků, zjistila, že kouření trvale snižuje počet spermií. Tak to prostě je.
Vědci zjistili, že lidé, kteří kouřili střední nebo velké množství tabáku, měli nižší kvalitu spermií než lidé, kteří kouřili tabák méně intenzivně. Prostě kouření tabáku snižuje kvalitu i počet spermií, je to tak a vědecké studie to neomylně potvrzují.
3. Obloukem se vyhněte nadměrnému užívání alkoholu a drog
Počet kontrolovaných studií, které zkoumaly souvislost mezi zdravím spermií a drogami, je dost omezený. Testování nelegálních látek totiž může vést k etickým problémům.
Jedna recenze z roku 2018 však spojila celosvětové užívání drog, jako je alkohol, marihuana a kokain, se sníženou produkcí spermií. Některé důkazy jsou ale protichůdné, takže k potvrzení tohoto spojení je nutný další výzkum.
4. Vyhněte se některým lékům na předpis
Některé léky na předpis mohou potenciálně snížit zdravou produkci spermií. Jakmile však muž přestane užívat léky, jejich počet spermií by se měl vrátit k normálu nebo se zvýšit.
Mezi léky, které mohou dočasně snížit produkci a vývoj spermií, patří tyto:
- některá antibiotika
- antiandrogeny
- protizánětlivé látky
- antipsychotika
- opiáty
- antidepresiva
- anabolické steroidy, které mohou ovlivňovat počet spermií až 1 rok po ukončení léčby
- metadon
Muži by měli vyhledat konzultaci s lékařem, pokud se domnívají, že léky, které v současné době užívají, mohou snížit počet jejich spermií nebo ovlivnit jejich plodnost.
5. Zkuste doplněk z pískavice řeckého sena
Pískavice řecké seno se již dlouho používá jako přírodní lék na špatné zdraví spermií a zastánci naznačují, že může pomoci zlepšit počet spermií.
Ve skutečnosti jedna studie z roku 2017 zjistila, že patentovaná sloučenina Furosap, kterou výrobci vyvinuli ze semen pískavice řeckého sena, výrazně zlepšila celkovou kvalitu spermatu a počet spermií.
6. Dbejte na dostatek vitamínu D
Výzkumníci si nejsou zcela jisti proč, ale zdá se, že hladiny vitamínu D a vápníku v krvi ovlivňují zdraví spermií.
V jednom přehledu 18 studií z roku 2019 výzkumníci zjistili významnou souvislost mezi zlepšenou plodností u mužských účastníků a vyšší hladinou vitamínu D v krvi. Autoři studie však doporučují opatrnost při interpretaci těchto výsledků a doporučují další klinické studie k potvrzení jejich zjištění.
Výzkum ukazuje, že nedostatek vápníku může také nepříznivě ovlivnit počet spermií.
7. Zkuste ashwagandhu
Ashwagandha, neboli indický ženšen, již dlouho hraje roli v tradiční medicíně jako lék na několik forem sexuální dysfunkce.
Studie z roku 2013 zjistila, že u 46 mužů s nízkým počtem spermií, kteří užívali 675 miligramů ashwagandhy denně po dobu 90 dnů, se počet spermií zvýšil o 167 %.
8. Jezte více potravin bohatých na antioxidanty
Antioxidanty jsou molekuly, které pomáhají „deaktivovat“ sloučeniny zvané volné radikály, které poškozují buňky. Několik vitamínů a minerálů působí jako antioxidanty a některé studie spojují konzumaci antioxidantů se zvýšeným počtem spermií.
Obecně odborníci určili antioxidanty, které mohou přispět ke zdravému počtu spermií – jsou to tyto:
- beta-karoten
- beta-kryptoxanthin
- lutein
- vitamín C
9. Zvyšte příjem zdravých tuků
Polynenasycené tuky jsou klíčové pro zdravý vývoj membrány spermií. Mezi takové tuky patří omega-3 a omega-6.
Přehled tří studií z roku 2019 zjistil, že muži s neplodností, kteří suplementovali omega-3 mastné kyseliny, zaznamenali výrazné zlepšení pohyblivosti a koncentrace spermií ve srovnání s muži, kteří doplňky omega-3 neužívali.
10. Omezte příjem nezdravých tuků
Studie z roku 2014 zkoumala 209 zdravých španělských mužů ve věku 18–23 let. Vědci zjistili, že jak zvýšili spotřebu transmastných kyselin, úměrně se jim snížil počet spermií.
Sponzorováno
11. Omezte expozici environmentálním a pracovním kontaminantům
Jak se zvyšuje znečištění a přetížení, výzkumníci často spojují environmentální faktory, jako je kvalita vzduchu a vystavení toxickým chemikáliím, se sníženým zdravím a počtem spermií.
Konkrétně studie z roku 2019 spojila život ve vysoce průmyslových oblastech s velkým znečištěním ovzduší s nižším počtem spermií. Závěr je jasný. Vyhýbání se toxinům z prostředí tak často, jak je to možné, také přispívá k lepšímu celkovému zdraví.
12. Omezte konzumaci sóji a potravin bohatých na estrogen
Některé potraviny, zejména sójové produkty, obsahují rostlinný estrogen. To může snížit vazbu testosteronu a produkci spermií.
Studie z roku 2019 na 1 319 mužích v Číně zjistila, že vyšší koncentrace rostlinného estrogenu ve spermatu znamená nižší kvalitu spermií.
Mnoho konzervovaných a plastových výrobků má také vysoký obsah syntetických forem estrogenu. Bisfenol A je sloučenina, která se váže na estrogenové receptory v těle a může také ovlivnit mužskou plodnost po expozici, podle jedné recenze z roku 2019. Tak na to pozor.
13. Dbejte na dostatek folátu a zinku
Některé studie naznačují, že konzumace folátu a zinku v kombinaci může zlepšit celkové zdraví spermií, včetně koncentrace a počtu.
14. Potraviny pro zlepšení počtu spermií
Z velké části je užívání doplňků pro člověka bezpečným způsobem, jak dosáhnout své denní potřeby většiny vitamínů, minerálů a antioxidantů. Ne vždy je však tělo snadno vstřebá.
Většina studií naznačuje, že konzumace potravin, které poskytují dobré množství specifických sloučenin a chemikálií, umožňuje tělu je využívat efektivněji. Nejlepší způsob, jak přirozeně zvýšit počet spermií, může být zvýšit konzumaci potravin s vysokým obsahem živin pro spermie, jako je vitamín C, antioxidanty a polynenasycené tuky.
Existuje několik základních stravovacích návyků, které by mohly vést k nízkému počtu spermií. Patří mezi ně:
- konzumace velkého množství červeného a zpracovaného masa
- nejíst dostatek polynenasycených mastných kyselin
- konzumace nízkých hladin antioxidantů
- konzumace vysokých hladin nasycených tuků
- konzumace malého množství ovoce a zeleniny
Podle odborníků není klíčem ke zvýšení počtu spermií prostřednictvím stravy žádná konkrétní potravina. Místo toho je nejlepším způsobem, jak zlepšit plodnost, zvážit jídelníček jako celek. A do toho pravidelně cvičit.
Pamatujte, že několik studií zdůraznilo meloun kantalupe jako zvláště účinnou potravinu ve vztahu ke zlepšení počtu spermií.
15. Užívejte doplňky s kyselinou D-asparagovou
Kyselina D-asparagová (D-AA) je forma kyseliny asparagové, typ aminokyseliny, která se prodává jako doplněk stravy. Neměla by být zaměňována s kyselinou L-asparagovou, která tvoří strukturu mnoha proteinů a je mnohem běžnější než D-AA.
D-AA je přítomna hlavně v určitých žlázách, jako jsou varlata, stejně jako ve spermatu a spermiích. Vědci se domnívají, že D-AA se podílí na mužské plodnosti. Ve skutečnosti jsou hladiny D-AA výrazně nižší u neplodných mužů než u fertilních mužů.
To je podpořeno studiemi, které ukazují, že doplňky D-AA mohou zvýšit hladiny testosteronu, mužského pohlavního hormonu, který hraje zásadní roli v mužské plodnosti. Například studie na neplodných mužích naznačila, že užívání 2,7 gramu D-AA po dobu 3 měsíců zvýšilo jejich hladinu testosteronu o 30–60 % a počet a pohyblivost spermií o 60–100 %.
Další kontrolovaná studie u zdravých mužů ukázala, že užívání 3 gramů doplňků D-AA denně po dobu 2 týdnů zvýšilo hladinu testosteronu o 42%.
Současné důkazy naznačují, že doplňky D-AA mohou zlepšit plodnost u mužů s nízkou hladinou testosteronu, zatímco u mužů s normálními až vysokými hladinami trvale neposkytují další výhody. Je zapotřebí více výzkumu, aby se prozkoumala potenciální dlouhodobá rizika a přínosy doplňků D-AA u lidí.
16. Dopřejte si dostatek vitamínu C
Pravděpodobně jste obeznámeni se schopností vitaminu C posilovat imunitní systém. Některé důkazy naznačují, že užívání antioxidačních doplňků, jako je vitamín C, může zlepšit plodnost.
Oxidační stres je, když hladiny reaktivních forem kyslíku (ROS) dosáhnou škodlivé úrovně v těle. Stává se to, když je vlastní antioxidační obrana těla přemožena nemocí, stářím, nezdravým životním stylem nebo látkami znečišťujícími životní prostředí.
ROS se v těle neustále tvoří, ale u zdravých lidí je jejich hladina udržována pod kontrolou. Vysoké hladiny ROS mohou podporovat poškození tkáně a zánět, čímž se zvyšuje riziko chronického onemocnění. Existují také určité důkazy, že oxidační stres a příliš vysoké hladiny ROS mohou vést k neplodnosti u mužů.
Příjem dostatečného množství antioxidantů, jako je vitamín C, může pomoci čelit některým z těchto škodlivých účinků. Existují také určité důkazy, že doplňky vitamínu C mohou zlepšit kvalitu spermatu.
17. Uvolněte se a minimalizujte stres
Je těžké se dostat do dobré nálady, když se cítíte ve stresu, ale může za tím být víc, než že nemáte chuť na sex. Stres může snížit vaši sexuální spokojenost a narušit vaši plodnost.
Vědci se domnívají, že hormon kortizol může částečně vysvětlit tyto nepříznivé účinky stresu. Dlouhodobý stres zvyšuje hladinu kortizolu, který má silné negativní účinky na testosteron. Když kortizol stoupá, hladiny testosteronu mají tendenci klesat.
Zatímco těžká, nevysvětlitelná úzkost se obvykle léčí léky, mírnější formy stresu lze snížit relaxačními technikami. Zvládání stresu může být tak jednoduché jako procházka v přírodě (třeba v lese), meditace, cvičení nebo trávení času s přáteli.
18. Zkuste tribulus terrestris (kotvičník)
Tribulus terrestris, také známý jako Kotvičník zemní, je léčivá bylina často používaná ke zvýšení mužské plodnosti.
Jedna studie u mužů s nízkým počtem spermií ukázala, že užívání 6 gramů kořene tribulus dvakrát denně po dobu 2 měsíců zlepšilo erektilní funkci a libido.
I když Tribulus terrestris nezvyšuje hladiny testosteronu, výzkumy ukazují, že může zvýšit účinky testosteronu na podporu libida. K potvrzení jeho afrodiziakálních vlastností a vyhodnocení dlouhodobých rizik a přínosů jeho suplementace jsou však zapotřebí další studie.
19. Zkuste kořen maca
Užívání doplňků z kořene maca může zlepšit libido, stejně jako plodnost a sexuální výkonnost. Kořen Maca je oblíbená rostlinná potravina, která pochází ze středního Peru. Tradičně se používá pro svou schopnost zvýšit libido a plodnost.
Několik studií na mužích ukázalo, že užívání 1,5–3 gramů sušeného kořene maca po dobu až 3 měsíců zlepšilo sexuální touhu nebo libido. Užívání 1,75 gramu prášku z kořene maca každý den po dobu 3 měsíců také zvýšilo počet spermií a pohyblivost u zdravých mužů.
Léčba nedostatku spermií
Lékař může předepsat léky mužům s velmi nízkým počtem spermií a těm, kteří mají další zdravotní problémy.
Mezi léky, které lékaři někdy předepisují k léčbě nízkého počtu spermií, patří:
- serophen oral, ačkoli ten je častější u ženské neplodnosti
- Gonal-F RFF Redi-ject (folitropin alfa nebo gonal-F)
- antibiotika, pokud se objeví nízký počet spermií v důsledku infekce močových nebo reprodukčních cest
- Choriový gonadotropin (Choragon nebo Pregnyl)
- letrozol nebo anastrozol
- exogenní androgeny
Sponzorováno
A co vy, pánové? Co pro zvýšení počtu vašich spermií děláte vy?
Zdroje článku a studie na toto téma
- Improvement in human semen quality after oral supplementation of vitamin C Autor: Khelod Y Saloom
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Intimní problémy
Přečtěte si také naše další články
Upozorňuji, že objem ejakulátu nemá vliv na plodnost, protože i v menším objemu může být dostatek zdravých spermií a naopak ve vyšším může být vhodných spermií málo.